OPEC si vylámal zuby. Americká břidlice opět nabírá na síle

Těžba z americké břidlice zažívá renesanci. Funguje jako spolehlivá protiváha výraznému růstu cen ropy a OPECu dělá vrásky na čele.

Kontrola. Žádný kartel by neobhájil své právo na existenci, kdyby jí neoplýval. Kontrolou nad svými členy a kontrolou nad svým trhem. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prozatím opět získala tu první.

Na sklonku loňska se na koordinovaném snížení těžby poprvé od 70. let dohodla koalice zemí - členských i nečlenských - která dohromady produkuje více než polovinu světové nabídky ropy. Čtěme ji jako prohlášení kapitulace. Protože chopit se i té druhé kontroly - nad svým trhem - se OPECu už nikdy tak docela podařit nemusí.

Letmé poohlédnutí se za kontextem. Léto 2014. Trhem s ropou již naplno mává zuřící boom revoluční americké těžby z břidlice. Saúdská Arábie se (i) proto pouští do radikálního kroku. Opouští klasický kartelový model manipulace cen prostřednictvím cíleného limitování těžby.

Namísto toho naplno otevírá těžební kohoutky a pouští se do agresivního boje o tržní podíly. Cíl: Vytlačit prosperující, ale nákladnější těžbu z břidlice. A snad probrat i část podílů od bývalých kartelových spojenců. Ostatním producentem nezbývalo, než udělat totéž.

Do cenotvorby se tak vrátil plnohodnotný konkurenční boj. Akorát ceny padly hlouběji a na delší dobu, než původně mohli očekávat. Venezuela a Nigérie kvůli cenovým válkám zažily ekonomickou katastrofu a samotní Saúdové byli brzy nuceni zvyšovat daně a sahat na prostředky z rezervního fondu.

Dražší břidlicovou konkurenci více či méně úspěšně torpédovali. No stejně tak vlastní finance. Velká ropná dohoda z prosince 2016 byla jasným odkazem pro trh. Stačilo. Kartelisté se znovu postarají o navýšení cen. V rámci možností.

No ty se na jaře 2017 ukazují jako limitované. Investory totiž tvrdé přistání břidličné těžby nijak neodradilo a opět sázejí na velký boom. Přestože v dobách nejhorších, kdy se ropa propadla až na osmileté minima, utrpěly výrazné ztráty - počet vrtů v provozu zde v tomto období podle Americké vládní agentury pro energetiku EIA klesl o více než 60 procent a desítky těžařů v USA skončily bankrotem.

Investiční banky, hedgeové fondy a fondy rizikového kapitálu podle dat poradenské společnosti Preqin jen v prvním čtvrtletí 2017 nalili do břidlice 19,8 miliardy dolarů nových investic. To je trojnásobně více, než za stejné období minulého roku. Rychlý návrat kapitálu se odráží až v rapidním navyšování těžby. Podle osvědčených dat společnosti Baker Hughes vzniklo v USA za ostatních osm měsíců 267 nových vrtů. Objem těžby v klíčové Permské pánvi (na pomezí států Texas a Nové Mexiko) narostl dvojnásobně.

Čtěte také:

PKN Orlen: dozorčí rada vůči nákupu Spolany nenamítala

Malí akcionáři jdou žalovat vedení Unipetrolu. Kvůli Spolaně

Bulharská distribuce ČEZu připisuje další nárůst zisku

Motivací investorů však zjevně nejsou jen vyhlídky budoucího růstu cen ropy. Oživení už měsíce nepřesvědčivě přešlapuje v okolí 50 dolarů za barel. Břidlici přidává na přitažlivosti především technický zázrak, pro který dokázala přežít ropnou krizi. Těžko zkoušení těžaři dokázali pouze za dva roky také osekat náklady na původně velmi drahou těžbu - podle norské poradenské firmy Rystad Energy až o 44 procent.

Mnohé břidlicové projekty jsou tak dnes ziskové již při cenách ropy mezi 40 a 55 dolary za barel. Navíc ve vybraných lokalitách je podle propočtů Bloomberg Intelligence těžba nečekaně levná i bez toho. Například v pěti lokalitách v Texasu a Novém Mexiku se vyplatí zhruba již od 23 dolarů za barel. Kombinace růstových vyhlídek ropy a dalšího zvyšování efektivity břidličné těžby přináší zajímavý příslib. Vyšších výnosů při nižších nákladech. Proto se investoři s chutí vrátili do břidlicového byznysu a nalévají miliardy dolarů do zavedených těžařského firem, které jsou schopny spustit nové vrty rychle.

OPEC, nevyhnutelně, sleduje oživení v USA kradmý pohledem. Na tom, že režim omezené těžby v kartelových zemích přetrvá, to však nic nemění. Aktuálně není v zájmu žádného z členů, aby se ceny opět výrazněji propadly. Americkým těžařům tato klima jen prospěje.

Investoři je totiž, právem, vnímají jako flexibilní producenty, kteří dokáží svižně reagovat na růst cen a pokrýt náhlý nárůst poptávky po ropě. Ve velké schématu věcí to znamená, že těžba z americké břidlice bude fungovat jako spolehlivá protiváha výraznému růstu cen ropy. OPEC se tím dostává zpět do pozice, při které Saúdové ropnou válku rozpoutali. Kartel mrtvý není. Nové tržní síly mu však vylámaly zuby.

 

Tomáš Púchly

Podpořte nezávislou žurnalistiku platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, nebo se registrujte a kupte přístup k exkluzivnímu obsahu, Děkujeme