Felshtinsky pro Biztweet: Nejedlý je považován za ruského agenta

Není jasné, co Martin Nejedlý v Rusku devět let dělal. Nástrojem ruského vlivu v Česku je také Czechoslovak Group a Vladimir Jakunin korumpuje Klause i Zemana. Ruský historik Yuri Felshtinsky v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Kdo je dnes klíčovou osobou pro ruský vliv v Česku?

Yuri Felshtinsky: Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Pokud máte na mysli české občany: jde o prezidenta České republiky Miloše Zemana a jeho blízkého spolupracovníka Martina Nejedlého, který žil v Rusku po dobu 9 let a je mnoho lidmi považován za ruského agenta.

Není jasné, co těch devět let v Rusku dělal. Pro svou práci nikdy neprošel prověrkou české bezpečnostní informační služby (BIS) a pracuje pro Zemana jako dobrovolník.

Pokud máte na mysli Rusy, kteří se podílejí na české politice, pak je to Vladimir Jakunin, bývalý ministr ruských železnic, který měl a má přímé vazby na ruské speciální služby. Jakuninovo ministerstvo si objednalo různá železniční zařízení od Czehoslovak Group a zároveň pozvala významné české politiky, mezi nimi i prezidenta Klause a prezidenta Zemana, na konference pořádané Jakuninovým institutem nazvaným „Výzkumný ústav pro dialog civilizací“ se sídlem v Berlíně.

Na setkání na konferencích na Rodosu přednášející dostávali od ústavu významné honoráře. Bylo také známo, že Czechoslovak Group pomohla současnému prezidentovi Česka, aby byl v roce 2013 zvolen, finančně podporovala jeho politickou stranou, a že vztahy mezi Jakuninem a Zemanem byly a zůstaly velmi blízké. Říká se, že je Jakunin stále ve styku s mnoha lidmi ve vnitřním kruhu prezidenta Zemana.

Biztweet: Jak funguje spolupráce mezi Ruskem a klíčovými lidmi v Česku?

Yuri Felshtinsky: Myslím, že v České republice je mnoho lidí, kteří znají odpověď na tuto otázku lépe než já. Můj názor je, že Czechoslovak Group byla založena jednotlivci s vazbami jak na kriminální (mafiánské) skupiny, tak na ruské speciální služby. Zvláště podezřelí byli dva lidé, kteří měli na starosti samotnou společnost a měli na starosti její spojení s ruskými obchodními partnery - panem Jaroslavem Strnadem a panem Alexejem Beljajevem (ze Slovenska).

Centrem ruských zpravodajských operací v Evropě se stalo ruské velvyslanectví se 120–140 zaměstnanci ruské ambasády. Pokud hledáme centrum pro koordinaci ruské činnosti, nachází se v centru Prahy a skutečně v centru Evropy.

Čtěte první část rozhovoru: 

Felshtinsky pro Biztweet: Komunismus je zločin rovný fašismu

Biztweet: Proč je pro Rusko důležitý region východní a střední Evropy?

Yuri Felshtinsky: Rusko (Sovětský svaz) bylo založeno již před rokem 1991. Sovětský svaz měl určitou podporu mezi místními komunisty a agenty tajných služeb. Když po roce 2000 Kreml změnil svou filosofii z proevropské na anti-západní, bylo snazší udržet si půdu v bývalém sovětském bloku - východní Evropě, kde byl sovětský vliv hluboce zakořeněn před lety, než vytvořit nové platformy na Západě.

Rusko chce být vlivné. Samo o sobě v této touze není nic špatného. To se však stává nebezpečným a nepřijatelným v momentě, když Putin zaměňuje „respekt“ a „strach“ v souladu s ruským slovem „боишься - значит уважаешь“. Pro Putina, aby byli lidé respektováni, musí se ho lidé a vlády bát. Není schopen pochopit, že úcta nemá nic společného se strachem. Ano, lidé se bojí Ruska a Putina, ale nerespektují je. Protože se jich bojí a nedůvěřují jim.

Biztweet: Váš bestseller „Blowing Up Russia“ byl napsán s Alexandrem Litviněnkem. Myslíte si, že jeho vražda bude potrestána?

Yuri Felshtinsky: Víme, že za tento zločin nikdo nikdy nebyl potrestán, ačkoli od roku 2006, kdy byl Litvinenko v Londýně otráven, bylo ve Velké Británii provedeno vyšetřování a důkazy naznačují, že tuto vraždu provedl ruský stát, FSB, možná přímým příkazem Vladimíra Putin. To je další příklad toho, jak Rusko nerespektuje mezinárodní právo.

Čtěte také:

Pospíšil pro Biztweet: Mojí ambicí je naplnit projekt spolupráce

Jan Janča: Informace se zneužívaly, co je svět světem

Biztweet: Vás se také někdo pokoušel zavraždit. Jste teď v bezpečí? Neobávate se něčeho?

Yuri Felshtinsky: Já se nebojím. Není to proto, že jsem statečný, ale proto, že si nedovolím přemýšlet o vzájemných souvislostech mé bezpečnosti a mé práce. Kromě toho nemá žádný praktický smysl být paranoidní ohledně vaší vlastní bezpečnosti. To nikdy nepomůže. Je velmi důležité, abyste se nepřeceňovali a prostě dělali svou práci.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb