Babišův rozpočet. Kde je pravda?
Není všechno zlato co se třpytí. I to by se dalo říct o loňském rozpočtu Andreje Babiše
Byl to jednoznačný úspěch, nejlepší rozpočet od roku 2008. „Naše předpoklady, že se dostaneme kolem 70 miliard korun, se naplnily. Bylo to dáno tím, že jsme významně zlepšili práci finanční a celní správy,“ pochválil se za řízení veřejných financí v roce 2015 ministr Andrej Babiš. Výsledek je opravdu unikátní. Při ekonomickém růstu dosahujícím pěti procent, se vládě podařilo snížit rozpočtový deficit proti roku 2014 jen neznatelně, o pouhých 15 miliard. Upozorňuje server Hlidacipes.org.
Důvody „úspěchu“ jsou banální. Když se nechá stranou vliv evropských dotací, zvýšily se příjmy o necelých padesát miliard, z toho o 27 miliard na daních a 22 miliard na sociálním pojistném. Největší část těchto peněz padla na tři položky: důchodci dostali navíc o devět miliard, státní zaměstnanci na platech o osm miliard, dotace krajům se zvýšily o pět miliard. V době ekonomického růstu se neušetřilo ani na ostatních sociálních dávkách.
Kde je 25 miliard
Vylepšení příjmů o padesát miliard při růstu HDP o necelých pět procent ukazuje, že Babiš nesplnil očekávání. Podle „Janotova železného pravidla“ vynese každé procento ekonomického růstu státnímu rozpočtu 15 miliard. Finanční úřady tedy inkasovaly jen dvě třetiny z předpokládané částky 75 miliard. Ministr Babiš na vysvětlenou uvádí, že na dani z příjmu fyzických osob stát přišel o osm miliard, protože vláda daň zrušila pracujícím důchodcům a ještě zavedla vyšší slevy na druhé a třetí dítě. Zároveň se příjmy rozpočtu ztenčily o tři miliardy kvůli zavedení nejnižší sazby DPH za knihy a léky.
Bilanci rozpočtu 2015 rozkolísaly také evropské dotace, které jsou proti předloňsku vyšší o 50 miliard na dosud nevídaných 170 miliard. To ukazuje, že se vládě opravdu podařilo Bruselu vyúčtovat většinu částky, která zbývala z právě skončeného rozpočtového období Evropské unie a připadala na minulý rok.
Na celkovém výsledku veřejných financí by se tento mimořádný nárůst neměl projevit, protože stejnou částku – 170 miliard – musel stát využít na dokončené evropské projekty.
Čtěte také:
Češi a země V4 postaví proti-migrační plot v Makedonii, tvrdí ministr
Babiš prý řídí ministerstvo jako firmu. Poplatníky zatím stál jeho personální průvan přes 31 milionů
Ztraceno v překladu. Jak česká média i politici naskočili na zlou směrnici o zbraních
Sluníčkáře pověsit? Jste to, co hledáme, odepsal autor inzerátu na „placené trolly“
--
Právě vliv eurodotací ovšem připomíná, že je třeba s konečným hodnocením kvality veřejných financí ještě počkat. Peníze z Bruselu dorazí do státního rozpočtu prostřednictvím mimorozpočtového „Národního fondu“, který může platby podle pokynů ministra financí urychlit nebo zdržet.
Účty bez hostinského
Efekt Národního fondu a dalších účetních transakcí odstraní až dubnová revize státního rozpočtu, kterou provádí Eurostat. Například loni ministr Babiš hlásil, že se v roce 2014 schodek snížil o tři miliardy, v dubnu však vyšlo najevo, že naopak o 32 miliard vyrostl. V letech 2011 a 2013 revize naopak schodek snížila.
Nepochybný je aspoň fakt, že veřejný schodek České republiky přestává patřit k nejnižším v Evropské unii, kde o co nejlepší rozpočtovou disciplinu usiluje většina zemí. Předloni byl ještě pátý nejnižší, ovšem další čtyři země nahlásily rozpočtový přebytek. V bilanci za loňský rok se Češi vinou fakticky nezměněného schodku zřejmě propadnou do druhé desítky rozpočtového žebříčku.
Fotozdroj: CC/wikimedia