Babišova kampaň: Na Slovensku se rozmluvil o programu a vizi

Andrej Babiš vystoupil během víkendu, kdy odmítl Moravce na mítincích i ve slovenské televizi. Stěžuje si na českou cenzuru, lživou kampaň a přirovnává se k Baťovi.

„Sobotka se mi vyhýbá, vždyť jsme se nikdy nepotkali v televizní debatě,“ stěžoval si v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3 Andrej Babiš.

Relace byla vysílána v neděli 25.6.2017, tedy v den, kdy Babiš opětovně odmítl účast v televizní debatě Otázky Václava Moravce v České televizi a během víkendu, kdy stihl navštívit několik akcí jeho politického hnutí a Facebook zasypal selfie smrští s pivem v ruce a obdivovateli kolem jeho ramenou.

Samozřejmě, slovenský divák neví o tom, že Babiš byl opakovaně pozván do přímých debat s Bohuslavem Sobotkou, které odmítl. Neví ani o tom, že oligarcha v Česku bojuje proti České televizi podobně jako Robert Fico proti RTVS.

Andrej Babiš se i díky tomu mohl cítit v roli hosta TA3 mnohem pohodlněji. Mediální výstup a neznalost moderátora Petra Bielika využil k vykreslení své postavy jako nechtěného bojovníka proti korupci a nespočetným útokům na premiéra České republiky.

Slovenským divákům zopakoval tvrzení o tom, že Sobotka zničil úspěšnou vládu, je pokrytec, vyhýbá se konfrontaci a že vůči Babišovi šíří záměrné opakované lži. Jako příklad smyšlených kauz uvedl na Slovensku málo známé aféry kolem dluhopisů Agrofertu, spolupráce s StB a farmy Čapí hnízdo.

Druhou polovinu interview využil na prezentaci aktuálně představeného předvolebního programu. Jeho vizi přirovnal k vizi Bati, kterou sepsal před osmdesáti lety.

Čěte také:

Babiš a Fico. Utajovaný průnik oligarchy

Babišovy míčky aneb tenis jako lobbistický nástroj

Babiš média ovlivňuje dlouhodobě. Říká co psát a co ne

Po tom, co zdůraznil vynikající hospodářské výsledky Česka dosažené výhradně díky zásluze ministra financí, vyzdvihl, že myslí na lidi. Muž, který opakovaně kritizoval „tradiční“ politiky a v rozhovoru zdůraznil, že nemá rád oslovení „pane poslanče“, navrhuje státem garantovaný výdajový paušál 500 korun na zaměstnance, chce zvedat důchody a představil zrušení povinnosti elektrické evidence tržeb při prodeji vánočního kapra.

Rozpočet, který v době vrcholu konjunktury navrhl s padesátimiliardovým deficitem, kritizoval i jeho vlastní nominovaný nástupce Ivan Pilný. Babiš to označil za úlet.

Novinkou v rétorice šéfa hnutí Ano je evidentně kritika Bruselu. Jako jeden z nejvýznamnějších adresátů eurofondů v České republice označil dotace z Evropské unie za zdroj korupce a doslovně se ohradil proti multikulturní společnosti a humanitárnímu postoji vůči migrantům.

Pro slovenskou soukromou televizi byznysmena Ivana Kmotríka jednoznačně vyslovil, že chce volby vyhrát tak, aby bez jeho strany nebylo možné sestavit vládu. Spolupráci odmítl pouze s komunistickou stranou a TOP09.

 

Tomáš Lemešani

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme