Petrimex: Jak Babiš ovládl slovenský klenot

Klenot. Tak rozhodně lze označit slovenskou chemickou firmu Duslo Šaľa. Společnost je zlatým vejcem průmyslu již od dob socialismu a věděl to i ambiciózní finančník, který dnes na firmě staví celou divizi

Klenot. Tak rozhodně lze označit slovenskou chemickou firmu Duslo Šaľa. Společnost je zlatým vejcem průmyslu již od dob socialismu a věděl to i ambiciózní finančník, který dnes na firmě staví celou divizi.

Firma, která se aktuálně chlubí nejen rekordním hospodářským výsledkem – za rok 2015 hospodářský výsledek před zdaněním ve výši 50,296 milionu eur, ale také rekordní dotací – 58 milionů eur od Ficovy vlády z roku 2014, patřila k největším podnikům celého Československa. To nemohlo uniknout ani Andreji Babišovi, který po léčce na Petrimex budoval Agrofert kráčející ve stopách gigantu.

Stejně jak u přerodu Petrimexu, i v případě Dusla ovšem lítají kolem transakce pokusů o převzetí a následně i převzetí Dusla slova jako násilné, nebo nedobrovolné.  

V období 2004 - 2006 proběhlo slovenskými médii několik zpráva o tom, že skupina Agrofert oslovuje akcionáře zaměstnanecké společnosti, aby jí prodali své podíly. Za jednu akcii Dusla nabízel 71 508 korun.

Akce Prezamu začala skupovat advokátní kancelář Nitschneider & Novák

Zaměstnanci, bez vědomí, jakou hodnotu akcie skutečně mají, hromadně prodávali akcie. Nával byl tak velký, že úřad nestihl vyplácet peníze a drobným akcionářům musel rozdávat pouze časové lístky.

Agrofert sliboval, že uvedenou cenu akcií zachová a odkoupí za ní celých sto procent podniku. Kromě více než tisíce drobných akcionářů měli v Dusle nejsilnější vliv hlavně manažeři.  Sedmnáct z nich ovládalo majoritu podniku přes akciovku Prezam.

Největší odpor prodeji podniku kladl Jozef Kollár, zkušený manažér, který se rád chlubil tím, že socialistickou firmu postavil na nohy tak, že ji nejen zachránil, ale i začala vydělávat.

Čtěte také:

Petrimex: Co říká Babiš o vzniku Agrofertu

Petrimex: Jak to bylo s Burešem?

Petrimex: Jak štika spolkla Istrochem

--

Po tom, co Agrofert převzal všechny zaměstnanecké akcie, však manažerům nezůstalo moc možností jak na situaci reagovat. Akce Prezamu začala skupovat advokátní kancelář Nitschneider & Novák pro naoko neznámého klienta Avion Gastro Invest.  Jak se však později ukázalo, tato společnost následně akce hromadně odprodávala Agrofertu.

Když Prezam nevědomky odevzdal majoritu akcií Andreji Babišovi, zbytek akcionářů nemělo na výběr. Jako minorita ztratili v Duslu slovo. Jejich osud byl tak plně v rukou stoupající hvězdy československých finančníků –Andreje Babiše.  Dobře si to uvědomovali, a tak mu odevzdali i zbytek akcií. I za podmínek, že dostanou jenom polovinu hodnoty a doplatek až později.  Tak se z Dusla stala divize Istrochemu, kterého převzetí také budilo emoce. 

 

 

red

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb