Sergej Pavljuk: z ruského studenta vlivný lobbista

Neznámý student původem z Ruska pronikl do nejvyšších pater politiky. Povedlo se mu to nezvykle rychle a snadno.

Ze školských lavic a s kombinaci zahraničních politických reálií až do sněmovních lavic a nejvyšších pater politiky. Kariéra ruského lobbisty Sergeja Pavljuka ohromuje strmým vzestupem. Student Vysoké školy ekonomické v Praze se v roce 2012 seznámil s kontroverzním Vítem Bártou. Tomu krachoval politický byznys a hledal něco, co by stejně jako Věci veřejné působilo inovativně a občansky.

Jednadvacetiletý Sergej Pavljuk v oné době patřil k poměrně viditelným blogerům. Pozoruhodná byla i jeho neobvykle vysoká aktivita v internetových diskusích. A překvapivě rychlé bylo také upoutaní Víta Bárty, který začal o Pavljukových myšlenkách mluvit se svými kolegy i partnery.

„Proč udržovat současný systém, se kterým je spokojen vskutku pouze politik sám, a nepřejít k přímé demokracii? K systému, kterého se korupčník bojí jako čerta, k systému, jehož vzniku všechny generace našich politiků vždy tolik bránily. Proč o těchto věcech nerozhodovat v referendu?,“ psal Pavljuk ve statusech a Bárta jej citoval.

Publikace Politika s.r.o. vyjde ve formě eknihy, kterou můžete objednat na marketing@biztweet.eu

Pavljuk tehdy mimo jiné zaujal také vysokou angažovaností v kampani před prezidentskými volbami. Napsal články, ve kterých označoval kandidáta Karla Schwarzenberga za boľševika a účastníka jakéhosi velkého kapitalistického spiknutí politiků.

Většina Pavljukových textů byla publikována na serverech označovaných za konspirační. Magazín Reportér vytáhl jeden z nich – na webu Euportál.cz, s názvem „EU je vrahem i hrobníkem naší civilizace“. Sergej Pavljuk Někdy v té době se student stal poradcem Víta Bárty.

Z Pavljuka udělal také svého obchodního partnera. Pro myšlenku přímé demokracie sháněl Vít Bárta podporu u jiných politických subjektů. Díky veřejnému záznamu, který členové Pirátů vedou pro vyloučení lobbistických vlivů, existuje důkaz o tom, že se snažil spojit právě s Českou pirátskou stranou. Vedení strany oslovil Pavljuk. Následné setkání s Bártou však účastníky schůzky spíše pobavilo, působilo groteskně a neprofesionálně.

Čtěte také:

Vláda u ČEZu nemaká

Politika s.r.o.: Obchod s parazitem?

S pokusem importovat do české politiky přímou demokracii ovšem Bárta s Pavljukem uspěli u Tomio Okamury. Ten na myšlence přímé demokracie postavil jeho předešlý politický subjekt Úsvit. Vít Bárta se dokonce v jeho barvách pokoušel dostat do Sněmovny. Reinkarnace politického byznysu ovšem nevyšla a stranu mohl ovlivňovat jenom mimo parlamentu.

Přímo v Úsvitu naopak zakotvil Pavljuk. Ten se stal asistentem poslance a klíčového Okamurova partnera Radima Fialu. Po boku poslance zůstal i po rozpadu Úsvitu a směroval tak do Svobody a přímé demokracie.

O tom, že nikdy nešlo a nejde o běžného asistenta poslance, vypovídá Pavljukova podnikatelská aktivita. Muž, kterého SPD skrývá před zrakem veřejnosti, se stal v polovině roku 2015, tedy ve stejném období jako vzniklo hnutí SPD, členem představenstva IF Holding. Jde o firmu, kterou vlastnicky ovládá Radim Fiala.

IF Holding je rovněž společníkem firmy IFP Servis, kde Pavljuk ve stejném období jako v IF Holdingu působil ve stejné pozici. Nyní působí také ve firmě Videoefekt, kterou převzal po členovi vedení hnutí Úsvit – Národní koalice Janu Zilvarovi.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb