Karla Šlechtová: Koaliční rozmíšky a bitvy nám práci nesmírně komplikují
Koaliční rozmíšky a bitvy nám práci nesmírně komplikují. Uvidíme, jak dopadne vládní krize. Každopádně by mohlo mít na čerpání eurodotací dopad, kdyby například došlo k pádu celé vlády, nebo výměně některého ministra za někoho, kdo se v dané problematice vůbec neorientuje. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová v rozhovoru pro Biztweet.
Biztweet: Jak jsou na tom vaše legislativní návrhy, které jste chtěli předložit na vládu v posledních týdnech, jednalo se o nich navzdory negativnímu dění?
Karla Šlechtová: Bohužel, je tomu opravdu tak. Koaliční rozmíšky a bitvy nám práci nesmírně komplikují a osobně se velmi stydím, co tato dosud po tři roky úspěšná vláda nyní občanům kvůli předvolebním tahanicím některých stran předvádí. Ministerstvo pro místní rozvoj pod mým vedením naštěstí stihlo všechny plánované klíčové zákony předložit a provést vládou i Poslaneckou sněmovnou.
Zejména mám na mysli zákon o zadávání veřejných zakázek nebo zjednodušení stavebního zákona. A také zákon, kterým prosazujeme více piety a slušnosti do pohřebnictví. Poslední dva zákony bude nyní posuzovat Senát, doufáme, že se v tom vládní krize nijak nepromítne. Bez ohledu na vše každopádně pracujeme ostošest zejména na dotacích, které pomáhají českému venkovu a regionům.
Biztweet: Pokud se mluví o negativních dopadech napjaté situace ve vládě, skloňuje se také čerpání eurofondů. Jak je na tom Česká republika v jejich čerpání a jaké měla původní plány?
Karla Šlechtová: Výsledky nejsou tak špatné, jak se právě kvůli předvolebním tahanicím někdy objevuje. Nejsme sice nejúspěšnější, ale v porovnání třeba se zeměmi Visegrádské čtyřky nijak nezaostáváme. Celkově jsme odzadu v čerpání evropských fondů zhruba na sedmém místě, to také není dramatické. V programovém období 2014-2020 máme vyhlášeno přes 80 procent všech peněz, které máme na současných sedm let k dispozici, ve výzvách. Žadatelé už mají přiděleno více než 150 miliard korun, na které mají potvrzení, že mohou své projekty odstartovat, což je zhruba 25 procent všech plánovaných dotací.
Jak víte, v předcházejícím programovém období 2007-2013 jsme i díky velkému úsilí této vlády a našeho ministerstva ze 700 miliard vyčerpali skoro vše, přičemž většinu jsme čerpali až v posledních letech období, největší část v posledním roce. Nemyslím si proto, že by nám hrozilo nějak zásadní nevyužití nabízených peněz.
Biztweet: Co se podepisuje pod slabší vývoj čerpání, než byste si přáli?
Karla Šlechtová: Pokud porovnáváme obě období, důležitý není ani tak objem peněz, jako spíš to, na co jsou určeny. Já jsem zásadně odmítla, abychom za evropské peníze dál stavěli třeba rozhledny, ze kterých není nic vidět, nebo golfová hřiště pro stranické kamarády, jak se dělo třeba za Nečasovy vlády. Nejde přece o to, peníze za každou cenu utratit, ale o to, aby z nich občané měli něco užitečného. Tato změna v pohledu na jednotlivé projekty měla ale pochopitelně dopad i na to, kolik peněz se jak rychle čerpá. Složitější a užitečnější projekty zkrátka déle trvají. To ale neznamená, že bychom tyto lépe využité evropské peníze nestihli využít.
Biztweet: Jak může současná situace poškodit plány na dočerpání z některých operačních programů?
Karla Šlechtová: Uvidíme, jak dopadne vládní krize. Každopádně by mohlo mít dopad na čerpání, kdyby například došlo k pádu celé vlády, nebo výměně některého ministra za někoho, kdo se v dané problematice vůbec neorientuje.
Čtěte také:
Ministryně Šlechtová pro biztweet: S „trafikami“ má problém každá strana
Petr Mach: Navrhujeme jednotnou 14 procentní DPH
Ivan Bartoš: Ve Středočeském kraji vyzvu Andreje Babiše
Biztweet: Které eurofondy končí, kde by se mělo šlápnout na plyn nejvíc, a které dočerpání ve větší míře je už zřejmě ztracené?
Karla Šlechtová: Pokud jde o to končící období, nevyčerpáno bylo zhruba 4 procenta celkově nabízených peněz. Nevyčerpání prostředků přitom nutně neznamená pro Českou republiku ztrátu. Když pomineme neefektivní utrácení peněz, které v některých případech mělo, nebo může mít ještě dohru v trestním řízení, Česká republika měla v minulém období jednu z největších finančních obálek, takže si myslím, že vyčerpat zhruba 96 % je zcela určitě úspěch.
V aktuálním období se podařilo překonat pomalejší počáteční fáze, a čísla od začátku roku ukazují zrychlení. Počkejme si na nadcházející měsíce, zda se pozitivní trend potvrdí.
Biztweet: Do postu ministryně jste se dostala jako nestranička, plánujete před volbami vstup do strany, nebo zapsání na některou kandidátku?
Karla Šlechtová: Hnutí ANO mě nominovalo na první místo v Plzeňském kraji, kde jsem trávila část dětství a studovala management na vysoké škole. Věřím, že obyvatele kraje přesvědčíme jak kvalitou našeho volebního programu, tak i tím, co třeba právě za mnou stojí po pracovní stránce v uplynulých třech letech. Zůstávám přitom nestranička, jde mi hlavně o to, co mohu dobrého pro lidi svou prací udělat, a ne o stranické posty.
Biztweet
Byznys Biztweet Byznys
- 5 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem
Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.
Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet
Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu? Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost.
Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně.
JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH
Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.
https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech
Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech
Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.
Golden Biztweet Golden
- 10 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb