Pierre Moscovici: Podpora odvětví zavedených mocenských skupin se stane minulostí
Podle Pierra Moscoviciho je již strukturálních reforem, které cílily na zlepšení hospodářské odpovědnosti členských zemí dost. Na řadu musí přijít nové reformy, které podpoří i růst ekonomiky v Evropě. Ta po hospodářské krizi stále zaostává za svými možnostmi
"Pokud chceme účinně řešit rizika přetrvávajícího nízkého růstu, téměř nulovou inflaci s vysokou nezaměstnaností, musíme se spojit strukturální, fiskální a měnovou politikou," řekl na Ekonomickém fóru v Bruselu, jehož se zúčastnil i biztweet Pierre Moscovici, eurokomisař pro ekonomiku a finanční záležitosti.
Podle Moscoviciho je již strukturálních reforem, které cílily na zlepšení hospodářské odpovědnosti členských zemí dost. Na řadu musí přijít nové reformy, které podpoří i růst ekonomiky v Evropě. Ta po hospodářské krizi stále zaostává za svými možnostmi.
"Krize nejen oslabila celkovou poptávku, ale také snížila potenciál pro hospodářský růst. To je důvod, proč na straně nabídky, strukturální reformy byly a zůstávají klíčovou součástí reakce Evropy na krizi," pokračoval Moscovici.
Při hodnocení reforem přišel s ostrou kritikou řecký ministr financí Euclid Tsakalotos. "Zaměřujeme se na velmi striktní pravidla týkající se státních dluhů, ale zanedbáváme sociální kritéria. To je podle mě chybou. Sociální politika by se neměla od investičních strategií oddělovat," řekl Tsakalotos. Podle logiky řeckého ministra je podpora sociálního systému a životní úrovně občanů tím nejlepším stimulem pro růst ekonomiky.
V minulosti měly strukturální reformy tendenci soustředit se na znovuzískání cenové konkurenceschopnosti, což v praxi znamenalo, zmírňování mzdových požadavků, nebo dokonce snižování platů. Strukturální reformy a vnitřní devalvace jsou proto nepopulární. Podle Moscoviciho však byly škrty v minulosti nutné, proto, aby se mohl podpořit růst v budoucnosti.
"Chcete-li řešit náš problém produktivity, musíme více investovat do základního kapitálu znalostní ekonomiky a lépe využívat nejnovější technologické inovace. Strukturální reformy by měly nově cílit na to, abychom správně alokovali investiční zdroje. To je zvláště důležité pro naši ekonomickou odolnost a fungování Evropské měnové unie," řekl Pierre Moscovici.
Čtěte také:
Evropská komise podle eurokomisaře tlačí na investice, čehož důkazem je například takzvaný Junckerův investiční balíček. U mnoha členských zemí však naráží na nejednotnost, neochotu, či nechápavost politiků. Implementace investičních strategií vázne v některých zemích i pro stereotyp podpory velkých průmyslových podniků a mocenských skupin. Dotace pro takové společnosti jsou pro politiky jednodušší a slouží jako dobrá politická reklama. Efekty těchto dotací jsou však menší a krátkodobější jako například při podpoře technologických firem.
"Přijali jsme návrhy na posílení jednotného digitálního trhu, který přinese jasné výhody pro spotřebitele a podniky. Rovněž jsme zúžili rozsah našich doporučení pro jednotlivé země. Jsme v novém období zotavení a určitě je třeba skončit s první generací strukturálních reforem. Nyní se musíme připravit na dobu, kdy lidé budou moci cítit hrdost a spokojenost s reformami Evropské unie," dodal Pierre Moscovici.