Brusel na dopis Imoby neodpoví
Evropská komise neplánuje dopis, kterým společnost Imoba napadá rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k farmě Čapí hnízdo komentovat.
Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, vyzvala špičky evropských institucí, aby se vyjádřili k jejím výhradám vůči vyšetřování podezření z možného podvodu kolem dotace na farmu. Firmě se nelíbilo, že případ vyšetřoval OLAF ani závěry, které zjistil a dodal mimo jiné české policii.
Otevřený dopis byl adresován k rukám ředitele OLAF Nicolase Iletta, předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, evrokomisaře Günthera Oettingera a k rukám evropské ochránkyně práv Emily O’Reilly.
Navzdory velké publicitě a snaze Andreje Babiše rozebírat soukromé peripetie během státnických jednání v Bruselu se však odpovědě nedočká. „Zatímco vždy odpovídáme na dopisy, které dostáváme, otevřené dopisy jsou jiné, protože nevyžadují odpověď,“ uvádí pro Biztweet mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke.
Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu
Zda jde pouze o netradiční formu stížnosti, anebo výhrady k její obsahu mluvčí neřekl. Třeba u OLAFu je však známé, že svá rozhodnutí zpětně nekomentuje. Český europoslanec Tomáš Zdechovský v rozhovoru pro Biztweet řekl, že oficiální forma obhajoby soukromých problémů státníků nejsou v Bruselu běžné.
"Tyto výroky jsou vnímány jako velmi citlivé a nemyslím, že má pan Babiš jakoukoliv šanci se z toho ještě nějak vymluvit. Nepomáhá mu ani to, že z hnutí vystoupil velmi vážený a vlivný Pavel Telička a nedávno i respektovaný Petr Ježek," řekl Zdechovský.
Imoba mimo jiné namítá, že podle její mínění OLAF údajně nemohl společnost podle tehdy platného práva vyšetřovat, nebyl k vyšetřování kompetentní a porušil právo společnosti na obhajobu.
Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo byli premiér Andrej Babiš a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek obviněni z podvodu, Poslanecká sněmovna je před pár týdny vydala k trestnímu stíhání, které nyní pokračuje.
Čtěte také:
Jozef Kubů: Elitní agent ve službách Babiše
Z Bureše Babišem: Jak to bylo s StB?
Bez nich by to nešlo: Ivan Propper
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu premiéra v demisi Andreje Babiše. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Indicie naznačují, že Agrofert farmu navzdory opačným tvrzením celou dobu vlastnil a Čapí hnízdo transformoval pouze za účelem zisku dotace, kterou by jako velká firma získat nemohl.
S kauzou se spojují také politické peripetie Andreje Babiše. Ten totiž několik měsíců opakovaně otevřeně lhal a tvrdil, že s farmou nemá nic společné.
Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu
Byznys Biztweet Byznys
- 5 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb
Standard Biztweet Standard
- 1 Kredit
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem Biztweet Můj stát, moje firma aneb Z Babiše Burešem
Oblíbené motto „řídit stát jako firmu“, které do české politiky přinesl fenomén Andreje Babiše, definuje změny, jimiž česká společnost prošla mezi lety 2013–2021. Populismus kombinován s politikou nenávisti přinesl na pozadí ekonomické konjunktury Andreji Babišovi nebývalou popularitu. Společnost zas nebývale rozdělil a přinesl řadu nevratných změn. Titul Můj stát, moje firma odhaluje skutečnou výši dotací, které pobírají firmy, jejichž konečným uživatelem výhod je Andrej Babiš, jejich neobvyklý úspěch v získávání veřejných zakázek či to, jak podnikatelské impérium oligarchy po jeho vstupu do politiky vzkvétalo. Kniha se věnuje také otázce konfliktu zájmů a stavu, kdy veřejné peníze slouží zájmům velkopodnikatelů. Osobitě sleduje zneužívání politicky získaných pravomocí či pokřivení konkurenčního boje a trhu jako takového. Každému čtenáři také lidsky vysvětlí, jak na tento stav doplácí život běžného občana. Pokud je náhod příliš mnoho, nejde o náhodu. A tou, zdá se, nebyl ani průnik oligarchy Babiše do české politiky. Ideálním načasováním dosáhl toho, co se žádnému jinému velkopodnikateli nepodařilo. Česko řídil jako firmu. Svou firmu.
Podpořte Biztweet Biztweet Podpořte Biztweet
Líbí se Vám skutečně odborná a skutečně nezávislá tvorba Biztweetu? Na nezávislost se nehráme, nemáme skryté sponzory, majitele, ani dárce, kteří si kupují naši vstřícnost.
Podporu v hodnotě 1000 CZK můžete provést v našem eshopu. Pokud chcete darovat více, stačí produkt Podpořte Biztweet naklikat v košíku opakovaně.
JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH Biztweet JURIJ FELŠTINSKIJ, MICHAIL STANČEV, TOMÁŠ LEMEŠANI: UKRAJINA V PLAMENECH
Autoři této publikace zmapovali v rozsahu a hloubce, kterou snese pozornost každého člověka, nezávisle od jeho předešlých znalostí o historii, komplikovanou chronologii ukrajinského národa.
https://biztweet.cz/article/5369-jurij-felstinskij-michail-stancev-tomas-lemesani-ukrajina-v-plamenech
Rusko v plamenech Biztweet Rusko v plamenech
Kniha sleduje mimořádný příběh stojící za falešnými islamistickými útoky na Moskvu, které spustily ruskou invazi do Čečenska. Na základě série oficiálních prohlášení a znalostí Alexandra Litviněnka tato výjimečná kniha ukazuje, že k útokům islamistů vůbec nedošlo. Šlo o akci naplánovanou tajnou službou FSB s cílem dosadit Vladimira Putina na post prezidenta. Kniha také popisuje transformaci bývalé KGB v síť nových tajných služeb a způsob, jak tyto služby stvořily autoritativní režim v Rusku.
Golden Biztweet Golden
- 10 Kreditů
- Přístup k exkluzivnímu obsahu
- Objednávka služeb