Jobs: Diktátor nebo inspirace?

Pro někoho představuje Apple sektu, pro jiného zas značku, která změnila svět. Pro oba tábory je ovšem zakladatel společnosti Steve Jobs fenoménem IT průmyslu.

Právě Jobs totiž stojí nejen za technologickým posunem Apple, ale také byznys modelem, který představuje bezednou studnici spotřebitelského ždímaní.

Americký inovátor to myslel s každým projektem vážně, měl čich na šikovné spolupracovníky a vždy věděl o slabinách konkurence. Jeho podnikatelský talent zastínilo snad jen jeho ego.

Bylo mu pouhých jednadvacet let, když spolu se Stevem Wozniakem změnil podobu počítačového světa.

Steven Paul Jobs se narodil 24. února 1955 v San Franciscu. Jak to už bývá, výjimeční lidé neměli lehké dětství. Platí to i u Jobse. Jeho původní rodina ho krátce po narození poskytla k adopci. Jeho rodiči se stali Paul a Clara Jobsovy, které pak považoval za své jediné rodiče.

Ačkoli okolí Stevena Jobse nutilo studovat a pracovat na sebe, on měl již v mladém věku v hlavě jasno. Vysokou školu opustil a šel vydělávat. S jasným cílem. Aby měl peníze na vlastní projekt. Ten ovšem začal opět nezvyklým způsobem.

Steve Jobs

V roce 1974 nastoupil do legendární firmy Atari, která vyráběla herní zařízení. Zde vydělal peníze ne na rozběh vlastní firmy, ale na cestu sebepoznávání v Indii. Avšak pozor, ta byla součástí jeho byznys plánu. Po návratu z Indie se sice vrátil k Atari, avšak již v dubnu 1976 založil spolu se Stevem Wozniakem firmu Apple.

Cíl byl jednoznačný. Udělat z tehdy vědeckého sci – fi přístroje počítače, spotřebič užitečný kdekoliv, i v domácnostech.

První prototyp sestrojila dvojice géniů v Jobsově garáži přičemž na rozjezdy firmy získali peníze prodejem Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky. Tedy alespoň dle legendy.

V roce 1983 Jobs poprvé ukázal jeho speciální dovednosti i co se týče vedení firmy. Z Pepsi-Coly přetáhl manažera Johna Sculleyho, kterého dosadil na pozici CEO. Údajně mu tehdy řekl: „Když zůstaneš u Pepsi, vše co dokážeš bude, že prodáš více cukrové vody dětem. Když přejdeš k Applu, můžeš změnit svět.“

V roce 1983 představil Apple počítač Lisa. Hlavním Jobsovým trumfem se však měl stát Macintosh. Právě proto, že se díky jednoduchému uživatelskému prostředí měl stát masovou záležitostí.

Čtěte také:

Bratři Kochové: sponzorské jádro republikánů

Larry Ellison: pravý americký sen

Warren Buffett: Mág, který nedělá rozdíly

Macintosh se stal velkým hitem, nicméně Sculley začal cítit, že věčně inovativní a technicky elegantní Jobs má negativní dopad na vyšší ceny a tím i prodej Applů. Postupně se mu tak podařilo odstavit Jobse od moci ve firmě, kterou sám zakládal.

Po odchodu z Applu Steve Jobs založil společnost NeXT Computers. Společnost se však neprosadila a dá se říct, že dopadla fiaskem. Ani to však tajemného podivína Jobse nesrazilo do kolen.

V roce 1986 založil společnost Pixar. Do roku 2006 získaly její kreslení filmy (třeba Příběh hraček, Život brouka, Příšerky, s.r.o., Úžasňákovi )na tržbách celkem přes tři miliardy dolarů.

V roce 1996 se Jobs vrátil do Applu. To proto, že Apple koupil NeXT – neúspěšnou firmu ovšem s převratným know - how. Steve Jobs se dostal zpět do vedení společnosti, kde začal okamžitě sekat do množství neperspektivních projektů. Nákup NeXT měl pro Apple význam především díky přetvoření NeXTStep na Mac OS X.

Apple pak pod vedením Jobse zachytil moderní trendy a prosadil se v oblasti prodeje hudby přes internet v podobě iTunes Music Store či prodeje populárního přehrávače iPod.

S geniálními nápady nepřestal přicházet ani po tom, co mu byla diagnostikována rakovina. Ačkoli ho čím dále tím více oslabovala, nedal to na sebe znát. Naopak zvýšil pracovní úsilí a na podřízené byl tvrdší než kdykoliv předtím. Ti ho proto nesnášeli a dodnes o něm mluví jako o nejhorším nadřízeným, jaký ve světových společnostech existoval.

Jobse nakonec neporazili nadřízení, podřízení, konkurence ani doba. Nezvládl boj se svou chorobou. Ve veku 56 let zemřel v roce 2011. Těsně před tím v Applu rezignoval. Firma ovšem dále těží z jeho plánů, které stihl odložit pro své nástupníky do šuplíku. Z inovativního myšlení, odvahy a sebedůvěry by si však z pana Jobse měl brát příklad každý začínající podnikatel.

 

 

Biztweet