Mýtus, nebo americký sen? Kdo je Jan Telensky
Jan Telensky se prezentuje jako filantrop a mocný muž. Jak je to v případě tajemného podnikatele doopravdy?
Počet případů, kdy českým, nebo slovenským matkám odeberou úřady v cizině dítě z péče, narůstá. Dotčeným ženám často nemá kdo pomoct. Právě v takových případech zasahuje tajuplný donor. Neznámý český podnikatel Jan Telensky. Známý je spíše na Slovensku a nese se kolem něj několik kontroverzí.
”Našel jsem nejlepšího právníka v Anglii na tento případ a slíbil jsem matce a dceři, že do Vánoc budou oba chlapečkové doma v Šamoríně. No ale neuspěl jsem, protože oni dorazili 1. ledna, takže můj slib se opozdil o nějakých týden,” řekl Telensky v reportáži ČT. Právní pomoc jej prý stála dva miliony korun.
Kvůli těmto tvrzením došlo ke konfliktu mezi Janem Telenskym a vedením OS Děti patří rodičům. „Dr. Telensky už není činitelem ani členem tohoto sdružení od března 2015,“ uvádí v stanovisku OS Děti patří rodičům.
Doložilo i dokument podepsaný Janem Telenskym, ve kterém prohlašuje, že ze sdružení vystupuje. „Zároveň jsme požádali pana Telenského, aby stáhl klamavé informace z internetu, protože jeho vyjádření jsou jednostranné a nezakládají se na pravdě. Výrazně poškodili jméno občanského sdružení Děti patří rodičům. Zároveň jsme požádali o veřejnou omluvu na jeho webu,“ uvádí občanské sdružení. Omluvy se ovšem nedočkalo. Jak dále Děti patří rodičům uvádí, zneužívá název sdružení a tím zavádí klienty.
Když jsme se pokoušeli skontaktovat s Janem Telenskym neuspěli jsme. Z jeho firem neodpověděl nikdo. Na naše dotazy reagovala pouze na facebook účtu Deti patria rodičom/Děti patří rodičům Lucie Boddington, která v mediích vystupuje jako pracovnice občanského sdružení. „Spojím se s panem Telenskym a dám vám vědět.“ Na žádný z dalších dotazů už však nereagovala.
„Dostáváme stovky žádostí každý týden. Dr. Telensky je tak velmi velmi zaneprázdněný, takže buďte trpěliví,“ odpověděla nám anglická digitální agentura, která se stará o prezentaci Jana Telenskeho navenek.
Právě prezentace tajemného mecenáše vzbuzuje několik kontroverzí. Nikde nelze dopátrat třeba ani profesionální životopis českého podnikatele. Známý je pouze příběh, který o sobě říkává sám.
Jan Telensky, narozen v roce 1948, vyrůstal v komunizmu, kdy mu bylo předurčeno stát se dělníkem. Byl prý nadšeným stoupencem Pražského povstání a o svou svobodu bojoval házením kamenů na tanky ruských okupantů.
Beznaděj dle jeho slov Telenskeho donutila v roce 1969 imigrovat do Velké Británie s falešným pasem. A tady to už opravdu začíná znít jako takový malý americký sen ve Velké Británii.
Do Británie prý přijel s dvěma librami v kapse. "Nevěděl jsem anglicky, neměl jsem kde bydlet. Dva týdny jsem proto spal na hřbitově v Dunstable," řekl Telensky pro Daily Telegraph.
Rodinný přítel mu pak našel práci na montážní lince v továrně na výrobu autodílů Vauxhall v Lutonu, později práci ochranky na londýnském letišti.
Po tom co se zlepšil v angličtině a ušetřil peníze, koupil dle jeho slov malé lahůdkářství na Barry Road ve městě Luton. Už po čtyřech letech od příchodu do Británie tak obchodoval zejména s Italy, Poláky a východoevropany. Po dalších dvou letech lahůdkářství prodal za 200 tisíc liber.
Ze získaných peněz nakoupil čtyři domy na okraji Londýna, což možná považovat za začátek jeho developerské kariéry. Později nakoupil desítky malých bytů, které po pádě komunizmu prodával v České, no hlavně Slovenské republice. Koupil také britskou stavební společnost Scheideggers, později založil její slovenskou dceřinou firmu.
Čtěte také:
Alexej Beljajev: Král strojírenství začínal s Babišem. Byznysem prorůstá téměř 30 let
Ivo Valenta: Hazardér se svatozáří
Jaroslav Strnad: Zbrojař stvořený legendami
--
Na Slovensku teď dle obchodního rejstříku vlastní 13 firem. Většina z nich sídlí v Popradu. Proslýchá se, že jedním z důvodů je jeho blízkost vedení města. Telensky je totiž rodinným přítelem dlouholetého primátora Popradu Antona Danka. Spojují se s tím také kontroverze. Český podnikatel totiž obchoduje s pozemky v Popradu a Danko od něj údajně koupil soukromý byt v Londýně.
V Popradu sídlí i pýcha Jana Telenskeho – termální vodní park Aquapark Poprad. Společnost se 150 zaměstnanci utržila za loňský rok přes osm milionů eur. Kromě toho na sebe navazuje další projekty. Třeba fotbalové hřiště, na které dostal Telensky dotaci od Ficovy vlády.
Tajemný mecenáš v zahraničím se rád chlubí známostmi s politiky. Kromě obdivných řečí o Robertovi Ficovi se také chlubí fotografiemi s předními britskými politiky, nebo dokonce tím, že potkal anglickou královnu.
Lidé pod Tatrami na něj mají rozporuplné názory. Na jedné straně kvitují, že postavil akvapark v Popradu na nohy, nebo podpořil sport. Na straně druhé je o Janu Telenskem známo, že hodně projektů, o kterých mluví nezrealizuje. "Vzpomínám si na příhodu z kongresu, když pan Telensky prezentoval, jak má rozpracovaný a dohodnutý záměr postavit v Popradu hotel Hilton. V tom vstal zástupce Hiltonu Vladimír Masár, který se ohradil, že o ničem takovém neví. Telensky tehdy nereagoval, jen změnil téma a pokračoval dále ve vystoupení," řekl anonymní podnikatel slovenským Hospodářským novinám.
Dalšími nenaplněnými sliby podnikatele jsou stavbu výškového hotelu v Popradu, investice do akvaparku v Tornali, nebo vytvoření 200 pracovních míst v závodě na šití uniforem pro anglické policisty.
Známou kauzou, ve které byl Telensky zapojený je financování Slovenského olympijského domu v Londýně. Slovenská agentura pro cestovní ruch přes Jana Telenskeho pronajala sídlo Institute of Director přímo v centru Londýna. Následná kontrola ministerstva dopravy však odhalila porušení zákona. Smlouva nebyla zveřejněna na webu, proto nevstoupila v platnost a peníze Telenskeho firmě JT Consultancy byly vyplaceny nezákonně.
Známé jsou také jeho spory s Finanční správou, kterou obvinil „z buzerace“, nebo s poslankyní Helenou Mezenskou, která kritizovala obchody Jana Telenskeho s městem Poprad.
Český podnikatel vlastní v domovině organizační složky jeho podniků na Slovensku. Rozsah podnikání v České republice je ovšem těžce definovatelný, jelikož hodně z jeho firem nejeví významnější známky jakékoliv aktivity.
Na Slovensku je Telensky známý také jako podporovatel hokeje. Po tom, co město přišlo krachem HC Lev Poprad o ruskou soutěž KHL sliboval, že prestižní ligu Popradu vrátí. Jeho slova se ovšem opět nenaplnila. Aktuálně podporuje slovenský ligový klub. Jeho financování je ovšem kvůli vysokým dotacím ze strany města kritizované.
Páčia sa Vám články biztweetu? Podporte ho! Potrebuje Vás pre rozvoj projektu nezávislej žurnalistiky..Získate Biztweet Standard konto na celých 12 mesiacov
Fotozdroj: jantelensky.co.uk