Křetínský a jeho Nafta s novými projekty

Nafta, kterou přes Energetický a průmyslový holding ovládá český miliardář Daniel Křetínský, našla spolupráce na Východě i Západě a rozkoukává se po nových energetických zdrojích.

Rok 2018 byl pro společnost Nafta ve znamení expanze, akvizic a rozpínání do nových oblastí využití energetického know-how.

„Společnost projevila zájem o převzetí podzemních zásobníků Inzenham, Wolfersberg a Breitbrunn v německém Bavorsku a začátkem roku 2018 podepsala smlouvu o prodeji se společností DEA Deutsche erdo AG. V současnosti transakce ještě není ukončena,“ uvádí pro Biztweet mluvčí Nafty Martina Štecová.

Na východě Ukrajiny nedaleko Užhorodu zas Nafta dělá průzkumy ve spolupráci se společností Cub Energy. V roce 2017 byly zrealizovány 3D seizmické měření na ploše 118 kilometrů čtverečních. Letos probíhalo vybavení vstupů a povolení na pozemky pro vrtné plochy a přístupové cesty. Probíhá také příprava na realizaci průzkumných vrtů, které jsou plánovány na rok 2019.

„Nafta intenzivně pokračovala i v průzkumném projektu v okolí města Trnava se společností ze skupiny Vermillion Energy Inc. V roce 2017 bylo provedeno 3D seizmické měření na ploše přibližně 250 kilometrů čtverečních, což představuje největší 3D seismický projekt jaký byl realizován na území Slovenska. V tomto roce probíhala interpretace získaných 3D seismických dat z roku 2017 a identifikování vrtných prospektů. V současnosti začala příprava vrtných projektů na rok 2019,“ uvedla mluvčí Nafty.

Čtěte také:

Křetínského Nafta chce koupit britské plynové zásobníky

Křetínský investuje do polských dolů

Vsetín bude spalovat odpad v teplárně

Novinkou je také smlouva o spolupráci se společností OMV Austria Exploration & Production. Předmětem smlouvy byla vzájemná podpora v případě vzniku mimořádné situace v budoucnosti. Při odstraňování mimořádné situace jsou obě společnosti připraveny si navzájem pomoci vyčleněním své technologie nebo lidských zdrojů.

„Kromě zmíněné spolupráce se NAFTA loni přidala k vodíkové iniciativě, jejímž cílem je maximalizovat potenciál vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů. Vodík jako energonosič má potenciál pokrýt nerovnoměrnost výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, přičemž jeho uskladnění přinese flexibilitu právě pro obnovitelné zdroje elektrické energie,“ uvádí Martina Štecová.

Potenciál "obnovitelného" vodíku je podle badatelů v jeho možnosti řešení uskladnění energie. Je také považován za udržitelný klimatický energonosič, který lze využít v různých oblastech - doprava, energetika, průmysl.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb