Oszkár Világi: Těžká váha byznysu a vlivný muž politiky

Muž s majetkem zhruba 140 milionů eur podporuje roky Bugára. Podle Gorily rozděloval obchody v privatizaci

"Nebýt sametové revoluce, asi bych teď někde pěstoval zeleninu," řekl finančník a šéf Slovnaftu Oszkár Világi v jednom ze starších rozhovorů pro deník Pravda.

Sám sebe viděl před komunismem jako běžného notáře, který si chodíval přivydělával prodejem květáku na trhu. Asi to však až takový běžný prodejce květáku nebyl.

Po pádu komunismu, v roce 1992 založil s kolegyní Erikou Csekes právnickou kancelář v Dunajské Středě a začal se zapojovat i do politického dění, kde se vložil do podpory strany maďarské menšiny.

Jak se ukázalo, právě propojení s politikou přineslo právní kariéře Világiho slibnou budoucnost. Hrála pak roli v privatizaci Transpetrolu, Slovnaftu nebo banky IRB-OTP.

Během Dzurindovy vlády byl podporovatel Bély Bugára v křeslech vedení až dvanácti firem a institucí ovládaných, nebo vlastněných státem.

Dozoroval například v zdravotní pojišťovně Apollo, šéfoval Slovenským železnicím a po čase ovládl i vedení rafinerie Slovnaft, kde sedí dodnes.

Kariéru v manažerských funkcích známých firem začal v roce 1996. Tehdy se stal členem představenstva telekomunikační společnosti Globtel. Ve stejnou dobu usedl do představenstva Unibanky.

Mezi lety 1998 - 2001 byl viditelný hlavně v politice jako člen Republikové rady SMK - Strana Maďarské Koalice. V tomto období se jeho funkce prolínala s dozorováním v řadě akciovky Allianz - Slovenská pojišťovna. Od roku 1999 do roku 2008 fungoval i jako člen dozorčí rady potravinářské společnosti Tauris Danubius.

Čtěte také:

Mýtus, nebo americký sen? Kdo je Jan Telensky

Alexej Beljajev: Král strojírenství začínal s Babišem. Byznysem prorůstá téměř 30 let

Ivo Valenta: Hazardér se svatozáří

--

Od roku 2009 je však známý hlavně jako šéf Slovnaftu a člen maďarské skupiny MOL, která má v evropské energetice velké ambice.

Oszkár Világi byl v minulosti prověřován Slovenskou informační službou. V roce 2007 letěl s Robertem Ficem do Libye, kde společně s dalšími podporovateli SMERu jednal s diktátorským režimem o možných obchodních spoluprácích. V roce 2011 nedostal bezpečnostní prověrku NBÚ, kterou potřeboval k některým pracovním cestám, nebo lustraci státních dokumentů.

Podle spisu Gorila právě Világi společně s tehdejším šéfem Transpetrolu Štefanem Czúczem dohodli s politickou podporou Bély Bugára prodej tehdy ještě státní rafinerie Slovnaft a banky IRB.

Úryvek citátu ze spisu Gorila: „Haščák vysvětluje Malchárkův současný stav v SE: každý v představenstvu si dělá své obchody, Pavel Ponca podvádí vlastní lidi, Igor Grošaft (Haščák se s ním setkává, dobře vycházejí) udělal velký obchod s elektřinou s dceřinou společností ruské RAO UES, OstElektra (Malchárek má dostat 500 tis. EUR z tohoto obchodu). Miloš Šujanský také podvádí (podvedl i Haščák). Největší podvody dělá místopředseda představenstva Miroslav Wollner (SMK, Világi). Haščák dal Ševčíkovi příkaz stopnout Wollnerovi všechny věci nad 30 mil. Sk. Miroslav Wollner chce také odstavit Rapšíka a chce se stát gen. ředitelem a předsedou představenstva SE, a.s. Haščák se rozhořčuje, že Wollner se chová jako kdyby byl ministrem hospodářství Világi a ne Malchárek.

Haščák má pro Malchárka připravený seznam 11-15 věcí v SE nad 100 mil. Kč, které se budou realizovat. Celkem jde o více než 1 miliardu Kč. Všechny věci nad 20 mil. Sk schvaluje dozorčí rada SE. Mají v ní 5 lidí z 12 (Ševčík, Jurica, Bubeníková, Konštiak, přidá se i Grošaft). Haščák má s Világim blíže neurčenou vzájemnou dohodu v energetice, která ale nefunguje a kterou chce porušit. Očekávají protireakce Maďarů (Világi, Bugár) za stopnutí Wollnerove věci, ale v DR je prohlašují.

Haščák dělí provizi ze zakázek informačního systému v SEPS za cca 165 mil. Kč, který je již schválen v dozorčí radě SEPS - 10 milionů Malchárkovi, 10 milionů Oszkáru Világimu. Világi se zatím nepřihlásil. Pokud se nepřihlásí celých 20 milionů půjde Malchárkovi. Generální ředitel SEPS Ladislav Szemet je Világiho člověk.

Penta nemůže dostat všechny teplárny a že v privatizaci tepláren byly dělení ještě v době, kdy Malchárek nebyl ministrem - TEKO (Košická teplárna) má jít SMK (Világi), Bratislavská teplárna má jít pro Penta Group, KDH má dostat některou z menších tepláren (Martin ) a pod .. Provize za přímý doprodej 41% balíku akcií ZSE patří podle dohod SMK (Világi)." 

Podle Forbes je soukromý majetek Oszkára Világiho zhruba ve výši 140 milionů eur.

 

 

Fotozdroj: youtube.com, vilagi.eu