Stát neví co s tiskárnou cenin. Čeká na nového šéfa

Služba státu, nebo otevření soukromému trhu? Ministerstvo financí řeší, co dělat se Státní tiskárnou cenin. Podnik dostal na starost klíčový projekt vlády. Zároveň však jeho funkci doprovázejí kontroverze

Služba státu, nebo otevření soukromému trhu? Ministerstvo financí řeší, co dělat se Státní tiskárnou cenin. Podnik dostal na starost klíčový projekt vlády. Zároveň však jeho funkci doprovázejí kontroverze.  

O tom, kam bude směřovat Státní tiskárna cenin aktuálně rozhodují úředníci z ministerstva Andreje Babiše. Ten problémy státního podniku zavinil. Špatnou nominací. Divoké jmenování a následní odvolávaní začalo v roce 2014. Po tom co z křesla ředitele odešel kvůli takzvané "kauze zlatíčka" Richard Bulíček. Ten padl kvůli zjištění, že firma pod jeho vedením rozdávala drahé dárkové předměty spřízněným politikům, úředníkům a podnikatelům.

Nahradil ho Pavel Novák. Babiš vytvořil i novou pozici šéfa pro rozdělení Státní tiskárny cenin, národního datového centra a Centra sdílených služeb, které mělo po tiskárně cenin převzít přípravu elektronické evidence tržeb. Stoličku získal bývalý šéf pražského dopravního podniku, spojovaného s mnoha kauzami, Milan Křístek. Po rozdělení ministr financí jmenoval za šéfa Centra sdílených služeb Hanuša Weisla.

Weisl skončil v březnu, Křístek již po pár měsících. Za pár týdnů skončí ve funkci také Pavel Novák, kterého místo se začne obsazovat na konci května. Personální kolotoč nechává nejistou i budoucnost Státní tiskárny cenin. Vláda neví, co přesně by měla od podniku očekávat.     

„Mezi zakladatelem Ministerstvem financí a Státní tiskárnou cenin, státní podnik probíhá v současnosti zásadní debata o strategickém směřování státního podniku. Diskuse se pohybuje mezi úvahami o státním podniku v užším slova smyslu, který poskytuje pro stát jen specifickou službu v oblasti tisku bankovek, výroby občanských průkazů a cestovních dokladů, kolků a dálničních známek, kde bezpečnost a spolehlivost je na prvním místě a stát neočekává od státního podniku výrazný zisk,“ říká pro biztweet mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Čtěte také: 

Kontrola faktur z Kamencového jezera: Město dotovalo soukromý byznys a samo skončilo v červených číslech

Petrimex: Socialistickým prominentům z okolí Babiše se daří

Řešení Panama Papers? Se Swiss Leaks si úřady nedaly rady ani po roku

--

Jak tiskový odbor popisuje dále, druhou variantou je otevření dalším obchodním aktivitám díky kterým by státní podnik ze svého zisku státu přinášel další finanční prostředky do veřejných rozpočtů.

Která z variant je pravděpodobnější však ještě ministerstvo financí neumí říct. 

 

 

Fotozdroj: cnb.cz

Odemknout článek

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb
Top

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu

Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem

Muj stát, moje firma

Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.

Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet

Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu?  Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost. 

Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně. 

Biztweet

JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH

Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.

https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech

Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech

Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.

marketing@biztweet.cz

Rusko v plamenech

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb