Šéf slovenského ÚPN Krajňák: Nemůžeme připustit, aby nám tu lidé spjati s komunismem přepisovali dějiny

Spor s Andrejem Babišem vnímáme jako každý jiný, který je proti ÚPN veden z podobného důvodu. Předseda dozorní rady slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák v rozhovoru pro biztweet

Spor s Andrejem Babišem vnímáme jako každý jiný, který je proti ÚPN veden z podobného důvodu. Snažíme se nevnímat, o koho jde, ale o co jde. Nemůžeme připustit, aby nám tu lidé spjati s komunismem a jeho zločiny přepisovali dějiny, ze sebe dělali oběti a ze skutečných obětí podvodníky. I ve vězení zvyknou mnozí tvrdit, že jsou nevinní. Předseda dozorní rady slovenského Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák v rozhovoru pro biztweet.

Biztweet: Jak byste z pohledu ÚPN zhodnotili uplynulý rok, co zásadní pro vaši činnost přinesl?

Ondrej Krajňák: Uplynulý rok byl opět rokem stěhování ÚPN do nových prostor. Již posedmé v jeho třináctileté historii. Bohužel. Z hlediska činnosti a roku působení předsedy správní rady Ondřeje Krajňáka ve funkci ho považujeme už i za konsolidační a úspěšný i z pohledu provedených aktivit a celkové činnosti navzdory náročnému období spojeného se stěhováním.

Biztweet: V médiích rezonoval hlavně spor úřadu s Andrejem Babišem. V jakém stavu v současnosti je?

Ondrej Krajňák: Spor s Andrejem Babišem vnímáme jako každý jiný, který je proti ÚPN veden z podobného důvodu. Snažíme se nevnímat, o koho jde, ale o co jde. A tady jde o trpkou pravdu o naší temné komunistické minulosti. Z tohoto úhlu pohledu i přistupujeme ke všem sporům, které mají tendenci zpochybňovat archivy bývalé komunistické StB a pravdivost informací, které se v nich nacházejí.

Pokud bychom se k tomu stavěli lhostejně, jak bývalé vedení ÚPN, nejen že bychom prohrávali soudní řízení, ale připustili bychom jistou relativizace toho, co zde bylo před listopadem 89 od roku 1948. A o tom, co zde bylo, svědčí nejen archivy bývalé StB, jejíž příslušníci se na mnoha zločinech komunismu přímo podíleli, ale svědčí o tom i tisíce obětí komunismu, z nichž mnohé již mlčí navždy, protože jsou po smrti, a mnohé už paradoxně raději mlčí, i když by ještě mohli mluvit. Proč, na to ať si už dají odpovědi čtenáři. Jisté však je, že ty tisíce obětí přece jen křičí. A už jen z úcty k nim a pro zachování jejich památky a živé paměti národa pro budoucí generace musíme hájit i trpkou pravdu, která mnohým není příjemná.

Nemůžeme připustit, aby nám tu lidé spjati s komunismem a jeho zločiny přepisovali dějiny, a ze sebe dělali oběti a ze skutečných obětí podvodníků. Neboť pokud bychom dopustili, že v archivu bývalé StB jsou smyšlené údaje, pak oběti jsou zřejmě také smyšlené, podobně jako zločiny, které na nich byly páchané za komunismu, a proto by měly vrátit odškodné, které za to po listopadu 89 dostali. Naší povinností je proto bránit se a využít všech prostředků, které nám dává právní řád Slovenské republiky. Ve smyslu toho jsme po znovu nepříznivém rozsudku druhého stupně využili možnost podání mimořádného opravného prostředku a podali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu SR a stížnost k Ústavnímu soudu SR. Máme na to závažné důvody.

Biztweet: Je skutečně možné, že se mezi dokumenty ve vašich skladech nacházejí i nějaké nastrčené, případně takové, které obsahují falešné svědectví jak to tvrdí pan Babiš?

Ondrej Krajňák: Bývalá StB patřila v rámci zemí bývalého východního bloku po sovětské KGB a východoněmecké STASI mezi nejlepší. Měla špičkový personál, vybavení, organizační strukturu a důmyslný řídicí a kontrolní aparát. Je velmi těžko představitelné, že by tam byly fiktivně vytvořeny, nebo falešné dokumenty. Systém evidence svazků, spisů, nebo záznamů byl pravidelně kontrolován, podléhal přesným a přísným pravidlům zpracování. I informace, které spisy obsahovaly byly vícenásobně ověřovány přes více spolupracovníků. Komplexní hodnocení a zkoumání spisů naopak svědčí o jejich autenticitě a oprávněné evidenci, přesto, že by mohly obsahovat i nepravdivou informaci.

Čtěte také: 

Právník Baťů: Slováci si takovou vládu, jako je ta Ficova, nezaslouží

Šéf vesmirní agentury pro biztweet: Galileo je příležitostí pro české firmy

Eurokomisařka Jourová pro Biztweet: Bojuji proti radikalizaci mladých lidí

--

Podívejte se, pokud i vyšetřovací spis obsahuje nějakou výpověď, která je nepravdivá, neznamená to, že celý vyšetřovací spis, který je řádně veden a zaevidován je falešný. Je to tedy velmi málo pravděpodobné i v případech o nichž je řeč v souvislosti s evidencí bývalé StB.

 

 

Celý rozhovor čtěte na Biztweet.eu