Češi Nord Stream 2 jako problém nevidí. Polákům nerozumí

České ministerstvo průmyslu nezvažuje posoudit vliv plynovodního projektu Nord Stream 2 na hospodářskou soutěž v tuzemsku. Polským výhradám nerozumí

České ministerstvo průmyslu nezvažuje posoudit vliv plynovodního projektu Nord Stream 2 na hospodářskou soutěž v tuzemsku. Polským výhradám nerozumí.

Plynovod Nord Stream 2 jako společný projekt Gazpromu a pěti evropských firem, může ohrozit konkurenci v Polsku. Upozornil na to polský antimonopolní úřad (UOKiK).

Plynovod Nord Stream 2 má podle projektové dokumentace přepravovat plyn do Německa. Gazprom a evropské firmy E.ON, Wintershall, Shell, OMV a Engie se na projektu dohodly loni. "Úřad zjistil, že spojení by mohlo vést k omezení hospodářské soutěže. V tuto chvíli má Gazprom dominantní postavení ohledně přepravy plynu do Polska a plánovaná transakce by mohla dále posílit vyjednávací pozici firmy ve vztahu k uživatelům v Polsku," prohlásil UOKiK.

Území České republiky se Nord Stream 2 nedotýká, proto podle ministerstva průmyslu není přímý důvod, aby se k němu jakkoliv vyjadřoval český protimonopolní úřad ÚOHS

 

Rozhodnutí je zatím jen jedním z kroků v řízení o povolení plynovodu a zúčastněné firmy mají nyní odpovědět na námitky úřadu. 

Zatímco Poláci vůči posílení pozice ruského monopolu v Evropě protestují, Češi těmto výhradám nerozumí. 

„Plynovod NORD STREAM II je projekt, který by měl vést v mezinárodních vodách a pouze několik jeho posledních kilometrů by mělo jít ve vodách Spolkové republiky Německo. Na čí podnět či z jakého důvodu se k němu vyjadřoval polský antimonopolní úřad, když se uvedený projekt netýká ani území Polské republiky ani dodávek plynu do Polska, není Ministerstvu průmyslu a obchodu známo. Zveřejněné výhrady máme k dispozici jen z otevřených zdrojů, a proto nám nepřísluší se k nim v tuto chvíli vyjadřovat,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Čtěte také:

Polsko se prokope do Norska. Buduje taktéž plynové propojení se Slovenskem a Českem

Češi chtějí kapalný plyn z Polska. Potvrzuje ministerstvo

--

Území České republiky se Nord Stream 2 nedotýká, proto podle ministerstva průmyslu není přímý důvod, aby se k němu jakkoliv vyjadřoval český protimonopolní úřad ÚOHS.

Navrhovaný projekt Nord Stream 2 počítá s dalším dvojitým potrubím, které zdvojnásobí kapacitu přepravy na 110 miliard metrů krychlových ročně. Středoevropské a východoevropské země a Spojené státy upozorňují, že plynovod by mohl omezit zásobovací trasy a omezit energetickou bezpečnost Evropské unie, která asi třetinu plynu, jež se v regionu spotřebuje, získává z Ruska. Polsko, jemuž většinu plynu dodává Gazprom, proti plynovodu Nord Stream 2 opakovaně vyjádřilo námitky.

 

 

 Red