V Česku ožívá slovenská noční můra. Zaplatí občané Duckého směnky?

Společnost, která má podle Evropského soudu pro lidská práva nárok na vyplacení Duckého směnky ožívá. V Česku se soudí o zastavení svého zániku

 
20 milionů eur. Takovou částku bude muset na Slovensku stát vytáhnout z kapes daňových poplatníků na úhradu škody, kterou napáchal během Mečiarovy vlády Ján Ducký, bývalý ministr průmyslu, hospodářství a pozdější ředitel Slovenského plynárenského průmyslu (SPP).
 
Evropský soud pro lidská práva loni rozhodl, že společnost Draft - Ova z České republiky má stále nárok na vyplacení kontroverzní směnky, vypsané Duckým v době, kdy vedl SPP.
 
 
Protihodnotou měly být "služby obchodního a finančního charakteru". Ty se však ve skutečnosti nikdy nerealizovaly. Pravděpodobně byly jen záminkou na vypsání směnek. Představitelé SPP dodnes nevědí, na jakou částku byly vypsány všechny směnky. Dvacet milionů eur pro Draft - Ova je jen jednou ze směnek, jejíž hodnota narostla o úroky.
 
Nyní stačí, aby se česká firma obrátila na slovenské soudy a požádala o vyplacení směnky. Není to však snadné. Firma je od roku 2013 v insolvenčním řízení.
 
Čtěte také:
 
 
Věřitelé se od Draft - Ova pokoušeli vymáhat pohledávky ve výši téměř sto milionů korun. Krajský soud v Ostravě však po několikaměsíčním boji konstatoval, že firma nemá žádný majetek a rozhodl proto o zastavení insolvenčního řízení.
 
Úspěch Draft - Ova u Evropského soudu pro lidská práva však nahnal do žil sporu novou krev. Věřitelé, po zjištění platnosti pohledávky Draft - Ova vůči Slovenské republice věc oživili a požádali o obnovu řízení na základě faktu, že firma disponuje platnou dvacetimiliónovou pohledávkou.
 
 
 
 

Celý článek čtěte na biztweet.eu