Česko jako významný hráč ve výrobě čipů. Vláda schválila Národní polovodičovou strategii

Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku.

Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech. Národní polovodičovou strategii ve čtvrtek schválila vláda.

„Česko má v oblasti polovodičů významnou historii a může investorům nabídnout kvalifikované odborníky díky svému výhodnému umístění na mapě Evropy. Strategie mapuje oblasti, ve kterých má český průmysl největší potenciál, a navrhuje podpůrná opatření včetně investic. Především nám pomůže správně nastavit systém vzdělávání, protože rozvoj tohoto odvětví se neobejde bez dostatku kvalifikovaných pracovníků,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Národní polovodičová strategie nám pomůže navýšit výrobní kapacity polovodičů, zvýšit růst hrubého domácího produktu a životní úrovně, rozvíjet průmysl s vysokou přidanou hodnotou a zvýšit kvalifikaci českých pracovníků.“

Strategie vychází z analýzy současného stavu polovodičového hodnotového řetězce v České republice s důrazem na možné příležitosti pro jeho rozvoj. Z té následně vychází určení konkrétních cílových oblastí, strategických a specifických cílů i opatření k jejich plnění. Cílem je co nejlépe využít příležitosti, které se České republice v oblasti polovodičů nabízí. To vše s důrazem na efektivitu vynakládání veřejných prostředků.

Z analýzy vyplynulo, že Česká republika má potenciál být úspěšná zejména v oblasti výkonové elektroniky, návrhu integrovaných obvodů (čipů) a v oblasti produkce vysoce sofistikovaných zařízení, které jsou potřeba pro výrobu čipů.

Podle ministra Vlčka se během českého předsednictví EU podařilo dosáhnout společné pozice evropské sedmadvacítky k návrhu Aktu o čipech. Tento krok má pomoci zabránit nedostatku čipů pro klíčové sektory, jako jsou automobilový průmysl, zdravotnictví a energetika. „Akt o čipech je další příležitost pro firmy. Podpoří příliv investic do výzkumu i výroby a pomůže přilákat nové talenty,“ říká ministr. Proto schválená strategie obsahuje i opatření vyplývající ze schváleného Aktu o čipech.

Ve strategii jsou navrženy desítky provázaných opatření. Namátkou se jedná o navýšení kapacit vybraných oborů na vysokých školách, podporu vzniku kompetenčního centra, tvorbu analytických podkladů pro ekonomické diplomaty nebo specializovaný program rozvoje začínajících společností a českých malých a středních podniků.

Ministr také zdůraznil, že spolupráce mezi státem a společnostmi jako je onsemi je klíčová pro rozvoj výroby čipů v Česku. „Naše tradice ve výrobě polovodičů sahá do 50. let 20. století a firmy jako Tesla, ČKD Polovodiče či jejich nástupci, dnes působící pod značkami ABB, Hitachi, ONSEMI, Siemens, NXP a další, hrají stále důležitou roli,“ dodává Vlček.