Agrofert navyšuje chemickou výrobu v Přerově

Společnost Precheza patřící Agrofertu navyšuje chemickou výrobu u řeky Bečva.

Svědčí o tom právě schválený projekt posuzováním vlivů na životní prostředí EIA. „Předmětem záměru je zvýšení výroby titanové běloby (TB) ze stávajících 62 kt/rok na 77 kt/rok, s cílem zvýšit produkci pigmentů, jejichž spotřeba ve světě v současnosti trvale roste,“ uvádí investor v projektové dokumentaci.

Navýšení výroby vyvolává také potřebu navýšit kapacitu výroby monohydrátu síranu železnatého. Projekt bude realizován ve stávajícím závodě společnosti v Přerově. Společnost slibuje zachování nebo mírné snížení měrných emisí škodlivin.

Areál společnosti je situován na jihozápadním okraji města Přerova na obou březích řeky Bečvy. Na pravém břehu řeky Bečvy jsou umístěny výrobní provozy titanové běloby, kyseliny sírové, železitých pigmentů a monohydrátu síranu železnatého, centrální sklad chemických látek, úložiště výchozích surovin a deponie zelené skalice (síran železnatý). Dále jsou zde situovány administrativní budovy a stravovací zařízení.

Agrofert Andreje Babiše ovládl Prechezu v roce 1996. Holding tehdy založil a většinově řídil společnost Precolor, kde rozdal minoritní balíček třem členům představenstva společnosti Precheza. Precolor následně v privatizační soutěži Fondu národního majetku získal 53,5 procenta Prechezy za 575 milionů korun. Po ozdravení výroby dosahoval dobré hospodářské výsledky a zbylé akcionáře Prechezy postupně vytlačil.

Čtěte také:

Penta s dalším vítězstvím. Letiště Vodochody prý přírodu neohrozí

Gebrüder Weiss postaví v Česku tři nové sklady

Babiš a Fico. Utajovaný průnik oligarchy

Agrofert už kvůli zákonu o konfliktu zájmů Andrej Babiš de iure nevlastní. Vznikly dva svěřenské fondy s názvy AB private trust I, svěřenský fond, a AB private trust II, svěřenský fond. ,,Do fondu AB private trust I, svěřenský fond, jsem vložil 90 % akcií společnosti AGROFERT a 100 % akcií společnosti SynBiol, do které patří taktéž společnost Hartenberg Holding. Správcem fondu se stal Zbyněk Průša. Dohled nad činností správce vykonává tříčlenný kontrolní orgán - rada protektorů. Ta je složena z člena mé rodiny a dvou dalších osob. V případě prvního fondu jsou jejími členy Monika Babišová, Alexej Bílek a Václav Knotek," oznámil Babiš.

Do druhého svěřenského fondu AB private trust II, svěřenský fond, vložil zbylých 10 procent akcií společnosti Agrofert. Správcem fondu je Alexej Bílek. Rada protektorů je v případě druhého fondu ve složení Monika Babišová, Zbyněk Průša a Václav Knotek.

 

Biz

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme