Nejvlivnější republikáni. Trumpova éra je umožněna také muži v jeho stínu

Svobody pro jednotlivce s velmi volnými pravidly pro jejich hranice, podpora deregulovaného podnikání, mocná armáda, či tvrdá politika vůči migraci. Hlavní teze amerických republikánů. Neprosazuje je jen excentrický ultra pravicový prezident Donald Trump, ale také další čelní představitelé Grand Old Party.

Mezi nejznámější americké prezidenty z řad republikánů patří také Richard M. Nixon, Ronald W. Reagan, George W. Bush. Trumpovo šoumenství a kontroverze společně s výroky a politikou jeho následovníků v mediálním prostoru posledních let zastiňují další významné představitele strany. Kdo má v Republikánské straně významné slovo?  

Počátkem roku se v souvislosti s 15 kolovou volbou speakera Sněmovny reprezentantô hodně mluvilo o Kevin McCarthym. Už to, že nebyl navzdory republikánské většině zvolen hladce a stavěli se mu na odpor ultra-pravicoví přívrženci Donalda Trumpa však ukazuje, že ve skutečnosti nejde o muže, který by v současnosti uměl diktovat politiky Republikánské strany.

Na otázku, kdo v kuloárech republikánů tahá za nitky neexistuje jednoznační odpověď, protože existuje mnoho republikánů, kteří mají ve Spojených státech velký vliv. Mezi nejvlivnější republikány patří Paul Ryan, či Mitch McConnell.

Paul Ryan zastával 4 roky pozici předsedu Sněmovny reprezentantů. Je silným zastáncem konzervativních hodnot a je hlavním hráčem ve straně.

Čtěte také:

Stoupající nesnášenlivost vůči Asiatům. V USA vyústila koronavirová xenofobie k růstu počtu vražd

Nejbohatší ženy USA. Nedědili ani nekopali zlato

Mitch McConnell je vůdcem republikánů Senátu. Je zarytým konzervativcem a ve straně je velmi vlivný. McConnell byl také mocným hráčem v Trumpově vládě

K dalším vlivným republikánům je nutné přičíst Johna McCaina - senátora z Arizony. Je válečným veteránem z Vietnamu a je známý svými konzervativními názory.

Reince Priebus je zas předsedou Republikánského národního výboru a je jedním z nejvlivnějších republikánů v zemi. Je silným obhájcem strany a je zodpovědný za utváření jejího poselství. Priebus byl také šéfem Trumpovy kanceláře.

K dalším významným hráčům patří bývalý viceprezident Mike Pence, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů, americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, bývalý ministr zahraničí Rex Tillerson, exministr obrany James Mattis, či bývalý poradce Bílého domu Jared Kushner.

 

Pokud považujete texty projektu Independence za přínosné, staňte se patronem projektu klikem na tento link