Víza může upravit jen Brusel, tvrdí Praha
Vízová politika je podle Čechů v pořádku. Změny vůči Ukrajině, nebo uprchlíkům nechystají. Čekají na rozhodnutí Evropské komise
S přílivem migrantů do Evropy a nárůstem napjatí na východě Ukrajiny vzniká čím dále tím nutnější otázka, co s cizinci z nečlenských zemí EU dělat. Pomalé vízové procedury jim často nedávají šanci zapojit se do běžného života a být prospěšným pro společnost ani v případě úspěšného získaní azylu.
„V případě krátkodobých víz - do 90 dnů – Česká republika mění vízovou politiku v oblasti krátkodobých víz pouze tehdy, pokud dojde ke společné změně příslušných unijních pravidel,“ odpovídá biztweetu ministerstvo zahraničních věcí.
Pravdou však zůstává, že za změnu vízových vztahů Češi nijak nebojují. Ani u dlouhodobých víz, třeba pro Ukrajince, kteří v Česku tvoří největší skupinu nelegálních pracovníků. „Pokud jde o dlouhodobá víza a pobyty, ty už jsou v národní kompetenci, nicméně žádnou výraznou změnu v této oblasti Česká republika vůči Ukrajině nechystá.
Podle českého zákonu je žadatel, který žádá o krátkodobé vízum za účelem zaměstnání, povinen při podání žádosti o vízum jako jeden z podpůrných dokladů k prokázání účelu své cesty do České republiky doložit rovněž pracovní smlouvu se zaměstnavatelem pro výkon práce na území Česku.
Čtěte také:
Do jednotky rychlého nasazení NATO půjde přes 800 Čechů
Brusel tlačí na robotizaci. Češi chtějí začít internetem a distribuci dat
CzechTrade otevře pobočky v Singapuru, Teheránu, Bangalore a Kantonu
--
V praxi to tedy vypadá tak, že Ukrajinec musí do Česka přijet na turistickém vízu, najít si práci a pak nějakým způsobem přesvědčit zaměstnavatele, aby na jeho nástup do práce čekal týdny až měsíce. O pracovní povolení musí zažádat sice na českém zastupitelském úřadě, ale opět na území Ukrajiny. Vrátí se tedy a v Kyjevě zažádá o pracovní víza. Podle Ukrajinců trvá vyřizování i několik měsíců, Češi to ovšem odmítají.
„Lhůta pro vyřízení žádosti o vízum je rovněž stanovena shora uvedenými právními předpisy, a to 15 kalendářních dnů ode dne podání žádosti o vízum, která může být v odůvodněných případech prodloužena na 30, resp. 60 kalendářních dnů. Pro zastupitelské úřady České republiky na Ukrajině jsou uvedené lhůty závazné a tyto se jimi řídí,“ odmítá nařčení tiskový obor ministerstva zahraničí.