Pirátská nadpráce. Pustili je na ně?

Povolební vývoj v České republice vyhovuje třetině občanů. Přesto se vůči nebývalému šachu s demokratickými principy neohrazují ani voliči dvou extrémních hnutí. Nepochopitelně se k nim přidává také Česká pirátská strana.

Partaj, která má být vlajkovou lodí liberální demokracie v Česku šla do voleb se sloganem „Pusťte nás na ně“. Její předseda Ivan Bartoš označil lidi jako Andrej Babiš za zlo, které poškozuje českou politiku a které nutno ze scény vypudit.

Právě ve světle kampaně plné plamenných slov Pirátů nejen vůči Andreji Babišovi, ale i jiným hrozbám politiky hnutí ANO propojené s holdingem Agrofert, vyznívá aktuální výkon pirátské strany zmateně.

Ivan Bartoš těsně po volbách zúžil kritiku Andreje Babiše pouze na problematiku jeho trestního stíhaní v kauze Čapí hnízdo. Je sice samozřejmé, že Piráti jako jeden muž zvednou ruku za vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k stíhání, v situaci, která kolem kauzy a zásahu voleb do vyšetřování, či opačně, však nejde o nic mimořádného.

Mnohem pozoruhodnější je smířlivý tón Bartoše a spol u témat mimo Čapího hnízda. Nešikovně zavedena elektronická evidence tržeb, či neustálé konflikty zájmů ministrů z hnutí ANO a zahraniční podezření z podvodů Andreje Babiše z rétorické zásoby Pirátů zcela zmizely.

Ze setkání Pirátů s ANO nevyšla nová sněmovní strana nikdy na prázdno. Andrej Babiš přislíbil součinnost při prosazovaní některých bodů programu Pirátů a zjevná je také vstřícnost při formování představy o obsazení sněmovních výborů.

Čtěte také:

Ivan Bartoš: Ve Středočeském kraji vyzvu Andreje Babiše

Piráti hledají nové sídlo. Vypsali soutěž

Zeman s Babišem v tichosti ignorují ústavu

Zřejmě nejzřetelnějším projevem porozumění obou stran je slibovaná podpora Pirátů u návrhu ustanovit do čela Sněmovny Radka Vondráčka. Kandidát ANO získá kromě hlasů Bartošovy strany také hlasy komunistů a xenofobních populistů Tomio Okamury.

Do této exkluzivní společnosti se liberálové dostali svéprávně. Podpora Vondráčka byla totiž z jejich strany přislíbená ještě v době, kdy proti němu hodlal kandidovat šéf ODS Fiala.

Odkud pochází nevysvětlena proaktivita a neskrývané hledání spolupráce s hnutím, na kterého kritice Piráti stavěli značnou část kampaně, nikdo z nejmladší strany ve Sněmovně nevysvětlil. Nejde se však zbavit domněnky, že strana nebyla vpuštěna na ně ale spíš mezi ně. Politický obchod a handlování s funkcemi je totiž příznakem přesně toho, co se pirátským voličům příčí. Na rozdíl od fanoušků jiných stran však mladí demokraté velmi přísně posoudí každý jeden krok nového černého koně české politiky.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu