Z anarchie multimiliónový byznys. NFD se blíží ke klíčové fázi
Alternativa k státnímu sociálnímu systému, či nejistému zaměstnání. Idea NFD se ani po letech nezměnila. Přesvědčila tisíce lidí a přinesla několikamilionový majetek.
Myšlenka založit společenství lidí, kteří se navzájem postarají o pasivní příjmy časem nahrazující státní penze, či plat v práci, zněla před šestnácti lety, kdy bylo založeno Naše finanční družstvo, jak odvážný experiment. Firma však myšlenkou uchvátila tisíce lidí a dnes stojí na prahu etapy, která začne členům přinášet pasivní příjmy.
"Vize byla a je vybudovat alternativu státního důchodu dostupnou pro širokou veřejnost," vzpomíná na začátky zakladatel NFD a předseda představenstva Tradiční družstvo Martin Cigánek.
K naplnění cílů se podle něj společnost přiblížila hlavně díky tomu, že se její vedení soustředilo na cíl a nenechalo se odradit nepříznivými okolnostmi, jakými byly například spory s IT partnerem či bývalým členem družstva.
"Asi nejvíce pomohlo, že jsme nikdy nevybočili ze zvolené cesty. Největší skok nastal když jsme dokončili víceleté projekty a sklidily jsme úrodu v podobě značného růstu majetku v podobě převzetí do vlastnictví několika nemovitostí, se kterými jsme podnikali několik předchozích let," říká Cigánek.
NFD má dnes zhruba 5000 členů. Nejvýraznější nárůst počtu lidí, kteří se nějakou formou do života družstva zapojili zaznamenala společnost v letech 2010 a 2011. Co se týče hospodaření však firma zabodovala v roce 2016. Zaznamenala zdvojnásobení hodnoty majetku.
Čisté obchodní jmění firmy se tehdy zvýšilo z 4 milionů eur na skoro 9 milionů eur. Rok 2017 byl následně o finalizaci investic rozjetých v roce před ním.
Přímé investice členy do projektů družstva dosahují hodnotu zhruba 10 procent celkové hodnoty jeho majetku. Nejpodstatnější je investiční kapitál a nepřímé investice, které vytvářejí. "Členové mají možnost investovat čas, energii, případně si koupit produkt či službu od družstva. Tedy jde o" výměnný obchod ", když člen investuje čas do spolupráce, na druhé straně družstvo získá vyšší příjem, což zároveň zvýší podíl člena na zisku. My v družstvu tomu říkáme organické podnikání, kde vytváříme příležitost, zaměstnání, přinášíme práci a na druhé straně člen získává možnost si vydělat formou zaměstnání nebo podílu na zisku," vysvětluje vztah členů družstva a firmy Cigánek.
Aktivní členové vytvářejí z hlediska družstva to nejvýznamnější - aktiva - které jim zpětně přinesou budoucí pasivní příjmy, či podíly na zisku a nefinanční benefity.
Hlavní myšlenkou je udělat z členů podílníky firmy, kterým na účet chodí pravidelné platby. "Celý projekt tvorby pasivních příjmů dělíme na 4 etapy. První byla prodej myšlenky a získání velkého počtu členů, druhá byla vytvoření velkých objemů obratů, čili tvorba investičního kapitálu, ve třetí etapě následovalo vybudování projektů, které budou generovat pasivní příjem. Teď jsme v poslední čtvrté, kde se snažíme osamostatnit vytvořené projekty," popisuje to, na co se členové Tradičního družstva těší nejvíce Cigánek.
Po skončení poslední fáze, která by neměla trvat více než pár let, by měli družstevníci dosáhnout na pasivní příjmy, přičemž jejich výše bude záviset od aktivit jednotlivých členů a hodnoty firemního majetku. "Příjmy nemají strop, ale aktivní člen má tento podíl ve výškách zhruba dvojnásobku minimální mzdy, ale u aktivnějších je to i mnohem více. Při členovi spotřebiteli se podíl na zisku (pasivní příjem takzvaná refundace) bude přibližovat k průměrné výšce jeho měsíčních obratů," vysvětluje šéf NFD a Tradičního družstva.
Čtěte také:
Nová doba: bankomaty blokují karty cizích bank
Švýcarská skupina DDM odkoupila české pohledávky
Mezi klíčové produkty družstva patří platební účet CREDITPAY, který nabízí družstevníkům zvýhodněné nákupy v družstevním eshopu - Tržnici, či oblíbený Program Vacation, který umožňuje členům družstva cestovat bez nákladů na ubytování.
K novému směřování družstva patří i zelená energie. Družstvo například nabízí využít i provozovat jedinečnou technologii - čištění motorů v autech vodíkem - CarbonCleaner, zajímavým projektem je i Eco energy point. "Teprve nedávno se nám podařilo dosáhnout ohromujících výsledků v našem výzkumu zaměřeném na výrobu elektrické energie přes námi vyvíjen generátor. Generátor vyrábějící elektřinu bude možné použít i při větrných turbínách. Zatím se snažíme odhalen princip výroby elektrické energie implementovat do praxe. Chceme ním nabíjet baterie a těmi zásobovat domy a malé provozy, hledáme i možnost jak ním nabíjet baterie v elektromobilech," plánuje Martin Cigánek.
Jedna z pomyslných divizí funguje také ve stavebnictví prostřednictvím dceřiné firmy a jejích kmenových zaměstnanců. Firma ukončila rekonstrukci a dostavbu Penzionu Grosek, totální rekonstrukci firemní budovy, dokončuje stavbu srubu pod Tatrami a kolauduje 15 bytů a 1200 metrů čtverečních komerčních prostor ve Staré Ľubovni. V příštím roce plánuje rekonstrukci družstevních apartmánů ve Španělsku.
Členové družstva budují investiční majetek firmy i obraty přes platební brány a finančními produkty. Mají například možnost společného skupinového nákupu zlata, které zvýhodňuje kupujících a družstvu zas pomáhá diverzifikovat kapitál. Využívání družstevní platební brány CREDITPAY zas produkuje nemalé finanční obraty a šetří náklady, které by družstvo míjelo za provoz cizí platební brány. V současnosti se přes platební bránu družstva přesouvá 100 až 120 milionů eur ve stovkách tisíc transakcí ročně.
Na provoz platební instituce muselo družstvo získat pro svou dceřinou společnost povolení regulátoru. Právě licencování platební instituce od Slovenské národní banky byl jedním z nejtěžších, ne-li nejtěžším projektem v historii společnosti.
"Trvalo 2 roky intenzivní práce a následně jsme museli zainvestovat obrovský kapitál do softwaru. Tato činnost nám přinesla neocenitelnou zkušenost a značně zprofesionalizovala naši činnost na každém úseku. Dnes si CREDITPAY provozujeme sami a přinášíme nový produkt pro veřejný trh - BonoPay - platby mobilním telefonem," říká Cigánek.
poznámka: Tradiční družstvo je dceřinou firmou NFD