Čínská CEFC se v Evropě nadále rozpíná. Převzala kazašská aktiva

Společnost KazMunayGas International (KMGI) získala souhlas státních orgánů k prodeji evropských aktiv čínské CEFC China Energy Company Limited.

Jednání mezi KazMunayGas of Kazakhstan (KMG) a CEFC o prodeji 51 procent akcií společnosti KMGI čínské společnosti dosáhly konečné fáze v prosinci 2016. Po aktuálním souhlasu se očekává přepis evropských aktiv na nového vlastníka na letošní podzim.

"Dokončení transakce vytvoří pevný základ pro spolupráci mezi KMG a CEFC, který bude dále rozšiřovat aktivity KMGI ve východní a západní Evropě, stejně jako v jiných oblastech světa," uvedl generální ředitel KMGI Zhanat Tussupbekov.

Společný podnik bude moci využít energetického potenciálu Kazachstánu a finančních zdrojů Číny, aby rozšířily své aktivity v celé oblasti globálního projektu "One belt, one road".

„Zvláštní pozornost bude věnována projektům v Rumunsku, zemi, kde se nachází hlavní majetek skupiny KMGI. Obecně je třeba poznamenat, že takový globální projekt bude mít multiplikativní socioekonomický efekt pro všechny zúčastněné země - Kazachstán, Rumunsko a Čínu," dodal Tussupbekov.

Čtěte také:

Číňané chtěli odkoupit celé J&T. Tvrdí poradenská agentura

Zajímavé zjištění: Konečný vlastník CEFC je neznámý

Češi chtějí na Hedvábnou stezku. Konkrétní projekty však chybí

Podle dohody mezi společností KMG a CEFC podnikne čínská společnost řadu investic do vývoje nových projektů v Rumunsku, Evropské unii a zemích na takzvané Hedvábní stezce.

Společnost KMGI vlastní čerpací stanice Rompetrol a provozuje dvě ropné rafinérie v Rumunsku - Petromidia Navodari a Vega Ploiesti. Společnost vlastní také čerpací stanice v Moldavsku, Bulharsku a ve Francii.

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme