Počet vražd novinářů roste. Pachatelé unikají bez trestu
Zabitých novinářů přibývá. Mezi lety 1992 – 2015 jich bylo zavražděno 1178, vrazi vesměs unikají bez trestu
V celosvětovém měřítku patří novinářská profese mezi nejnebezpečnější povolání na světě. Plyne to z údajů Organizace spojených národů. Grafy ukazují, že situace z dlouhodobého hlediska spíše zhoršuje.
Ať už jde o smrt novinářů pokrývajících válečné události, či politicky motivované vraždy osob odkrývajících zločiny mocných. Na statistiku upozornil server hlidacipes.org.
Podle údajů Komise na ochranu novinářů bylo ve světě mezi lety 1992 – 2016 zabito 1186 novinářů. Jen za první měsíce letošního roku jich zemřelo osm.
Podle stejného zdroje bylo 782 novinářů zavražděno v přímé souvislosti s informacemi, jež publikovali; avšak v 90 procent případů nebyli vrazi nikdy postaveni před soud.
Platí to i pro jediný novodobý případ vraždy novináře v České republice. V dubnu 1992 byl v Kostelci nad Černými Lesy před svým domem zastřelen místní novinář Václav Dvořák. S odstupem let policie označila pachatele: nájemným vrahem byl Bohuslav Hájek , objednatelem nechvalně proslulý podnikatel a boss podsvětí František Mrázek (jak Hájek, tak Mrázek byli později sami zavražděni). Celkové statistiky zavražděných novinářů v regionu by byly ovšem o více případech z devadesátých let. Četné byly také vyhrůžky.
Čtěte také:
V Česku ožívá slovenská noční můra. Zaplatí občané Duckého směnky?
Babiš ve vaši ložnici. Ministerstvo chce kontrolovat majetek
--
Vloni ve světě zemřelo 71 novinářů. Statistika zahrnuje mimo jiné i devět novinářů satirického časopisu Charlie Hebdo zavražděných v lednu 2015 v Paříži.
Letos bylo zabito již osm žurnalistů: tři v Jemenu, dva v Iráku a po jednom v Sýrii, Guiney a v Mexiku.
Nejnebezpečnější zemí pro práci novinářů zůstává Irák, kde jich od roku 1992 zemřelo 110 žurnalistů. Z evropských zemí je nejrizikovějším místem Rusko.
Fotozdroj: CC/flickr.com