Královské hotely na Severu aneb politický důchod z dotací
Na severu Čech vznikla síť sedmi hotelů zaplacených z veřejných dotací. Patří bývalým politikům ODS a lidem z jejich blízkého okolí
Na severu Čech vznikla síť sedmi hotelů zaplacených z veřejných dotací. Jak vyplývá ze zjištění CNI patří bývalým politikům ODS a lidem z jejich blízkého okolí.
Chomutov/Litvínov – V deštivý podzimní den nepůsobí severočeský Litvínov pro turisty zrovna lákavě. Za malým náměstím, obsazeném z půlky parkovištěm, se rýsuje pouze šedé zanedbané sídliště. Z ponurého obrazu vyčnívá budova hotelu Lázeňský vrch se svými jasně oranžovými detaily.
To jen jedno ze sedmi ubytovacích zařízení sdružených do řetězce Royal Hotels, který nabízí ubytování především v nedalekém Chomutově. Návštěvník si může vybrat luxusní historický hotel Royal na náměstí, nově postavený komplex Hotelu a Apartmánů 99 nebo po stanování v kempu na Kamencovém jezeře.
Případného turistu by ale mohlo odradit zjištění CNI, že v pozadí řetězce Royal Hotels stojí známé postavy severočeské politiky v čele s odsouzeným Alexandrem Novákem, a dalšími politiky ODS.
Nejen že je spojuje stejný byznys a stejná politická příslušnost, ale především mají společného jmenovatele v podobě tučných dotací, které na výstavbu svých hotelů získali.
Celkem podle analýzy CNI inkasovali političtí hoteliéři ODS z evropských a veřejných dotací přes 170 milionů korun.
Být zapojen
Jednotlivé hotely sdružených pod Royal Hotels vlastní pět různých firem, které při bližším zkoumání tvoří propojenou síť vztahů významných představitelů ústecké ODS.
Jsou to jediné hotely, které z dané sítě dotaci nezískaly. Naopak Hotel a Apartmány 99 Ahmeda Raada (ODS) inkasovaly z evropských fondů dotaci hned nadvakrát – v roce 2008 a 2011. Celkem tak do nich přiteklo téměř 97 milionů korun.
Podporu z dotačního programu obdržely i daší dva hotely z královské sítě, hotel Arena, jenž patří údajně příbuzné politika ODS Zdeňka Fojtíka, získal 46 milionů korun a hotel Lázeňský vrch inkasoval na výstavbu 35 milionů. Na veřejné peníze dosáhl i sám Fojtík. Od města, tedy pronajímatele Kamencového jezera, získal 5 milionů jako investiční dotaci, dalších 10 milionů Fojtíkovi přišlo z Fondu hejtmanky Ústeckého kraje.
Všechna zmíněná zařízení přitom získala dotace v letech 2008 až 2011. Tedy v období, kvůli kterému bylo obviněno šest představitelů úřadu ROP Severozápad z uplácení při rozdělování dotací. Tehdejší ředitel úřadu Petr Kušnierz, za jehož vedení byly přiřknuty dotace i politickým hoteliérům, byl odsouzen na 7,5 roku odnětí svobody za braní úplatků.
Hotely ze sítě Royal přitom nejsou v kraji jediným příkladem, kdy politik nebo člen strany získal dotaci na soukromý podnikatelský záměr. Například v roce 2011 získala firma bývalého ústeckého primátora Víta Mandíka (ČSSD) téměř 70 milionovou dotaci na rekonstrukci hotelu Větruše.
Poněkud neobvykle ale působí spojení hotelů v jeden řetězec podle stranického klíče. Není bez zajímavosti, že o webovou prezentaci a firemní značku Royal Hotels se stará firma Ideafactory dalšího člena ODS Jiřího Gaudla. Tato firma také v roce 2014, kdy Royal Hotels vznikl, zaměstnala bývalého ředitele ROP SZ Karla Markvarta, který je obžalován v souvislosti s dotačními podvody.
Dotační pozadí královské sítě
Členy královského řetězce nespojuje pouze stranická příslušnost a tučné dotace, ale také velice výhodné získání stavebních pozemků či pronájmu od města.
Například v roce 2010 prodali chomutovští radní, v čele s tehdejší primátorkou Ivanou Řápkovou (ODS), pozemky pod Hotelem a Apartmány 99 podle tehdy pět let staré cenové mapy, tedy za pouhých 350 Kč za m2.
Levně město prodalo také pozemek a budovu vojenské ubytovny, kde nyní sídlí hotel Arena. V tomto případě stejně jako u pronájmu Kamencova jezera, se počet uchazečů minimalizoval vyhlášením výběrového řízení pouhých pár dnů před Vánočními svátky. Roční pronájem Kamencového jezera byl stanoven na cenu 250 tisíc, což je srovnatelné s pronájmem větší kanceláře v centru města.
Na plotě
Mezi jednotlivými členy sítě také existuje personální propojení na různých úrovních. Hotely Alexandra Nováka v Chomutově mají společnou provozní manažerku s hotelem Arena.
Spojení je patrné také mezi Novákem a hotelem v Litvínově. Majitel hotelu se sice skrývá za neprůhlednou společností, ale podle vyjádření ředitelky hotelu Arena Michaely Eichelmanové je jeho vlastníkem Jiří Vlk, který v několika společnostech nahradil Jaroslava Volmuta považovaného za bílého koně Alexandra Nováka.
Další indicie propojení hotelu s Novákem se nachází na plotě autobazaru na okraji Mostu, kde sídlí motorkářský klub Gryphons. Klub, který pomohl Novákovi z vězení, zde má umístěnou reklamu právě na ubytování v hotelu Lázeňský vrch.
Zajímavé jsou i další vzájemné vazby osob stojících za jednotlivými hotely. Například Zdeněk Fojtík je podle médií příbuzným Michaely Šultové, která oficiálně vlastní hotel Arena.
--
Čtěte také:
Češi vs. Slováci. Firmy bojují o kontrolu nad konkurzem Slovakia Steel Mills
Sdružení pomáhající matkám v cizině prý zneužívá bývalá členka
O milimetr blíž k dohledu na korporátní peníze
Šéf firmy, jež stála u vzestupu Babišova Agrofertu, je obviněný z mezinárodní korupce
--
Sám Fojtík ale tyto vazby vehementně popírá. Faktem však zůstává, že do hotelu Arena shání personál Fojtíkova firma-EDOZ Plus a hosté Areny mají vstup do areálu Kamencova jezera zdarma.
S Fojtíkovou CV Relax je propojen také Ahmad Raad, a to prostřednictvím Pavly Jandášové . Ta je nejen členkou dozorčí rady firmy vlastnící Hotel a Apartmány 99, ale také sedí v představenstvu firmy CV Relax.
V dozorčí radě CV Relax pro změnu zasedla bývalá členka představenstva jiné Raadovy firmy Michaela Eichelmanová.
Posledním, neméně zajímavým článkem je samotná firma Ideafactory, která vlastní značku Royal Hotels. Provozovna firmy sídlí v komplexu vlastněném odštěpenou společností Novákovy bývalé firmy, ve které působí Novákova manželka Eva coby jednatelka.
Kdo těží z Royal Hotels?
Podle zjištění CNI mají hotely sdružené v Royal Hotels mnoho společného. Motivace, která vedla jejich jednotlivé majitele ke sdružení pod jednu marketingovou značku spravovanou firmou dalšího člena ODS ale není jasná.
„Nechci se vyjadřovat,“ odrazil veškeré otázky Jíří Gaudl, vlastník firmy Ideafactory, která sdružení hotelů zaštiťuje. „Jaké Royal Hotels, nevím o tom nic,“ reagoval na telefonický dotaz CNI Ahmed Raad. „Mám jen Hotel a Apartmány 99. To bude asi nějaký omyl.“
„Obávám se, že stranická příslušnost žadatelů o dotaci nebude překážkou pro získání dotace,“ komentuje zajímavé propojení „královských“ hotelů ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. Otázkou je podle něj účel a efektivita vynaložených dotačních prostředků a skutečný význam hotelů pro region.
„Situace s hotely mi připomíná dobu nedávno minulou, kdy dotační peníze putovaly na budování golfových areálů, aniž by někoho zajímalo, zda je takový golfový areál potřebný,“ míní Soukenka.
O tom, proč se političtí hoteliéři ze základny ODS sdružili tak lze zatím jen spekulovat. Jisté je pouze to, že na severu vznikl zajímavý stranický byznys dotovaný z veřejných peněz, který veřejně propojuje jednotlivé významné členy ODS do propletené sítě podnikatelských vztahů.
Ve spolupráci s CNInp.cz
Fotozdroj: stránky hotelů