Trump by Putinovi dovolil ovládnout Evropu, říká historik

Pokud se Trump v roce 2024 stane prezidentem, Spojené státy opustí blok NATO a Evropa bude muset bojovat sama. Říká historik Yuri Felshtinsky.

Jistou dobu mluvíte o tom, že Putin rozpoutá třetí světovou válku. Co z předpovědi se naplňuje a jak jste k tomu přišel?

Y.Felshtinsky: V roce 2014 jsem spolu s charkovským historikem Michailem Stančevem napsal knihu „Třetí světová válka: Bitva o Ukrajinu“. V roce 2015 byla vydána v Kyjevě v ruštině a ukrajinštině. Když jsem si to nyní, v březnu 2022, znovu přečetl, uvědomil jsem si, že v knize nemohu přidat ani opravit jediné slovo: vše, co se stane v budoucnu, bylo tak zřejmé již v roce 2015. V roce 2014 nám všem Ruskem napadená Ukrajina dala časový náskok, kterého jsme nevyužili. Pokud by sankce, které dnes zavádíme proti Rusku, byly zavedeny již v roce 2014, po anexi Krymu a invazi na východní Ukrajinu, nemuseli bychom být svědky velké války, která se nám rozhořela před očima. A tak se ukázalo, že jak agrese proti Gruzii v roce 2008, tak invaze na Ukrajinu zůstaly pro Putina nepotrestané, bez následků. Přesněji: byl spáchán zločin, devastována a obsazena cizí země, zabity tisíce lidí, ale žádný trest nenásledoval. Je jasné, že jediný závěr, který mohl agresor vyvodit z toho, co se stalo a udělal, je, že je možné pokračovat v napadání sousedů. Ukrajina byla číslo jedna na Putinově seznamu. Tak na ni zaútočil.

24. února 2022 Putin rozpoutal třetí světovou válku. Ve svých hysterických projevech předcházejících útoku na Ukrajinu i bezprostředně po invazi varoval, že jím plánovaná válka bude termonukleární a že obsazení Ukrajiny je pouze první fází většího plánu. Čas od času se jeho řeč stává agresivnější, až schizofrenní. Ale blázen Putin je přesně takový blázen, jako byl například Hitler. Takže určení, zda je Putin duševně zdravý nebo nemocný, nám v boji s ním nijak nepomáhá.

Může Putin použít taktické jaderné zbraně proti Ukrajině nebo zemím NATO a jaké jsou možné důsledky v obou případech?

Y.Felshtinsky: Od jara 2022, bojuje Ukrajina sama proti válečnému zločinci Putinovi. Jak dlouho to bude trvat a jak bude probíhat vojenská kampaň teď nikdo nedokáže předvídat. Rusku se na Ukrajině nepodaří vyhrát.  Dokáže ale zničit vše, co mu stojí v cestě.

První měsíc války ukázal, že naprosto všichni vojenští pozorovatelé podcenili sílu odporu ukrajinské armády a zároveň přecenili sílu ruské armády. Zároveň je třeba pochopit, že Rusko soustředilo všechny své bojeschopné jednotky na hranicích Ukrajiny, odkrylo další fronty a zůstalo bez záloh. Zpočátku byly jednotky přiváděny do Běloruska dokonce z Dálného východu. Nyní se přesouvají vojáci z okupovaných autonomních republik Gruzie, přivážejí se žoldáci ze Sýrie, Kadyrovovi násilníci z Čečenska, žádá se o pomoc z Kazachstánu a Běloruska, povolává se 130 tisíc rekrutů... Jinými slovy, ruské jednotky jsou schopny napadnout Ukrajinu nebo Moldavsko a zapojit se do zmaru a rabování, ale úspěšně vést boje na cizím území nemohou.

Během měsíce války uspořádal nezodpovědný diktátor Běloruska Lukašenko, který zatáhl svou zemi do války proti Ukrajině na straně Ruska, podvodné „referendum“ o zrušení nejaderného statutu Běloruska. Očekávám, že v blízké budoucnosti, jakmile bude naznačena porážka Ruska ve válce s Ukrajinou, Putin rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně. Pak Putin začne vydírat NATO, že pokud odmítnou uznat jeho kontrolu nad Ukrajinou a Moldavskem a nepřevedou pobaltské státy pod Rusko jako „nezávislé státy“, Bělorusko zahájí jaderné útoky na Polsko a Litvu (o kterých Rusko řekne, že má s nimi nemá nic společného). Bude to nový druh Putinovy hybridní války: jaderná hybridní válka z cizího území. Jmenoval jsem Polsko a Litvu, a ne některé další státy, jen proto, že v jednom ze svých projevů Lukašenko nepravdivě tvrdil, že NATO plánuje rozmístit jaderné zbraně proti Rusku v Polsku a Litvě.

Otázka, zda NATO provede odvetu pouze proti Bělorusku, nebo prohlásí, že Lukašenko není politická osobnost nezávislá na Rusku a termonukleární úder inicioval Putin, zůstává myslím otevřená.

Čtěte také:

Příběh umlčeného vyšetřovatele. Kdo je Michail Trepaškin (část první)

Ekonomická válka se Západem. Jak si Kreml testoval EU

Rusko napadlo naše mysle. Je čas úder vrátit

Jak může z historických zkušeností skončit současná válka Ruska proti Ukrajině? Co se s největší pravděpodobností stane po válce?

Je tady faktor, který dnes nelze ignorovat a je třeba jej zmínit: americké prezidentské volby v roce 2024 a teoretickou možnost vítězství Donalda Trumpa v těchto volbách. Není náhodou, že Trump nyní žádá Putina, aby mu pomohl sesbírat špínu na rodinu Bidenových. Naznačuje Putinovi, že pokud pomůže Trumpovi stát se prezidentem, z vděčnosti mu umožní ovládnout Evropu. Protože pokud se Trump stane prezidentem, Spojené státy opustí blok NATO a Evropa bude muset bojovat sama s Ruskem, které bude mít zjevnou výhodu v jaderných zbraních.

V těchto tragických dnech, na jejichž pozadí se Guernica Pabla Picassa jeví jako počáteční studie k obrovskému monumentálnímu a dosud nevytvořenému plátnu, nelze nezmínit muže, který, aniž by to vůbec plánoval, se ukázal být symbolem svobodné Ukrajiny a odporu vůči Putinovi: prezident Vladimir Zelenskij. Věřte, že jako historik nemám sklony chválit osobnosti, zvláště pokud jde o současníky. Ať se s ním nyní stane cokoliv, bez ohledu na to, jak se průběh války změní, zapíše se do dějin jako státník, který se dostal na vrchol úkolů, kterým čelí jeho země, a bránil nezávislost své země před zraky rozrušeného tyrana, ničícího vše, co mu stálo v cestě. Zelenskij již tento boj vyhrál, protože Putin již tuto válku prohrál. Jen o tom Putin ještě neví.

Na Rusko, Putina a Putinův režim lze nyní jednoduše zapomenout. Žádná taková země neexistuje – Rusko. Putin to zničil. Rusko v takovém režimu nemůže dlouhodobě existovat, stejně jako by nemohlo existovat nacistické Německo.

Putin je tyran a vládce divoké země, který zneuctil celý ruský lid a dehonestoval sám sebe. Pro mě jako historika je dokonce těžké si představit, jak budou nyní vypadat dějiny Ruska ve 20. a 21. století. Jak za dalších, řekněme sto let, bude moci alespoň někdo říci alespoň jedno laskavé slovo o Rusku a ruském lidu? Nikdo nemůže. Nezachrání je ani Puškin, ani Dostojevskij, ani Tolstoj, ani balet s Labutíím jezerem. Putin pohřbil Rusko 24. února 2022.

Válka Ruska proti Ukrajině nemůže skončit a ještě neskončila vítězstvím Ruska nad Ukrajinou. Z toho bohužel nevyplývá, že Ukrajina může tuto válku vyhrát bez pomoci NATO. Jednoduše proto, že válka se nyní vede na území Ukrajiny a Putinovi je absolutně jedno, kolik ruských vojáků do této války nasadí. Vložte 100 tisíc. tak co bude dál? Ukrajinci jsou mučeni, aby vynesli a pohřbili mrtvoly. Tyto mrtvoly ruských vojáků se budou povalovat po polích, rozkládat se, až přijde léto, budou je ohlodávat zvířata... A to vše v 21. století! A to vše pod heslem „Velké Rusko“!

Jediný jistý způsob, jak ukončit tuto válku (protože Putin ji neukončí), je porazit Putina koaličními silami, jak se to stalo v roce 1945 nad Německem.

Jaké jsou nejbližší historické příklady současné války a k čemu zúčastněné země dospěly?

Y.Felshtinsky: Existuje pouze jedna analogie, ale zřejmá: Druhá světová válka. 24. února 2022 je 1. září1939. Začátek světové války. Hitler si také 1. září 1939 nemyslel, že zahajuje světovou válku, ve které on sám prohraje a jeho říše bude zničena, roztrhána na kusy, zajata a rozdělena na dva státy. Navíc si nepředstavoval, že již 6 let po začátku této války spáchá sebevraždu. Putin také nic takového nenavrhuje. Obecně platí, že kdyby generálové, kteří války rozpoutali, věděli předem, jak skončí, nevznikla by jediná válka. Všechny války byly vždy koncipovány jako vítězné blitzkriegy a často trvaly mnoho let a skončily porážkou jejich iniciátorů. Putin zde tedy není výjimkou, ale obecným banálním pravidlem. Nedostatek kultury mu brání ponořit se do toho všeho. Zdá se, že útočí, ale sedí v bunkru kdesi v ruském vnitrozemí, jako v obležené pevnosti, u dlouhého stolu. Mluví k lidem v akváriu z neprůstřelného skla... A to je diktátor velké jaderné velmoci!

Co by se mělo stát, aby se Rusko stalo normální demokratickou zemí a neohrožovalo své sousedy, a jaké by pro to měly být předpoklady? Existují vůbec?

Y.Felshtinsky: Předpoklady samozřejmě existují. Hlavním předpokladem je sám Putin. Režim, který sám vytvořil v období 2000-2014, byl stabilní jen do té doby, než rozpoutal velkou válku – s Ukrajinou. Nyní jsou dny Putina a dny jeho režimu sečteny. Ale aby se Rusko stalo normální, a dokonce demokratickou zemí, je nutné, aby utrpěl porážku srovnatelnou s porážkami Německa a Japonska v roce 1945. Pokud porážka Ruska nebude zřejmá a proběhne v mírnější podobě, což je možné, nebude se moci stát demokratickým a nepřestane ohrožovat své sousedy.

Západ nakonec pochopil, kdo je Putin a jak ohrožuje Evropu a svět. Co je Západ připraven obětovat, aby to zastavil? Co mohou a udělají USA, aby toho dosáhly?

Y.Felshtinsky: Každý musí dělat svou práci, já píšu knihy. Jako historikovi mě velmi štve, že jsem klepal a klepal na zamčené dveře, ale nepodařilo se mi projít nimi. Už na jaře 1999 jsem Berezovského varoval, že Putinovo zvolení prezidentem by bylo katastrofou. Neposlouchali mě. Napsal jsem knihu o bombardování domů v Rusku v roce 1999 a druhé čečenské válce (Rusko v plamenech, nyní se připravuje její česká verze, předobjednávky jsou možné mailem na marketing@biztweet.eu, pozn. editora). Napsal jsem kolektivní biografii KGB a Putina (Corporation: Russia and the KGB in the Time of President Putin, 2008). nikdo mě neslyšel. Nakonec jsem napsal knihu „Třetí světová válka: Bitva o Ukrajinu“. A právě teď, v roce 2022, 7 let po roce vydání této knihy, po ruské invazi na Ukrajinu, svět konečně začal chápat něco o Putinovi a systému, který on se svými kolegy z FSB postavil v Rusku a který je smrtelný pro celý svět. Ne v přeneseném smyslu, ale ve skutečném, fyzickém. Přísahám vám, že kdyby se mnou lidé zodpovědní za zahraniční politiku Spojených států a Evropy diskutovali o problémech popsaných nebo naznačených v mých knihách, dějiny Evropy by vypadaly jinak.

Ano, udělali jsme velký pokrok v pochopení toho, co je Putin, co je moderní Rusko, proč je hrozné a čím tato říše zla ohrožuje svět. Odpověď na otázku, jak zastavit Putina, je jednoduchá a zřejmá: Putina lze nyní zastavit pouze vojenskou silou, stejně jako Hitlera v roce 1939 bylo možné zastavit pouze vojenskou silou. Čas mírových rozhovorů skončil. Sankce, zavedené se zpožděním 8-14 let, oslabují Rusko, vylučují ho ze světového společenství, ale sankce nedokážou zastavit Putinovou agresi. Toho lze dosáhnout pouze vojenským zásahem NATO.

Celý rozhovor čtěte na tomto linku

Autor: Ihor Tymots

Platforma Independence sleduje hrozby nezávislosti a demokracie v zemích V4 a Pobaltí. Sleduje hrozby pro vývoj demokracie v regionu, kdo tyto hrozby způsobuje i možné důvody proč. Independence sleduje formy negativních vlivů, klíčové postavy a finance, které za tímto děním stojí. Právě sledovaní finančních toků a postav v zákulisí je tím, co Independence odlišuje od podobných projektů zaměřených na teoretické hodnocení hrozeb demokracie.

Pokud chcete podpořit projekty Independence, můžete se stát patronem projektu klikem na tento link, anebo darem na Číslo účtu 1027300577/6100 IBAN CZ4961000000001027300577 BIC (SWIFT) EQBKCZPP