Americké dynastie. Slavné rodiny drží velkou část majetku USA

Založili kapitalismus, přerostli do politiky a Spojeným státům vládnou dodnes. Slavné americké rodiny představují světový fenomén.

Nejde jen o jejich průkopnickou historii, ale také schopnost udržet si moc, majetek a vliv. Pořád ovládají velkou část amerického, tedy i světového kapitálu.

Rodina Barrymore

Barrymore byli často nazýváni první rodinou Hollywoodu. Tato rodina herců hrála na scéně ještě dřív než byla Amerika bez britské nadvlády. Patriarchou této talentované rodiny byl Maurice Barrymore. Byl otcem herců Lionela, Ethel a Johna Barrymore. John byl nejslavnějším hercem počátku 20. století. Oženil se s úspěšnou němo-filmovou herečkou Dolores Costello a pár měl syna jménem John Drew Barrymore. Pár se rozvedl a John Drew pokračoval v rodinné tradici jak hereckou, jako i rodičovskou linií. Jeho dcerou je Drew Barrymore, která má zatím dvě dcery.

Rodina Ford

Ford family

V roce 1903 založil Henry Ford Ford Motor Company a od té doby je rodina Ford první rodinou amerického automobilového průmyslu. Jediný Henryho syn, Edsel, převzal firmu v roce 1919, když mu bylo pouhých 26 let. Edselův syn Henry II převzal společnost Ford Motor Company v roce 1943, když mu bylo 25 let, a po druhé světové válce oživil rodinný podnik. Synové Henry II a Edsel II jsou v představenstvu společnosti, jeho vnučka Elena je viceprezidentkou společnosti Ford a vnuk Edsel Ford William Jr. je výkonným předsedou společnosti. Dnešní potomci Henryho Forda ovládají Ford Motor Company s menšinovým vlastnictvím ve výši 2 procent.

Rodina Hearst

Byli bohatí dávno předtím, než dosáhli úspěchu ve vydavatelském průmyslu. Hearstovy papíry vytiskly všechny zprávy, které byly vhodné pro tisk, ať už to byly drby, zprávy nebo čisté spekulace. Své mediální impérium založil malými novinami v San Francisku, pak se rozšířil do New Yorku a nakonec celostátně. Dnes je společnost Hearst Corporation stále mateřskou společností některých z největších novin, časopisů a publikací na světě. Potomci jsou pořád zapojeni ve vedeních redakcí.

Rodina Rockefeller

Rockefeller family

Rodina Rockefellerových získala své bohatství v bankovnictví a na rozdíl od ostatních "starých finančnických" rodin ze zlatého věku, pořad drží obrovské bohatství. Rockefeller se přistěhoval do Spojených států amerických v roce 1720. První peníze vydělal zásobováním vojáků během občanské války. Po válce investoval do průzkumu ropných nalezišť. Spoluzaložil Standard Oil v roce 1870 s investicí ve výši 1 milion dolarů. Nakoupil také řadu velkých realitních projektů v New Yorku. Syn John Jr. investoval do nemovitostí a byl majoritním akcionářem Chase Bank. Další následovník Nelson byl guvernérem New Yorku po čtyři volební období. Lincolnovo centrum bylo postaveno poté, co John III daroval 175 milionů dolarů na jeho financování. David, poslední žijící dítě Johna D. (nyní má 100 let), byl předsedou a generálním ředitelem společnosti Chase Bank. Dnes je John IV americkým senátorem ze Západní Virginie.

Rodina Kennedy

Kennedy family

Kennedyovi definovali představu americké dynastie po celá desetiletí. Původně irská přistěhovalecká rodina, personifikuje americký sen. První Kennedy, který přišel do Ameriky, se vylodil v roce 1848 v Bostonu. Patrick Joseph "P.J." Kennedy byl státním představitelem a pak guvernérem Massachusetts. Syn Joseph P. Joseph Patrick byl americkým velvyslancem ve Velké Británii. Měl devět dětí, Josepha Patricka, Johna Fitzgeralda, Rosemary, Kathleen, Eunice, Patriciu, Roberta Francisa, Jeana a Teda. Tři ze synů - John F., Robert a Ted se stali politiky.

JFK byl americkým prezidentem do roku 1963, kdy byl zavražděn. Jeho bratr RFK byl americkým generálním prokurátorem a v roce 1968 se stal prezidentem, krátce poté, co zvítězil v Kalifornii, byl zavražděn. Od roku 1962 do roku 2009 byl Ted americkým senátorem v Massachusetts. V roce 2009 zemřel na rakovinu mozku. Kennedyovi stále žijí v politické aréně. Dcera JFK Caroline je americkým velvyslancem v Japonsku, Joe Kennedy III byl zvolen do čtvrtého okrsku Massachusetts v roce 2012.

Rodina Vanderbilt

Vanderbilt family

Vanderbilt je jednou z nejstarších amerických dynastií. Cornelius Vanderbilt se narodil v chudobě v roce 1794 a pracoval od mladého věku v lodním obchodu jeho otce. V průběhu let vybudoval z tohoto podnikání námořní říši.

Čtěte také:

Indická hvězda na vzestupu. Pomohla mu etika

Sesterské duo snů. Dohromady mají téměř miliardu dolarů

Chelsea, Manchester City, či Paříž? Mezi oligarchy vyčnívá jiný

Po lodích nakonec vstoupili do železničního obchodu. Postavili třeba Grand Central Terminal v New Yorku. Gloria Vanderbilt zas vynalezla nejslavnější americký módní artikl – džíny. Další členové rodiny se pustili do médií. Mnoho Vanderbiltů vydělává také v šoubyznysu.

Rodina Walton

Walton family

Waltnovi jsou nejbohatší rodina v Americe . Jejich obchodní síť Wal-Mart vznikla v roce 1962, kdy otevřeli obchod v Rogersu, Arkansasu. Průkopníci supermarketů nakonec obsadili celé Spojené státy a dnes vlastní potomci dohromady majetek v hodnotě 136 miliard dolarů.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu