O milimetr blíž k dohledu na korporátní peníze

Česká republika postupuje v monitorování daňové povinnosti velkých korporací. Peníze však pořád unikají do ciziny

Česko slibuje, že bude bojovat proti tomu, aby ze země unikaly daně z výdělků nadnárodních firem. Slova jsou ovšem o krok před činy a korporace s daněmi v České republice nemají moc starostí.

„Ohledně zmíněné problematiky se obecně dají přijímat jednostranná opatření, které lze zrealizovat autonomně, nebo opatření, která z povahy věci lze efektivně provést pouze pokud odpovídající kroky budou přijaty také na úrovni ostatních států ,“ uvádí pro biztweet mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Jak pokračuje, Česko pracuje i na vlastních jednostranných opatřeních. Nejvýraznějším je dle rezortu zvýšený důraz na sledování transferových cen. „ Od roku 2015 byla zavedena nová oznamovací povinnost nadnárodních společností ohledně transakcí se spojenými osobami. Na základě takto získaných dat bude Finanční správa vyhodnocovat riziko zmíněného nežádoucího chování,“ říká Štěpanyová.

Na globální úrovni se Česká republika nejaktivněji připojuje k cizím projektům jako směrnice proti erozi základu daně a odlévání zisků, nebo a projekt společného základu daně. Jak ale ministerstvo financí doplňuje, u těchto opatření závisí jejich přijetí jak na výsledné podobě vzhledem k postavení České republiky, tak též na vůli ostatních participujících států.

Korporace v současnosti využívají hlavně dvě metody obcházení daňové povinnosti.  První je nejjednodušší. Například Amazon vydělá zisk ve Francii. Před tím než z něj bude povinen zaplatit daň, přesune zisk do země mimo Evropskou unii, například na oblíbené Bermudy. Tam nemusí ze zisku zaplatit nic a peníze si v plné výši nechá. Na Bermudách mají právě z tohoto důvodu své dceřiné společnosti giganti jako Apple, Microsoft, IBM, nebo zmíněný Amazon.

--

Čtěte také: 

Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce

Finanční správa spustila daňové řízení vůči majitelům podezřelých účtů

Další Zemanův poradce Picek může být bezpečnostním rizikem

Soud zlomil ruské firmě vaz. Karlovarský Vaprostav krachuje

--

Další možností jak peníze před daňovými úřady ukrýt je takzvaný hybridní úvěr. V tomto případě dokonce nemusí firma ani přelévat peníze do zemí mimo starého kontinentu. Společnost peníze ze zisku nezaeviduje jako příjem, ale obratem je převede na takzvaný hybridní úvěr. Peníze ze zisku poskytne některé z dceřiných firem jako falešnou půjčku. Úvěr v některých zemích nepodléhá žádným státním poplatkům. Korporace tak nezaplatí daň ani ze zisku ani z půjčky. Odborníci to nazývají humorně "dvojí nezdanění".

Peníze, které těmito postupy vládám evropských zemí unikají, nejsou malé. S určitostí jde o miliardy eur. Například společnost Facebook vydělala na Britských ostrovech během let 2007 až 2012 přibližně půl miliardy liber. V Anglii však firma na daních nechala za celé období jen milion liber.