Personální struktura ČEB se otřásá. Stát znovelizuje zákon o podpoře exportu
Česká exportní banka prochází výraznou personální obměnou. Vláda připravuje novelu zákona, která změní celou strukturu podpory exportu
Česká exportní banka prochází výraznou personální obměnou. Vláda připravuje novelu zákona, která změní celou strukturu podpory exportu.
Po nezdařilých obchodech, podivných dotacích a špatném hospodaření dochází pod taktovkou ministerstva financí k personální čistce ve vedení České exportní banky (ČEB). Management je od ledna obměňován na nejvyšších pozicích.
„V roce 2016 došlo k personálním změnám v dozorčí radě ČEB, jako kontrolního orgánu. Předsedou dozorčí rady je od května 2016 Pavel Kysilka, členem dozorčí rady se v lednu 2016 stal Tomáš Pubdrle a v srpnu 2016 se stal členem Miroslav Zámečník,“uvádí pro Biztweet tiskové oddělení ministerstva financí.
K 31.5.2016 dále dozorčí rada odvolala místopředsedu představenstva Miroslava Tyma. Početné změny souvisí s dlouhodobě avízovaným plánem překopat strukturu ČEB, která na sebe v posledních letech upozorňovala podporou neúspěšných projektů a netransparentním přidělováním úvěrů.
ČEB loni vykázala ztrátu 141 milionů korun. Na výsledek hospodaření podle banky negativně dopadl problémový úvěr na výstavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu
Změnou projde i financování rozpočtu ČEB, který je v současnosti prakticky autonomní a vláda do jeho správy nemůže zasahovat, ačkoli ho prakticky celý financuje z rozpočtu.
“Změna struktury státní podpory exportu souvisí s novelou stávajícího zákona č. 58/1995 Sb. o pojišťování a financování vývozu se státní podporou a o doplnění zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhlášky. 278/1998 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Dále státní podpora exportu vychází z Exportní strategie České republiky pro období 2012 -2020, kterou vláda pravidelně aktualizuje,“ konkretizuje legislativní parametry, které budou změněny resort financí.
Čtěte také:
Přepsání pohledávek v Rusku a nové obory. ČEB se chce poučit z vlastních chyb
ČEB prodává několikamiliardové pohledávky vůči Slovakia Steel Mills
Češi vs. Slováci. Firmy bojují o kontrolu nad konkurzem Slovakia Steel Mills
---
Koncepce exportu, včetně postavení ČEB a další státní banky EGAP byla projednána ve vládě ještě v prosinci 2015. Ke konkrétním změnám však pořád nedošlo. Musí se totiž na nich shodnout akcionáři bank – ministerstva průmyslu, financí, zahraničních věcí a zemědělství. Ministerstvo financí tvrdí, že nyní došlo k prvním krokům přípravy nových zákonu pro Exportní strategii na období 2012-2020.
ČEB loni vykázala ztrátu 141 milionů korun. Na výsledek hospodaření podle banky negativně dopadl problémový úvěr na výstavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Známý je však mnohem tlustší balík pro stát nevýhodných úvěrů, včetně téměř čtyřmiliardové injekce pro kontroverzní slovenskou továrnu Slovakia Steel Mills.
Biztweet
Byznys Biztweet Byznys
- 5 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem
Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.
Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet
Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu? Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost.
Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně.
JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH
Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.
https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech
Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech
Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.
Golden Biztweet Golden
- 10 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb