Aktivisté chtějí Babišovi vrátit účtenky. Organizují protest v Praze

Aktivisté ze skupiny Andrejovy Účtenky vrátíme Andrejovi (AUVA) chystají demonstraci s názvem Reklamace. Ministrovi financí chtějí vrátit nevyzvednuté účtenky, v Praze čekají plné náměstí.

Je podle Vás Andrej Babiš jako politik a podnikatel ve střetu zájmů?

Protest aktivistů ze sociálních síti má být protestem vůči elektronické evidenci tržeb. Podle nich poškozuje malé podnikání.

„Donutily nás k tomu okolnosti a nesmyslnost toho zákona. Nikdo nechápe, proč se musí vydávat účtenky i lidem, kteří je nechtějí. Spousta provozoven je tiskne rovnou do koše a lidé si je prostě neberou,“ říkají pro Biztweet organizátoři Reklamace.

Tato skupina aktivistů se rozhodla po celém Česku vysbírat od obchodníků účtenky, které zákazníci nechtěli a vrátit je ministrovi financí a vicepremiérovi Andreji Babišovi.

 

„Všem podnikatelům a prodavačkám zůstávají hromady neodebraných účtenek, a tak nás napadlo, že by bylo vhodné je vrátit tomu, kdo je vymyslel. Proto jsme také demonstraci nazvali Reklamace. Je to reklamace špatného zákona. Reklamace účtenek, které lidé tiskli, a tisknou do koše. Tyto účtenky se musí promítnout do ceny zboží. Kdyby lidé opravdu všechny ty účtenky brali, zjistili by, že jich je za měsíc hromada a tu hromadu stejně musí sami zaplatit,“ uvádí odpůrci EET.

Účtenky se pokusí 31.5.2017 předat ministru financí, kterého vyzvali, aby si účtenky převzal na náměstí Jana Palacha v Praze. „Pokud se stát chce chovat jako firma, tak nám na reklamaci musí do třiceti dnů odpovědět. My mu dáváme víc než 60 dní na vyřešení reklamace. Je to výrobní vada zákona, která se musí odstranit,“ naráží na heslo Babišova hnutí ANO, že stát lze řídit jako firmu.

Čtěte také:

Za záměnu embryí na Babišově klinice bude pykat pouze embryolog

Babišovo Vodňanské kuře rozšíří drůbežárnu v Mikulovicích

Babiš na Slovensku postaví nový sklad

Protestující očekávají, že se s nimi vicepremiér setká osobně. Věří si a doufají, že protest povede k otevření diskuze o EET.

„V takovém stresu a obavě z likvidačních pokut se nedá pracovat. Lidé skončí s podnikáním, budou na Úřadu práce nebo budou dělat bez živnosti stylem výměnného obchodu. Stát z tohoto systému nebude mít nic. Pokud stát zavede další kontroly a systémy zabezpečení, zhroutí se tady celé drobné podnikání. To už zkusili komunisté a ti to dovedli až ke ztrátě svobody jako takové,“ dodávají za podnikatelskou obec protestující.

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme