Počet reexportů klesá. Stát chce důležité léky chránit

Množství léků, které z Česka putovalo do zahraničí loni kleslo. Stát však stejně připravuje opatření, které by takzvané reexporty omezilo ještě více

Množství léků, které z Česka putovalo do zahraničí loni kleslo. Stát však stejně připravuje opatření, které by takzvané reexporty omezilo ještě více.

„Celkový počet distributorů, kteří vyvážejí léčivé přípravky do zahraničí, se v posledních pěti letech pohybuje okolo 70, v roce 2015 to bylo 68 distributorů z celkového počtu 452 distributorů,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Šustková.

Loni bylo do Česka dovezeno celkem 267,16 milionu balení léčivých přípravků, reexporty do zahraničí v tomto roce představovaly 6,29 milionu balení.



Jak SÚKL pokračuje, reexportované léky pak z České republiky putují hlavně do Německa nebo do skandinávských zemí.

Podle statistik šlo v roce 2015 hlavně o přípravky PROCTO-GLYVENOL RCT SUP 10, ALVESCO 160 INHALER, INH SOL PSS 60x160 RG, PROCTO-GLYVENOL, RCT CRM 1X30 MG. BETASERC 24, POR TBL NOB 50X24 MG a GLUCOPHAGE XR 500 MG.

Čtěte také: 

Poláci to s převzetím české půdy myslí vážně. Chtějí rychlé řešení

Obchodní inspekce zabavila tisíce kusů zboží. Šlo o padělky

Víza může upravit jen Brusel, tvrdí Praha

--

Jde o léky, které jsou v Česku výrazně levnější, nebo si je v cizině nemohou sami vyrábět. Problémem reexportů je obecně fakt, že množství důležitých léčiv opouští republiku, i když jsou zapsané ve státní evidenci. V případě potřeby jich tak může být nedostatek.

Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje změnu legislativy, na základě níž by měl SÚKL sbírat a vyhodnocovat data, ze kterých vytvoří a pravidelně bude aktualizovat podklady pro seznam nenahraditelných léčivých přípravků, u nichž hrozí riziko vývozu mimo České republiky. „U těchto léčivých přípravků bude vyhodnoceno reálné ohrožení nedostupností a následně budou realizovány další odpovídající kroky,“ říká Lucie Šustková. Jedním z opatření pak může být například dočasný zákaz vývozu předmětného léčivého přípravku do ciziny.