Brusel na dopis Imoby neodpoví

Evropská komise neplánuje dopis, kterým společnost Imoba napadá rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k farmě Čapí hnízdo komentovat.

Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, vyzvala špičky evropských institucí, aby se vyjádřili k jejím výhradám vůči vyšetřování podezření z možného podvodu kolem dotace na farmu. Firmě se nelíbilo, že případ vyšetřoval OLAF ani závěry, které zjistil a dodal mimo jiné české policii.

Otevřený dopis byl adresován k rukám ředitele OLAF Nicolase Iletta, předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, evrokomisaře Günthera Oettingera a k rukám evropské ochránkyně práv Emily O’Reilly.

Navzdory velké publicitě a snaze Andreje Babiše rozebírat soukromé peripetie během státnických jednání v Bruselu se však odpovědě nedočká. „Zatímco vždy odpovídáme na dopisy, které dostáváme, otevřené dopisy jsou jiné, protože nevyžadují odpověď,“ uvádí pro Biztweet mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke.

Publikaci Z Bureše Babišem si můžete objednat v eshope, či jednoduchým mailem na adrese marketing@biztweet.eu

Zda jde pouze o netradiční formu stížnosti, anebo výhrady k její obsahu mluvčí neřekl. Třeba u OLAFu je však známé, že svá rozhodnutí zpětně nekomentuje. Český europoslanec Tomáš Zdechovský v rozhovoru pro Biztweet řekl, že oficiální forma obhajoby soukromých problémů státníků nejsou v Bruselu běžné.

"Tyto výroky jsou vnímány jako velmi citlivé a nemyslím, že má pan Babiš jakoukoliv šanci se z toho ještě nějak vymluvit. Nepomáhá mu ani to, že z hnutí vystoupil velmi vážený a vlivný Pavel Telička a nedávno i respektovaný Petr Ježek," řekl Zdechovský.

Imoba mimo jiné namítá, že podle její mínění OLAF údajně nemohl společnost podle tehdy platného práva vyšetřovat, nebyl k vyšetřování kompetentní a porušil právo společnosti na obhajobu.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo byli premiér Andrej Babiš a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek obviněni z podvodu, Poslanecká sněmovna je před pár týdny vydala k trestnímu stíhání, které nyní pokračuje.

Čtěte také:

Jozef Kubů: Elitní agent ve službách Babiše

Z Bureše Babišem: Jak to bylo s StB?

Bez nich by to nešlo: Ivan Propper

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu premiéra v demisi Andreje Babiše. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Indicie naznačují, že Agrofert farmu navzdory opačným tvrzením celou dobu vlastnil a Čapí hnízdo transformoval pouze za účelem zisku dotace, kterou by jako velká firma získat nemohl.

S kauzou se spojují také politické peripetie Andreje Babiše. Ten totiž několik měsíců opakovaně otevřeně lhal a tvrdil, že s farmou nemá nic společné.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb