Drahoš pro Biztweet: Nejmenoval bych do vlády stranu ohrožující demokracii

Nejmenoval bych do vlády stranu, u které bych neměl jistotu, že nebude svůj vliv používat k ničení demokracie. Měl bych problém se jmenováním trestně stíhané osoby předsedou vlády. Byl by to špatný obraz naší republiky ve světě a neméně i vůči našim občanům. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Jiří Drahoš má být v prezidentských volbách 2018 největším konkurentem Miloše Zemana. Jak tento fakt vnímáte?

Jiří Drahoš: Já nekandiduji proti někomu, ale pro něco. Mám svůj program a lidé by měli jednotlivé kandidáty poměřovat podle toho, co nabízí. Čí program je lepší a kdo z nich je důvěryhodnější, nechť posoudí voliči.

Biztweet: Čím chcete stávajícího prezidenta porazit?

Jiří Drahoš: Držím se těchto zásad: propagovat a bránit pravdu, rozum, slušnost a úctu k lidem. A to si myslím, že dnes na Hradě chybí a takového prezidenta si naše vlast zaslouží. Navíc jako vědec mám respekt k faktům, slibuji jen to, co je skutečně v mých silách dodržet, a v neposlední řadě vytrvalost. A také mám ve zvyku především hledat řešení, nikoli důvody, proč něco nejde. Chci také samozřejmě zvítězit svým programem. Vizí moderního, bezpečného státu, jehož si občané váží a ve kterém je postaráno o slabé.

Biztweet: V minulosti se s Milošem Zemanem popral zejména proevropskou a demokratickou agendou Karel Schwarzenberg. Prohrál. V čem chcete získat víc než čestný předseda Top 09?

Jiří Drahoš: Jsem přesvědčen, že potřebujeme prezidenta, který by nepřispíval k rozdělení společnosti, ale naopak připomínal, že jsme všichni posádka jedné společné lodi zvané Česká republika. A kterého by ani ve snu nenapadlo nedůstojně nálepkovat lidi podle toho, zda souhlasí nebo nesouhlasí s jeho názory nebo jeho chováním.

Prezident prostě musí odolávat pokušení získávat laciné body jednoho politického tábora útoky či dokonce urážkami jiného tábora. Samozřejmě v politickém boji dochází ke střetům a je to tak správně, diskuse plodí výsledky. Ale měla by být kultivovaná.

Pokud jde o Evropu, je to přeci zcela přirozené partnerství, měli bychom se jen snažit o větší vliv na budoucnost EU. Kriticky, ale aktivně. A o tom, že máme hájit demokracii, snad není třeba vůbec pochybovat.

Biztweet: Miloš Zeman má díky povolebnímu dění přirozenou každodenní příležitost ke kampani. Jak se tomuto faktu chcete vyrovnat?

Jiří Drahoš: Každodenní příležitost ke kampani je pro současného prezidenta jistě velikou výhodou. Přijde mi poněkud trapné, jak Hrad vehementně tvrdí, že se o kampaň v žádném případě nejedná. Proč nemůže prezident jezdit mezi lidi a v době kampaně prostě uznat, že ji také dělá? Má kampaň je ale také velmi aktivní v kontaktu s lidmi a věřím, že své voliče mohu oslovit i bez těchto výhod.

Biztweet: Jaká nákladná je vaše kampaň a kdo vás finančně podpořil?

Jiří Drahoš: Pro financování mé kampaně je zřízen transparentní účet, na který může přispět každý, koho zaujme můj prezidentský program. Celkové náklady je zatím obtížně odhadovat, ale nepřekročí limit určený zákonem, což je 50 milionů korun.

Kampaň pak vedu a povedu maximálně hospodárně. Jména donorů jsou pak taktéž dohledatelná. Současně máme jakýsi etický kodex – tedy souhrn pravidel od koho peníze vzít a komu je vrátit. Například bych nevzal peníze od záhadných firem záhadných majitelů a podobně.

Nebudu vazalem nikoho, protože jediné, co sponzorům nabízím, je to, že budu dobrým prezidentem, který dbá na dodržování ústavy a respektování důstojnosti prezidentského úřadu.

Biztweet: Budete před volbami reagovat na nárůst extrémismu, který doložil úspěch Tomio Okamury ve sněmovních volbách? A jak?

Jiří Drahoš: Jak jsem už několikrát řekl, nejmenoval bych do vlády žádnou stranu, jejíž působení by ohrožovalo možnost lidu se svobodně vyslovit o jejím působení v dalších volbách. Jinými slovy nejmenoval bych do vlády stranu, u které bych neměl jistotu, že nebude svůj vliv používat k ničení demokracie.

Čtěte také:

Pavel Telička: Nekritický vztah k hlavě státu ANO škodí

Havlíček pro Biztweet: Co se mnou bude po volbách, budu řešit až přijde čas

Jiří Pisařík: Trh s energiemi se konsolidoval

Češka v čele OSN: Nová agenda stanoví cíle vymýcení chudoby

Biztweet: Jak vnímáte patovou situaci po sněmovních volbách. Pokud byste byl na místě Miloše Zemana, jak byste řídil povolební dění?

Jiří Drahoš: Kdybych byl prezident, měl bych problém se jmenováním trestně stíhané osoby předsedou vlády. Byl by to špatný obraz naší republiky ve světě a neméně i vůči našim občanům. Vždyť i řadový policista bývá postaven mimo službu při pouhém podezření ze spáchání trestného činu. Navíc by takový premiér nemohl na sto procent vykonávat svoji funkci.

Vždy by se měla hledat taková vládní sestava, která by měla šanci získat v Poslanecké sněmovně většinovou podporu. Nechci samozřejmě vyhrocovat konflikty, kterých má naše společnost beztak dost. Hnutí ANO se dostalo do Parlamentu s voličskou podporou téměř 30 procent, je tedy především jeho příležitostí a odpovědností přijít s řešením, které by se pokud možno neopíralo o spolupráci s extremistickými stranami.

Biztweet: Poměrně zřetelně se aktuálně projevuje spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše. Nebojíte se tak silného dua, nebude v přesile?

Jiří Drahoš: Politika je věcí vyjednávání a spojenectví. Až čas ukáže, jak pevná některá spojenectví jsou. Já osobně jsem nestranný a nestranický kandidát a podporu hledám především u občanů naší země.

Biztweet: Miloš Zeman se pokouší o zvýšení pravomocí prezidentského úřadu. Je to podle vás na místě?

Jiří Drahoš: Pravomoci prezidenta není žádný důvod měnit. Spíše by se měly řádně využívat v souladu nejen s textem, ale i smyslem ústavy.

Biztweet: Kde vidíte Česko o další čtyři roky? Podaří se kličkující evropské a západní směřování státu ustálit?

Jiří Drahoš: Musíme se o to přičinit, jak jsem již uvedl: kriticky, ale aktivně. Masarykova slova o tom, že má-li (naše) demokracie nedostatky, musíme odstranit ty nedostatky, ne demokracii, platí i pro náš vztah k Evropě a k Západu.

Je to přeci po staletí naše přirozené místo. Chci tak všemi silami přispět k tomu, aby za 4 až 5 let byla naše země mezi těmi, které účinně spolurozhodují o budoucnosti Evropy. Aby náš hlas byl vážený a české občanství něco znamenalo.

Přeji si, aby se mi podařilo vrátit prezidentskému úřadu důstojnost a lidé nemuseli před volbami uvažovat hlavně o tom, kdo z kandidátů je menším zlem.

Přeji si, aby naši občané hleděli do dalších let s nadějí, že jsme udělali maximum pro bezpečí státu, vysokou životní úroveň jeho obyvatel a kvalitní životní prostředí.

Přeji si, abychom byli dobře připraveni na jakákoli ohrožení zvenčí a jiná si nepřivodili sami.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu