České mýto hazarduje. Koketuje s anonymní firmou

Společnost SkyToll, která se nabízí k převzetí vybíraní mýta na českých dálnicích je záhadou. Peníze českých řidičů by skončily na Kypru

Společnost SkyToll, která se nabízí k převzetí vybíraní mýta na českých dálnicích je záhadou. Peníze českých řidičů by skončily na Kypru.

Společnost Skytoll, která v kritizovaném tendru vyhrála zakázku na výběr slovenského mýta se ministru Danu Ťokovi nabídla, že od roku 2017 převezme správu mýtného systému také v Česku. Koncem letošního roku vyprší dosavadní smlouva se společností Kapsch a ministerstvo dopravy termíny pro plnohodnotnou soutěž nového dodavatele nestíhá.

O tom, že by mohly hořící termíny českého ministerstva popálit i celou vládu a daňové poplatníky ovšem mluví pozadí slovenské firmy. Společnost, se kterou česká vláda koketuje je prakticky anonymní, což kritizovali také na Slovensku.

Slovensko se SkyToll podepsala smlouvu ještě za první vlády Roberta Fica v roce 2009. Součást struktur SkyToll – společnost Fleetpay - získala v roce 2013 zakázku na výhradní účtováni plateb palivovými kartami za 135 milionů eur.

Po námitkách Bruselu ovšem ministr zakázku zrušil a vypsal veřejnou soutěž. Zakázku tak po roku v opakované soutěži získala firma Paywell, jejíž konečný vlastník je opět na Kypru. Ficův ministr Počiatek kvůli těmto tendrům čelil neúspěšnému odvolávání, které je však pro slovenský parlament za vlády Roberta Fica běžné, jelikož vládní SMER drží v Národní Radě Slovenské republiky pohodlnou většinu.

Bude SkyToll hrozbou i pro zástupce sedící v české sněmovně? Minimálně pro daňové poplatníky jo. U SkyTollu totiž jednoduše nevíte, komu peníze platíte.

Slovenský majitel je registrovaný na Panenských ostrovech. Slováci zaplatili Skytoll v prvních pěti letech více než 60 procent z vybraného mýtného. Pro srovnání, v Německu dodavateli elektronického mýtného po prvních pěti let zhruba 15 procent z vybraného mýtného.

V roce 2009 byla zástupcem SkyToll jednatelka firmy Verdana, s.r.o., která vlastní a spravuje prostory v komplexu River Park (J&T). Na valných hromadách firmu zvykne zastupovat jednatelka firmy RDF International, spol. s r.o., personální propojené s jinými firmami z J&T.

Čtěte také:

Česká exportní banka prohrála boj o emise ze Strážského

Tisíce firem z regionu sídlí v daňových rájích. Offshore najdete také v Evropě

Visegrádský kolotoč. Společnost Budamar je podezřelá ze stamilionových podvodů

--

Jak uvedla slovenská poslankyně OĽaNO – NOVA Veronika Remišová, jedna ze společností struktur SkyToll - Rehlingenu Mitsan International z Panenských ostrovů – byla na valní hromadě zastupována právníkem společnosti ECO-INVEST, kterou vlastní Milan Fiľo, významný podnikatel a sponzor strany Smer – SD. Ten samý zástupce zastupoval také společnost Fleetpay u její vzniku. Podle dřívějších informací ma podíl v Skytoll také miliardář Petr Syrovátko. "Transakci musí ještě schválit slovenský antimonopolní úřad. Syrovátko koupi financuje kombinací vlastních prostředků a úvěrem z konsorcia bank v čele s PPF bankou,“ potvrdil biztweetu mluvčí PPF Radek Stavěl.

Pro srovnání v Německu jsou vlastníky provozovatele elektronického mýta firmy Daimler-Chrysler, Deutsche Telecom a Cofiroute.

Zda si východní Eldorado vpustí na dvoreček i české ministerstvo dopravy teď závisí na Danu Ťokovi a jeho časovém stresu.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Dosud se na něm vybralo téměř 70 miliard korun.