Pavel Telička: Nekritický vztah k hlavě státu ANO škodí

Nedovedu si představit dlouhodobé vládnutí bez důvěry, považoval bych to za pohrdání ústavou. Nekritický vztah ANO k hlavě státu mě mrzí a hnutí v delší perspektivě škodí. Europoslanec Pavel Telička v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Po vystoupení z ANO jste zůstali místopředsedou Evropského parlamentu. Andrej Babiš se před pár dny setkal se šéfem vaši frakce ALDE. Nevznikl tlak na vaše odstoupení?

Pavel Telička: Dovolte mi upřesnění. Nebyl jsem nikdy členem ANO. O žádném tlaku nevím. Každopádně ze strany vedení frakce mám plnou podporu, nic se nemění.

Biztweet: Jak vnímáte povolební situaci v Česku. Měl by se Andrej Babiš snažit získat důvěru Sněmovny, nebo rozumíte jeho cestě menšinové vlády s podporou prezidenta?

Pavel Telička: Situace je s rozdanými kartami složitá, navíc celkem netransparentní a nepřehledná. Rozhodně by vítěz voleb měl usilovat o důvěru Sněmovny. Nedovedu si představit dlouhodobé vládnutí bez důvěry, považoval bych to za pohrdání ústavou. Podpora prezidenta v tomto směru není ničím, co by mělo situaci měnit. Při pohledu na jeho chování je to pro mě spíše přitěžující okolností. Nekritický vztah ANO k hlavě státu mě mrzí a hnutí v delší perspektivě škodí.

Biztweet: Jedním z důvodů vašeho rozchodu s ANO je právě spolupráce Andreje Babiše a Miloše Zemana. Co vám na ní překáží?

Pavel Telička: Politika a chování prezidenta Zemana společnosti a zemi škodí. Překračuje své kompetence, tlačí Česko na východ, toleruje a rozdmychává extrémní názory, mnohdy bezdůvodně kope do EU, má nedůvěryhodné okolí. S tím se nedokážu ztotožnit a logicky považuji za problematické, když ho vedení ANO de facto podporuje.

Čtěte také:

Havlíček pro Biztweet: Co se mnou bude po volbách, budu řešit až přijde čas

Jiří Pisařík: Trh s energiemi se konsolidoval

Češka v čele OSN: Nová agenda stanoví cíle vymýcení chudoby

Biztweet: Kdyby v prezidentských volbách zvítězil Miloš Zeman, myslíte, že bude v Česku vládnout vláda Andreje Babiše bez důvěry dlouhodobě?

Pavel Telička: To si nemyslím, A. Babiš ostatně řekl, že takto by nevládl.

Biztweet: Jak situaci v Česku vnímají kolegové z Evropského parlamentu?

Pavel Telička: Názory se budou různit, upřímně se po nich moc nepídím, neboť smíšené a s obavami výrazně převažují. Není mi to jedno, je mi to nepříjemné a mrzí mě to. Ale máme, co jsme si navolili.

Biztweet: Ovlivní váš rozkol s ANO také náplň agendy, kterou v Evropském parlamentu prosazujete?

Pavel Telička: Nikoliv, moje pozice jsou konzistentní, já jsem se od programu, který jsem zpracoval s kolegou Ježkem, neodklonil.

Biztweet: Po uplynutí mandátu se budete ucházet o nový pod hlavičkou jiné politické strany?

Pavel Telička: Nechte se překvapit. Děkuji za rozhovor.

 

Biztweet, podpořte nás nákupem v našem eshopu

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb