Dobrá zpráva pro dotační podvodníky? Vyšetřují šéfa OLAF

Ředitel Evropského úřadu pro boj proti podvodům Giovanni Kessler čelí obviněním z klientelismu. Jeho odvolání by poskytlo podvodníkům měsíce náskoku.

Evropská komise na podnět žádosti belgických úřadů zbavila imunity šéfa OLAFu v březnu.

"Bylo rozhodnuto zbavit imunity vysokého představitele komise. Stalo se tak na základě požadavku belgického žalobce," řekl šéf komunikace Evropské komise Margaritis Schinas.

Belgičtí vyšetřovatelé podezírají Kesslera z klientelismu. Podle jejich poznatků totiž na politickou objednávku „odstřelil“ ze židle eurokomisaře pro zdravotnictví Johna Dalliho.

Vyšetřování Giovanni Kesslera prokázalo vliv tabákových firem na rozhodování eurokomisaře, kvůli čemu musel odstoupit. Podle zlých jazyků však Kessler využil nelegální odposlechy a jednal na objednávku tehdejšího šéfa Bruselu José Manuel Barrosa. Právě Dalli se obrátil na belgickou policii, která podezření vyšetřuje.

Čtěte také:

Případ Budamar sahá do 7 států. Vyslechli již desítky osob

Babiš investuje do Čapího hnízda. Rozšíří golfová hřiště

Peníze z MSD vyváděli organizovaně. Svědka to málem stálo život

Giovanni Kessler, který v Itálii proslul bojem s mafií však jakýkoliv vliv politiků na jeho úřad odmítá a vůči rozhodnutí se obrátil na Soudní dvůr Evropské unie.

Evropský úřad proti podvodům vznikl v roce 1999, jeho hlavním cílem je ochrana finančních zájmů Evropské unie. OLAF vyšetřuje zejména podvody s evropskými dotacemi. Po prstech takto klepl Českou republiku, kvůli dotačním machinacím ministra financí Andreje Babiše, na Slovensku si posvítil třeba na dotace pro recyklační stanice.

Právě pro podvodníky by znamenalo obvinění Kesslera dobrou zprávu. Musel by totiž podle pravidel úřadu odstoupit a vyšetřování živých případů by muselo čekat na nové vedení.

 

Biztweet

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme