Vyšetřování podvodů Tomio Okamury nápředuje tragickým tempem

Miliony, které Tomio Okamura vyvedl z pokladnice hnutí Úsvit policie pořád nezdokumentovala. Vyšetřování podvodu xenofobního populistu se vleče šnečím tempem

Miliony, které Tomio Okamura vyvedl z pokladnice hnutí Úsvit policie pořád nezdokumentovala. Vyšetřování podvodu xenofobního populistu se vleče šnečím tempem.

„V dané věci probíhá stále prošetřování, zatím bez konkrétního závěru,“ říká tiskový mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Bez výsledků je několikaměsíční práce vyšetřovatelů z Prahy 1. Ti vyšetřují podezření, že členové ze stranických účtů vytunelovali miliony korun. Podezřelými jsou Tomio Okamura a jeho pravá ruka Radim Fiala.

Okamura údajně vyváděl miliony korun prostřednictvím fiktivních faktur za PR služby. Statisícové částky si nechal vyplácet třeba na přípravu projevu, který si napsal sám.

Po posledních parlamentních volbách přistálo na účtu devítičlenného hnutí Úsvit 122 milionů korun. Jediným správcem účtu byl Tomio Okamura

 

Tomio Okamura PR agentury pro hnutí vybíral sám a komunikoval s nimi pouze on. Firmy, které si naturalizovaný Japonec v Česku známý xenofobii a nacionalismem vybíral, se těšily nadstandardním platbám. A to navzdory tomu, že sídlily na zvláštních místech. Třeba v chatrči, ve které spávali bezdomovci.

Po posledních parlamentních volbách přistálo na účtu devítičlenného hnutí Úsvit 122 milionů korun. Jediným správcem účtu byl Tomio Okamura.

Už po půl druha roku se však účet začal přibližovat nule. Většina hnutí obvinila z finančních potíží Okamuru. Jeho faktury pro firmy ATM a 10 minutes měly hnutí finančně vyčerpat.

Čtěte také: 

Schizofrénie xenofobního Japonce. Okamura ve Sněmovně hlasoval pro větší podporu uprchlíků

--

Jak upozornili Reportéři ČT, obě firmy vzbuzují kontroverze. I když mají zpracovávat propagaci druhým, sebe prezentaci rozhodně nezvládají. Nemají vlastní internetové stránky a v podstatě ani oficiální kancelář. Firma ATM místo toho podle záznamů sídlí v polorozbořeném zahradním domku, kde nesedí jejich zaměstnanci, ale spíš se povalují bezdomovci. Jediného člena představenstva firmy ATM Františka Papíka se podařilo zastihnout až v místě, kde sídlí jiné firmy, v nichž působí. „Dělám pro určitý okruh lidí, nabízím obchodní služby, lidé znají mou adresu,“ vysvětloval Papík podobu sídla firma. Potvrdil ale, že Okamuru zná velmi dlouho.

Firma 10 minutes pak sídlí v centru Prahy, nicméně v uvedeném místě využívá pouze virtuální kancelář. Kromě cedulky a poštovní schránky na adrese nikdo není. Tak jako Papík nechtěla ani majitelka 10 Minutes Lenka Bartošová o spolupráci s Tomiem Okamurou hovořit.