Po vzoru hegemonů a v Orbanových šlépějích

Když maďarskému premiérovi hrozilo, že nesestaví novou vládu, spojil se s pravicovými extremisty. Na podobnou cestu se vydal i čerstvý slovenský expremiér Fico.

Toho lze nazvat hegemonem nejen slovenské, ale také evropské politiky. Délka jeho mocenského vlivu, ale i skutky, kterých se během funkčních období dopustil, už připomínají některé ze zahraničních legend.

Podobně jako "Božský" Giulio Andreotti, který vedl sedm italských vlád, i kariéra Roberta Fica zůstane navždy poznačena vědomým spojením jeho okolí s mafií a zneužíváním extremistů pro porážení politické konkurence.

Podobně jako polská legenda Jarosław Kaczyński i on během své funkce přinesl silný boj proti liberalismu, zneužívání křesťanského vyznání populace a bodování konzervativním apelem na tradiční hodnoty.

Podobně jako maďarský autoritativní lídr Viktor Orbán, i Fico sklouzl ke konspiracím, hledání vnějšího nepřítele a skloňování státních převratů.

Právě třetí vzor bohužel doprovází a zřejmě ukončí politickou kariéru uraženého mnohonásobného premiéra. I po takzvané rekonstrukci vlády a historických protestech mas v ulicích Robert Fico těsně po svém odstoupení pokračuje v taktice, která mu po skandálních odhaleních souvisejících s vraždou novináře Jana Kuciaka, zůstává jako poslední možnost.

Expremiér, který je odtržen od reality nadále samolibě vypráví o své popularitě, vystupuje jako lídr koalice a plánuje vyhrát další parlamentní volby. V těch se však snaží lovit tam, kde se dosud obracel jen velmi neochotně. Zatímco během migrační krize jen letmo namáčel chodidlo do louže pravicového extremismu, nyní se v něm zlomený koupe namočený po krk.

Čtěte další komentáře autora:

Privatizace státní moci pokračuje

Rok kebabu a fake news

Vláda se nechala inspirovat prvotřídním populismem

Navzdory masivnímu odporu a mezinárodní diskreditaci Fico nadále opakuje konspirace o tom, že za vraždou Kuciaka a následnými mohutnými protesty stojí záhadné zahraniční spiknutí. Smutným faktem je, že nadále skloňuje jméno typické pro infoválku - George Soros.

K lidem, kteří nemají čas nebo chuť a hledají jednoduché a rychlé vysvětlení se šéf sociálních demokratů hlásí i kritikou Evropské unie. Podobně jako střelba na Brusel, i příklon k Rusku bude zřejmě novou součástí jeho veřejných vystoupení. Ukázal to na posledních tiskových konferencích a zřejmě si na to musíme zvyknout.

Vláda Směru, SNS a Mostu měla být hrází proti extremismu. Současná situace však ukázala, že tyto strany nemají problém pro politické body zobchodovat cokoli. I dlouhodobé úspěchy, směrování, pověst a stabilitu Slovenska. Ty jsou v hnědnoucím světle v ohrožení.

 

Tomáš Lemešani, podpořte nás nákupem v našem eshopu