Zataj peníze své: Podvádí až tisíce Čechů?

Podle předpokladu finanční správy zatajuje příjmy několik desítek tisíc Čechů. Zákon o prokazování majetku má ulehčit sankcionování hříšníků

Podle předpokladu finanční správy zatajuje příjmy několik desítek tisíc Čechů. Zákon o prokazování majetku má ulehčit sankcionování hříšníků.

„U prokazování původu majetku se v žádném případě nepředpokládá plošné využití. Jedná se o doplňkový nástroj, který oproti současnému stavu nepřináší žádnou principiální změnu,“ zjemňuje hned na úvod popis zákonu o prokazování majetku, který čeká poslední fáze schvalování mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Pravdou však zůstává, že nová legislativa může přinést nepříjemné potíže spoustě lidí, kteří se pak budou muset před „berňákem“ hájit. Zákon z dílny ministerstva financí má postihovat občany, kteří zatají příjmy. „Změna spočívá ve vytvoření účinnějšího nástroje, s jehož pomocí bude finanční úřad moci lépe ověřit, zda nárůst majetku ve sledovaném období odpovídá deklarovaným příjmům. Od tohoto nástroje si rovněž slibujeme preventivní účinek,“ pokračuje Petlachová.

Návrh podle vysvětlení finanční správy cílí na nárůst, ne celkovou hodnotu majetku, který nastal v posuzovaném období poslední tři let daňového poplatníka. Tento majetek pak úřad porovnává s přiznanými příjmy.

Podle důvodové zprávy, kterou finanční správa k zákonu připravila, v Česku zhruba 50 tisíc lidí disponuje majetkem nad 10 milionů korun a zároveň je u nich jistá pravděpodobnost, že se podílejí na šedé ekonomice. „Nelze však tvrdit, že celý tento okruh osob zatajuje příjmy ve významné výši. Odhadem předkladatele tedy je, že osob, u nichž existuje podezření, že zatajují příjmy ve významné výši, je z této skupiny 50 tisíc osob pouze velmi malý podíl,“ dodává Petra Petlachová.

Čtěte také: 

Počet reexportů klesá. Stát chce důležité léky chránit

Poláci to s převzetím české půdy myslí vážně. Chtějí rychlé řešení

Obchodní inspekce zabavila tisíce kusů zboží. Šlo o padělky

--

Čísla, se kterými finanční správa pracuje jsou samozřejmě pouze orientační. Pokud by úřad znal přesný počet osob zatajujících příjem, už by vůči nim uplatňoval sankce. Samotná část zákonu, kvůli které bude moci úřad rovněž zjišťovat původ majetku má být podle výkladu finanční správy spíše vedlejší funkcí.

"Možnost vyzvat poplatníka k prokázání příjmů bude dále omezena na případy, kdy diskrepance mezi deklarovanými příjmy a skutečným příjmem bude na základě předběžného posouzení správce daně přesahovat určitý limit. Tento limit je navržen ve výši sedm milionů korun,“ říká Petlachová.