Bankovní rada ČNB dnes ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 7 %

Přestože ohledně výsledku dnešního zasedání panovala velká nejistota, v posledních týdnech se vzhledem k vyjádřením jednotlivých členů rady jevilo pravděpodobnější právě ponechání sazeb na současné úrovni 7 %.

Podle dosavadní rétoriky členů rady ČNB se zdá, že jejich další rozhodnutí se budou odvíjet hlavně od aktuálních makroekonomických dat, jako je hospodářský růst, míra inflace a další ukazatele. To znamená, že ČNB i přes současnou rétoriku může v návaznosti na tato data na svém dalším zasedání sazby zvýšit.
 
Větší změnu v dosavadní rétorice ČNB by mohlo způsobit například výrazné omezení či ukončení dodávek plynu z Ruska, které by vedlo k významnému inflačnímu šoku. Utažení ruských kohoutků by totiž znamenalo rapidní nárůst cen za energie – nejen plynu, ale také ropy a dalších komodit. 
 
Dnešní rozhodnutí by nemělo mít vliv na aktuální kurz české koruny. Podobný výsledek by však mělo i případné zvýšení sazby o 0,25 procentního bodu. Důležitější než samotné rozhodnutí bude komentář guvernéra Aleše Michla k průběhu jednání bankovní rady a k výhledu do budoucna. Záležet bude také na intervencích na devizovém trhu, ve kterých ČNB i nadále pokračuje. Pokud by totiž v blízké době intervenovat přestala, došlo by k oslabení kurzu koruny a také navýšení importované inflace.