Když není slyšet potlesk. Region V4 zahalený v zmatených emocích

Vítězství euroskeptiků roztleskalo davy. Když vyhraje euro friendly politik, list novin se obrátí.

Výhra brexitu, Trumpa a druhé místo euroskeptiků v Holandsku vyvolaly masivní odezvy médií a fanoušků, či haterů na sociálních sítích. Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských volbách přitom spouští smíšené reakce, polemiky a nejasné odkazy lídrů hlavně našeho regionu.

Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron se jako centristický liberál do dnešní představy populárního lídra nevejde.

Z tribun sice řval patriotistické hesla a prázdné fráze, jak to dnešní Evropané mají rádi, nemyslel je však zcela upřimně. Reagoval jen na poptávku veřejnosti, která si přeje uzavřený pohled na svět a krev multikulturalistických globalistických podporovatelů. A to zřejmě zablokovalo možnost pozitivního projevu emocí českého a slovenského internetu.

Pokud by vyhrála Marine Le Pen, jistě by do Elysejského paláce směřovaly obdivné projevy z pražského hradu, či slovenského liberálního domu. Vyhrál však Macron a fandit někomu, kdo nechce Evropskou unii rozbíjet, se dnes prostě nehodí.

Čtěte další analýzy a komentáře:

Tvrdý nebo měkký brexit? Hrozí prásknutí dveřmi

Jaké překvapení? Sobotku i Babiše lze pochopit

OPEC si vylámal zuby. Americká břidlice opět nabírá na síle

Jistě, euroskeptici a různé formy trollů je na internetu vidět přirozeně výrazněji. Zbytek spektra by ovšem měl pamatovat, že k vítězství druhé strany stačí, aby proevropská populace zůstala tiše.

Řekněme to jasně. Evropa dostala na výběr. Francie, země ultranacionalistů, která je uprchlickou krizí sužována jako žádná jiná, dostala na výběr. Volba Le Penové by znamenala tvrdou ruku vůči migrantům, odčlenění od evropské ekonomiky a s postupnou přirozenou nutností vystoupení z Evropské unie.

Tato země, která splňuje mnoho z bodů eurohate menu, ale řekla Le Penové, a to poměrně jasně, ne. Zmatené reakce našeho regionu ukazují na to, že neznáme vlastní identitu. Zatímco rádi mluvíme o tom, že jsme evropsky orientovaným regionem, potlesk slyšet jen když praskají klouby Bruselu.

Jistě, o tom, zda Emmanuel Macron zvládne náročné úkoly v oblasti národní ekonomiky, migrace a transformace Evropské unie, možno diskutovat. Ještě před tím ovšem nutno jasně zatleskat vítězství jednotné Evropské unie. Bez potlesku jednoduše zapomeneme na to, že většina z nás si přeje být součástí jednotné nezpátečnické a moderní Evropské unie.

 

Tomáš Lemešani

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme