Daňový ráj? Praha

Hlavní město Česka je sídlem stovek anonymních společností, obcházejících daňové povinnosti

Osmnáctipatrový prosklený dům na sídlišti u metra Nové Butovice se na první pohled ničím neliší od stovek jiných administrativních budov v Praze. Přesto je unikátní, jde totiž o nejoblíbenější sídlo firem vlastněných z daňových rájů. Na adrese Bucharova 1314/8 usídlila rovnou 70 společností se skrytou anonymní majetkovou strukturou.

Centrum nezávislé investigace a Transparency International, s využitím databází poradenské společnosti Bisnode, zmapovaly dvě desítky nejčastěji využívaných adres poboček offshorových společností v Česku.

Koncentrace offshore společností na určitých adresách často není náhodné. Spojují je jejich majitelé nebo společnosti vyrábějící firmy na klíč.

„Například na Bucharově 1314/8 sídlila řada společností spjatých s kontroverzní advokátní kanceláří MSB Legal – dvorními advokáty známého lobbisty Ivo Rittiga,“ říká analytik Transparency International Milan Eibl.

Kromě MSB Legal (dříve Šachta and Partners) zde měla sídla řada jiných firem spojovaných s nezanedbatelným množstvím kauz a vyšetřování. Nejznámějšími jsou Peskim s.r.o., jeden z hlavních aktérů kauzy Oleo Chemical nebo Amun.Re a.s., která vydělala na neprůhledném solárním byznysu s elektrárenským gigantem ČEZ.

Adresa na Ovocném trhu 577/11 je pro změnu sídlem několika společností (NORDIC VICTORY s.r.o. ; EUROMATER, SE; BRAXTON INVEST s.r.o. a další ) spojených se jménem Brendy Patrice Cocksedge z britských Normanských ostrovů.

Deník The Guardian ji jmenoval ve svém seznamu falešných papírových jednatelů, kteří pro osoby v pozadí „řídí“ několik set offshorových společností.

V Česku Brenda Cocksedge podniká v zakládání a prodeji společností na klíč. Běžnému čtenáři jména společností jako Nordic Victory či Braxton invest, které stojí za stovkami různých společností, nemusí být povědomá. Řada jimi založených společností se však s novými majiteli zapojila do nejrůznějších kauz.

K těm nejznámějším patří například nevýhodné dodávky SMS jízdenek pro pražský dopravní podnik (CROWSNEST a.s.) a IT služeb pro Lesy České republiky (TIME IMPORT a.s.) nebo zakázka za 275 milionů bez výběrového řízení pro firmu spojenou s vysokým úředníkem ministerstva průmyslu (SCIENTIS – EU a.s.)

Podobné je to na Slovensku, kde jméno Zuzany Herichové (vedení BRAXTON INVESTa NORDIC VICTORY) zaujalo slovenské novináře při klíčování původu firem zapojených do případů nevýhodné zakázky na elektronické mýto či převodu bývalé firmy Roberta Fica na Karibské ostrovy.

Další příklady firem na klíč z Ovocného trhu, které se ocitly v hledáčku médií:
 
Bečvářova Krč a.s – převody lukrativních parcel z Pozemkového fondu do karibských offshore
Agentura Praha 5 –  a.s. nevýhodná smlouva na vymáhání dluhů s kontroverzním starostou Milanem Jančíkem
Astro Capital a.s. – „neviditelný“ seriál pro Ministerstvo kultury zaplacený 15 miliony z evropských dotací
Pura Vida, a.s.-  utajený nákup bývalého vládního zámku v Kolodějích miliardáře Tomáše Chrenka
Rongosor a.s –  nákup vydavatelství Ringier podnikatelem Danielem Křetínským (údajně i Martin Roman)

--

Neprůhledné nejsou v tomto případě jen masově produkované společnosti „na klíč“, ale sami jejich tvůrci. Při pátrání po majitelích lze narazit na pomyslný vrchol ledovce. Dříve tyto společnosti v čele s NORDIC VICTORY a BRAXTON INVEST patřily do ready-made království pod kontrolou WPB Holding & Finance dvojice Pavla Petroviče a Patrika Bugana.

Nicméně v průběhu roků 2014 a zvlášť 2015 se tyto společnosti dostaly pod kontrolu dua offshorových společnosti Jedná se o kyperskou Esturgeon Enterprise Limited a Garnett Holdings Limited z Gibraltaru, obě samozřejmě s neznámou majetkovou strukturou.

Analýza potvrdila, že společnosti z daňových rájů koncentrují své působení do Prahy. Z více než 13 tisíc sledovaných firem, téměř 8 tisíc sídlí v hlavním městě. Soustředí se do administrativních center ve středu města, jen v rámci Prahy 1, 2 a 4 působí 3784 společností z daňových rájů.

Výskyt offshore společností velmi často kopíruje sídla ready-made společností a advokátních kanceláří specializovaných na aktivity v daňových rájích.

Čtěte také:  

Státní lesy přejí velkým firmám, nejvíc Unilesu Andreje Babiše

Brusel zkoumá Babišovy dotace. Na řadu přišly miliardy tekoucí do jeho zemědělských firem

Královské hotely na Severu aneb politický důchod z dotací

--

„Je pochopitelné, že se tyto firmy směřují do Prahy, ale té to nic nepřináší. Praha daně z těchto „slupek“ již nikdy žádné neuvidí, končí v exotických destinacích. Firmy často nic neprodukují a jsou to pouze překupníci, kteří Praze zhoršují pověst,“ konstatuje ředitel Transparency International v Česku David Ondráčka.

Smutnou skutečností zůstává, že česká ani evropská legislativa si s problematickým utajováním vlastnictví firem neumí poradit. Evropský parlament nedávno přišel s novou směrnicí proti praní špinavých peněz, která nutí členské státy zavést zveřejňování konečných vlastníků firem.

Jenže zveřejnění svých struktur bude záležet právě na samých anonymních společnostech a stát pravdivost údajů nebude prakticky kontrolovat.

„Už nyní odborníci vypočítávají způsoby, jak půjde zveřejňování vlastníků snadno obejít. Registr konečných vlastníků míří do stejných vod, v jakých skončil poloprázdný český obchodní rejstřík,“ říká analytik CNI Michal Voda. Anonymní společnosti i „offshore“ adresy tak zůstávají realitou veřejného i privátního sektoru.