Jana si do úst neberte. Proti konspirátorům bojoval

V Praze jsme byli svědky odporného cynismu, nechutné arogance a svědectví o malosti slovenské diplomacie v Česku.

Dotovaný Slovenský dům, zapálený levičák Peter Weiss a skupinka samozvaných mediálních odborníků hájících šíření lží a propagandy. Ani místo, ani společnost nepředstavovaly okolnosti, se kterými by chtěl mít zavražděn novinář Ján Kuciak cokoli společného.

Přesto se tam ocitl a udělal nechtěnou reklamu alibistickému politikovi, diplomatickému byznysu i konspiračním médiím.

Získal totiž "Krameriovu cenu", kterou uděluje Asociace nezávislých médií. Jde o organizaci, která pod nezávislostí chápe nedodržování etických pravidel, zákonů, šíření lží, hoaxů, politické propagandy a clickbait.

Asociaci založili Stanislav Novotný, Petr Žantovský, Ondřej Geršl a Jan Korál.

Bývalý policejní prezident Novotný je pravidelným přispěvatelem v konspiračních Parlamentních listech, či na webu ac24. Píše o tématech západní cenzury, kritizuje údajnou rusofobii a najdete ho i na webu o bílých heterosexuálních mužích.

Petr Žantovský je od roku 2018 členem Rady ČTK, zvoleným za hnutí ANO. Jde o jednoho z lidí, jehož Andrej Babiš vyhandlovat s neonacistickou stranou Tomio Okamury za podporu při hlasováních v zájmu ANO. Sám sebe, nutno dodat přes mizerné výsledky, prezentuje jako mediálního experta. Má přitom pramálo relevantních zkušeností a bývalými zaměstnavateli byl označován za konspirátora, který se snažil vymýšlením vlastní pravdy vzbuzovat zájem, který si normální prací nezasluhoval. Publikuje na Parlamentních listech. Je přesvědčeným podporovatelem Miloše Zemana, SPD i komunistů. V jednom z letošních rozhovorů obhajoval zprávy o chemitrails či vesmírných ještěrech.

Čtěte další komentáře autora:

Rok kebabu a fake news

Vláda se nechala inspirovat prvotřídním populismem

Vyjednávací minimum

Ondřej Geršl je přímo zakladatelem projektu ac24.cz, který je jedním z nejpopulárnějších konspiračních serverů, živí se clickbaitem a nikdo přesně nezná jeho finanční pozadí. Jan Korál stojí za dalším konspiračním webem nwoo.org. Ten kromě boje proti Evropské unii šíří hlavně obsah a propagandu Bloku proti islámu, což je xenofobní byznysový projekt neonacistů a kontroverzního politika a podnikatele Víta Bárty.

Fakt, že si tato partie dovolila využít jméno Jana Kuciaka na vlastní prezentaci je nechutný. Jano totiž bojoval i proti lidem jako jsou právě oni. Byly to právě konspirační weby, které mezi popletenými lidmi, věřícími všemu, co najdou na sociální síti, začali šířit konspirace o tom, že byl Jan Kuciak zavražděn, protože bral drogy, byl agentem tajné služby, nebo ho zastřelila opozice v čele s prezidentem Kiskou. Posmrtné zneužití jeho jména je proto znakem vysokého cynismu, neúcty k lidskému životu, Janovu odkazu i důkazem toho, že díky populistickým politikům jako je Okamura, Klaus, Zeman, Fico, či Babiš, začínají neseriózních nenávistní blogeři nosit nálepku seriózních žurnalistů.

Pomáhá jim právě přístup politiků jako je Peter Weiss. Ten přišel převzít Janovu cenu, kterou doposud dostala jen pestrá směs xenofobů a proruských konspirátorů aniž by si relevanci ocenění ověřil. Přívrženec Roberta Fica si přišel pozvednout ego a na chlebíčky aniž by si vzhledem k závažnosti dění na Slovensku dal námahu a prověřil si, co si o ocenění myslí Janovy nejbližší.

Na akci dokonce konspirátory pochválil za to, že jsou pomyslným mostem mezi mediálním mainstreamem a alternativními médii. Peter Weiss je zřejmě v politice už tak dlouho, že neví rozeznat skutečnost od fikce.

Pro něj, stejně jako pro Slovenský dům, jehož program připomíná více soukromou klubovnu než důstojný prostor pro prezentaci slovenské kultury, jde o ostudu, za kterou by se měli omluvit.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu