Felshtinsky pro Biztweet: Komunismus je zločin rovný fašismu

Domnívám se, že je velmi důležité pochopit, že síla České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska spočívá v síle NATO a EU, a pokud jsou tyto organizace silné a stabilní, Visegrádské skupině se nic nestane. Ruský historik Yuri Felshtinsky v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Vaše poslední kniha "World War III: The Battle for Ukraine" udělala rozruch. Jaké byly reakce Ruska a Ukrajiny?

Yuri Felshtinsky: Kniha byla napsána a vydána krátce po ruské invazi na Ukrajinu, v době, kdy byl Krym již připojen a východní Ukrajina byla ve válce. Snažil jsem se naznačit a ukázat, co by se mohlo stát, kdyby Rusko pokračovalo ve vedení války proti ukrajinskému lidu.

Bylo to v době, kdy bylo v Rusku i ve zbytku světa otevřeně diskutováno nebezpečí invaze v plném rozsahu. To bylo tím, čeho se všichni báli, a ukazoval jsem, že ruská anexie Krymu a invaze do východní Ukrajiny by mohla vést ke Třetí světové válce, i když to nikdo úmyslně neplánoval.

Na Ukrajině se mé publikace setkaly s velkou odezvou a byly vytištěny a přetištěny do mnoha ukrajinských publikací v ruštině i ukrajinštině. V Rusku nebyly nikdy citovány ani zmíněny. Jak však víme, ruská vláda se rozhodla proti plné válce proti Ukrajině. Konflikt byl zmrazen na území a v čase.

Biztweet: Jaký je váš názor: může konflikt ve východní Ukrajině nějak skončit? Nebo bude pokračovat v nových oblastech a na nových frontách?

Yuri Felshtinsky: Řekl bych, že pokud bude Putin u moci, bude konflikt na východní Ukrajině naživu. Je to proto, že Putin nemá žádný podnět, aby ho ukončil, a má mnoho důvodů, proč ho udržovat. Zahájením územního konfliktu s Ukrajinou v roce 2014, stejně jako s Gruzií v roce 2008 a s Moldavskem ještě před tím, než se Putin stal vůdcem Ruska, Putin dosáhl alespoň jednoho strategického cíle: vytvořil situaci, kdy by tyto země měly překážky v cestě do NATO.

Promeškal tuto příležitost, když pobaltské státy a východní Evropa riskovaly, že začnou Třetí světovou válku, pokud se Rusko odváží pokusit se v některých omezených formách znovu vytvořit staré SSSR.

Zjevným „novým územím“ v rizikové zóně je Bělorusko, které není členem NATO a sousedí s Ruskem na Západě. Připojení Běloruska umožní Kremlu mít společné hranice s Lotyšskem a Polskem a dramaticky rozšířit své hranice s Litvou a Ukrajinou. Pokud byl argument, že Ukrajina nemá právo existovat jako nezávislý stát, použit ruským propagandistickým strojem v roce 2014, jistě bude znovu použit v okamžiku, kdy se Kreml rozhodne obsadit Bělorusko, které před rokem 1991 nikdy neexistovalo jako nezávislý stát. S ohledem na nepopulárnost Lukašenka jak uvnitř, tak mimo jeho zemi, příliš mnoho lidí nezvedne své hlasy v obraně nezávislosti Běloruska.

Biztweet: Je Evropa, například soused Ukrajiny - Slovensko - v ohrožení ze strany Ruska?

Yuri Felshtinsky: Nemyslím si, že v tomto bodě Rusko představuje vojenskou hrozbu pro území, která nebyla součástí starého SSSR. V tomto bodě hovoříme o bezpečnostní hrozbě, ekonomické nestabilitě, kterou přináší Rusko, když používá ropu a plyn, jako druh zbraně hromadného ničení, nebo o politické nestabilitě, když se zapojuje do evropských voleb podporou na straně proruských a antievropských kandidátů. Vidíme to samozřejmě v České republice, v Maďarsku, v Itálii, Francii, Rakousku, či v Černé Hoře, kde se ruské speciální služby pokoušely svrhnout vládu, aby se zabránilo vstupu do NATO…

Některé další případy byly pravděpodobně ponechány bez povšimnutí. Rusko tak využívá všech dostupných zdrojů: politických, finančních, ekonomických a dokonce i vojenských, aby rozšířilo svůj vliv v Evropě, zejména v bývalé východní Evropě. Ale zvážit možnost ruské invaze na území člena NATO znamená zvážit možnost světové války. Ruská agrese k ní může vést, ale ne záměrně. Musíme si však uvědomit, že obě světové války - první a druhá světová válka - začaly neúmyslně.

Čtěte druhou část rozhovoru:

Felshtinsky pro Biztweet: Nejedlý je považován za ruského agenta

Biztweet: Proč se Rusko rozhodlo expandovat právě dnes?

Yuri Felshtinsky: Putin bohužel upřímně považuje pád SSSR za významnou geopolitickou katastrofu pro „svou zemi“ pro „své lidi“ a pro něj osobně. Mnohokrát to řekl veřejně. Nijak to netají.

Věří, že jeho osudem je znovu vytvořit SSSR, přinejmenším jeho evropskou část. To se snažil dosáhnout v roce 2014, kdy začal svou válku proti Ukrajině. Nešlo to pro Rusko tak dobře, jak předpokládal.

Po odevzdání Krymu Ukrajinci začali bojovat proti ruským silám na kontinentální Ukrajině, namísto sjednocení s útočníky jako jsme viděli třeba u Rakušanů během Anschlussu. To Putin nečekal a po velké propagandistické kampani, která musela být základem pro invazi nejen na Ukrajinu, ale pravděpodobně i do pobaltských států a pravděpodobně i Finska a Švédska, Putin ustoupil, zanechal jen nedokončenou válku na východní Ukrajině a zamířil Krym.

Čtěte také:

Pospíšil pro Biztweet: Mojí ambicí je naplnit projekt spolupráce

Jan Janča: Informace se zneužívaly, co je svět světem

Biztweet: Kde dělají evropské státy chybu, proč je pro Rusko tak snadné zasahovat do evropské politiky? Co pomáhá Rusku posílit jejich vliv v regionu střední Evropy?

Yuri Felshtinsky: Rusko je obrovská a mocná země, která má jak jaderné zbraně, tak vojenské materiály. Evropští lídři jsou volení úředníci, kteří se snaží dělat to nejlepší pro své země. Respektují zákon a snaží se být diplomatičtí v komunikaci se svými protivníky.

Hrozbu války nikdy nepoužívají jako zbraň v politické diskusi a jako nástroj rétoriky. Putin je zkorumpovaný politik, který zmanipuloval svou cestu k prezidentství za pomoci zkažených oligarchů a FSB (bývalé KGB), jediné sovětské struktury, která přežila kolaps SSSR.

Využívá neomezené a nekontrolované finance k tomu, aby zkorumpoval evropské politiky, kde a kdy to bude možné - bohužel, velmi často s velkým úspěchem.

Ruští operátoři zjistili nedostatky v evropských právních a politických strukturách, zřídili pro-kremelské think-tanky a instituty, ruské kulturní nadace, zorganizovali pro-kremlské Rusy žijící v zahraničí do místních politických a finančních sil, aktivně využívají ruskou televizi v zahraničí, aby ovlivnili nejen Rusy, kteří sledují ruskou televizi, ale také Evropany prostřednictvím ruského propagandistického kanálu RT. V zemích bývalého východního bloku stále najdeme spoustu politiků, kteří hledají podporu ne na Západě, ale na Východě.

Vzhledem k tomu, že Putin nemá žádný respekt k zákonům uvnitř i vně Ruska, považuje svůj úkol - šíření ruského vlivu v zahraničí - za jednoduchou věc. A pokud má podle jeho názoru použít svaly, začne vydírat Evropu a svět s možností jaderné války, kterou je „připraven začít“, pokud s ním svět přestane mluvit nebo ho poslouchat. Tento dialog - o připravenosti Ruska začít a vyhrát jadernou válku - jsme nedávno velmi pravidelně slyšeli od Putina. Je těžké zjistit, zda skutečně věří tomu, co říká, nebo jen blafuje. Blaf byl vždy oblíbenou zbraní KGB, kde Putin celý život sloužil.

Biztweet: Co by měly země Visegrádské čtyřky udělat, aby zabránily narušování ze strany Ruska?

Yuri Felshtinsky: Domnívám se, že je velmi důležité pochopit, že síla České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska spočívá v síle NATO a EU, a pokud jsou tyto organizace silné a stabilní, Visegrádské skupině se nic nestane.

Proto Kreml dělá vše proto, aby oslabil NATO a rozpustil Evropskou unii. Jedná se o dva strategické cíle Putina dnes: oslabit NATO a rozpustit EU. Kreml proto financuje a pomáhá jinými prostředky pravicovému politickému hnutí v Evropě v naději, že pravicové strany, pokud získají většinu v Evropském parlamentu, zničí EU zevnitř.

Boj proti ruskému finančnímu vlivu nebo ruské obchodní aktivitě v Evropě je samozřejmě nesmírně obtížný. Je mnohem snazší bojovat proti ruské korupci v zahraničí (je-li to politická vůle). Je ještě snazší omezit vliv ruské propagandy na Rusy žijící ve východní Evropě. Někteří z těchto Rusů mají dvojí občanství. Osobně jsem proti tomuto systému, protože dvojí občanství vytvořilo loajalitu a proruskou „pátou kolonu“ v Evropě. Ta je nebezpečná, protože Kreml má k dispozici mnoho nástrojů, které tyto lidi ovlivňují a používají je ve svých vlastních zájmech, které nemají nic společného s blahobytem zemí, v nichž nyní žijí emigranti z Ruska.

Biztweet: Po letech sovětské okupace Československa, Češi a Slováci marginalizují roli Ruska a komunistické zločiny v Československu. Proč mají lidé tak krátkou paměť?

Yuri Felshtinsky: Nemám problém s lidmi odpouštějícími Rusům sovětskou invazi do Československa, která proběhla před 50 lety. Totéž se může týkat i zločinů komunistického režimu obecně. Mám však velké problémy s lidmi, kteří zapomínají na invazi roku 1968, stejně jako na zločiny spáchané komunisty, československými komunisty.

Myslím, že je velmi důležité vzdělávat lidi o své vlastní historii a učit je, že komunismus je zločin rovný fašismu / nacismu. Toto se v Rusku po roku 1991 neděje. Díky tomu Putin a jeho FSB převzali kontrolu nad touto zemí rychle a bez obtíží. Víš lépe než já, zda to bylo provedeno ve středoevropských zemích obsazených SSSR v důsledku druhé světové války, a zda se lidé obecně shodli a přijali skutečnost, že komunismus přinesl diktaturu a vedl ke konci národní nezávislosti a svobody.

Bylo by užitečné, kdyby ruská vláda uznala vinu těchto zločinů, které se v průběhu let konaly ve východní Evropě. Bohužel tomu tak není a neměli bychom doufat, že Putin jako bývalý důstojník KGB někdy požádá o odpuštění za zločiny spáchané jak SSSR, tak KGB.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu