Stoupající nesnášenlivost vůči Asiatům. V USA vyústila koronavirová xenofobie k růstu počtu vražd

Čínská chřipka, asijská nemoc, pandemie z Wu-chanu. Rétorika Donalda Trumpa, kterou během koronavirové pandemie v období před prezidentskými volbami použil v kampani a která zůstala rezonovat mezi jeho příznivci vyvolala vlnu násilí.

Na problém poukazovali sociologové už loni. Zjednodušení a spojení nenávisti vůči Asiatům se strachem z koronaviru využívá skupina populistických politiků, která se snaží odvádět pozornost od vlastních selhání z řízení pandemie. Podobnou rétoriku testovali i v našem regionu někteří politici z ANO, či ODS. Po neúspěchu taktiky však přestali výrazy o „čínské chřipce“ používat.

V případe Spojených států nešlo jen o rétoriku, ale Trumpovy podporovatelé vytvářely také řadu souvisejících konspiračních teorií o tom, jak byla pandemie vymyšlena s cílem pokořit americkou ekonomiku.

Podle údajů New York Times stoupl počet útoků proti asijským a asijsko-americkým komunitám v USA od začátku pandemie Covid-19 o 361 procent.

Situaci potvrzuje i počet vražd v metropolitním New Yorku, kde jen tuto zimu v čínské čtvrti zavraždili desítky lidí s motivem rasové nesnášenlivosti.

Americký kongres vyšetřuje Spotify

Hodnota scény elektronické hudby prudce poklesla

Mezi poslední případy patří vražda hudební producentky Christiny Yuna Lee, vedoucí kreativní digitální hudební platformy Splice. Zavraždili ji 13. února 2022. Korejskou Američanku pronásledoval do její bytu v čínské čtvrti 25letý muž jménem Assamad Nash. Nad ránem ji pobodal, zanedlouho byl zadržený.

Producentka byla hlasitou podporovatelkou žen asijského původu v hudebním byznysu. Splice je cloudová platforma pro tvorbu hudby, která byla spuštěna v roce 2013 a nabízí balíčky zvuků, audio plug-iny, či výukové programy.

 

Beatshare.cz