Prodej vinylu v USA porazil prodej CD nosičů

Výnosy z vinylových titulů tvořily ve Spojených státech amerických v první polovině letošního roku 62 procent celkových fyzických výnosů.

Asociace amerického nahrávacího průmyslu (RIAA) vydala svou pololetní zprávu za rok 2020. V první polovině roku 2020 vzrostly tržby z hudby o 5,6 procenta na 5,7 miliardy dolarů.

Zpráva potvrzuje trend z předchozích let a ukazuje pokles výnosů jak z digitálního stahování, tak z fyzických produktů, přičemž první klesl oproti loňskému roku o 22 procent a druhý klesl o 23 procent. Ačkoli tržby z vinylového alba představovaly pouze 4 procenta z celkových příjmů zaznamenané hudby, jejich částka 232 milionů dolarů tvoří 62 procent fyzických příjmů - což je poprvé, od 80. let co prodej vinylu překonal prodej CD.

Mezi další významné aktualizace patří růst příjmů ze streamování hudby, který vzrostl o 12 procent na 4,8 miliardy dolarů. Tento nosič tvoří 85 procent trhu, oproti 80 procentům v roce 2019. Rovněž se rozšířily výnosy z placeného předplatného, které v roce 2020 tvořily 67 procent celkových dosud dosažených výnosů.

 

Beatshare.cz