Petr Fiala: Divil bych se pokud by si někdo z podnikatelů přál, aby mu ANO komplikovalo život

Číselný cíl nemáme, výsledek závisí i na tom, jak dopadnou ostatní a kolik stran se do parlamentu nakonec dostane. Jestli se v podzimních volbách ti z voličů, kteří minule experimentovali s jinými stranami, rozhodnou volit opět ODS, a tedy se v tomto smyslu vrátit, budeme pochopitelně také rádi. Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala v rozhovoru pro Biztweet.

Biztweet: Předvolební kampaň je navzdory horkému létu v plném proudu. Jeden ze sloganů, které vidět na vašich bilboardech zdraví české turisty, zároveň je ovšem pobízí k brzkému návratu. Chcete se v programu zaměřit také na přilákání Čechů žijících v cizině zpátky domů?

Petr Fiala: Slogan "Hezké léto a vraťte se nám" není součástí hlavní části kampaně. Hlavně přejeme lidem, aby si v rámci možností odpočinuli, a pokud cestují pryč, aby se i bezpečně vrátili. Samozřejmě v tom můžete vidět i jiný význam: Jestli se v podzimních volbách ti z voličů, kteří minule experimentovali s jinými stranami, rozhodnou volit opět ODS, a tedy se v tomto smyslu vrátit, budeme pochopitelně také rádi.

Biztweet: ODS se tradičně staví do role propodnikatelské strany. Jak hledíte na záměry mnohých stran podnikatelské daně zvedat?

Petr Fiala: Jsme především ochránci demokracie a svobod, což se týká i podnikání. Zvyšování daní je špatné, ekonomice by to neprospělo a není pro to vůbec žádný důvod. My chceme naopak daňové zatížení snižovat - zaměstnancům, firmám v případě odvodů a všem v podobě jednodušší a nižší DPH.

Biztweet: Čím si vysvětlujete, že vám hnutí ANO navzdory poměrně levicovému programu bere podnikatelské voliče?

Petr Fiala: ANO tu jako jedna ze tří vládních stran vedlo třídní boj proti podnikatelům a živnostníkům - vzpomeňme za všechny věci jako EET, kontrolní hlášení, zvyšování byrokracie, zvětšování státu atd.... Divil bych se tedy, pokud by si někdo z podnikatelů přál, aby mu ANO komplikovalo život a podnikání dál a po případném volebních úspěchu možná ještě intenzivněji.

Biztweet: Zasazujete se také za zrušení EET. Myslíte, že to ještě je reálné?

Petr Fiala: Jednoduše - je to reálné, rozumné a potřebné.

Čtěte také:

Karel Dobeš: Být hostitelskou zemí pro agenturu EBA je prestižní záležitost

Karla Šlechtová: Koaliční rozmíšky a bitvy nám práci nesmírně komplikují

Petr Mach: Navrhujeme jednotnou 14 procentní DPH

Biztweet: Chcete vystupovat proti populistům v politice. Na druhé straně de facto opakujete stejné protievropské hesla jako strany Nigela Faragea, či Geerta Wildersa. Není heslovitý eurorealismus také jenom populismem?

Petr Fiala: Nevím, jak jste přišel na to, že opakujeme hesla zmíněných politiků, to je nesmysl. Navíc my žádnou "protievropskou" rétoriku nemáme. Naše místo vidíme v EU, ale Unie se musí změnit a reformovat, jinak nepřežije. To říkáme. To není žádný populismus, to je odpovědná politika. Naše politika naopak bere vítr z plachet všem populistů a radikálům, protože o problémech otevřeně mluvíme, nabízíme řešení a jde nám o to, aby Evropská unie fungovala a vytvářela prostor pro rozvoj členských států.

Biztweet: Jakou pozici Česka v Evropské unii si představujete? Není čerpání výhod podmíněno dodržováním pravidel?

Petr Fiala: Česko má být odpovědným a sebevědomým členem EU. Čerpání finanční pomoci a dalších výhod má svá přísná pravidla, to je správné. Spojování jednotlivých oblastí politiky EU, což možná naznačujete, navíc provázené výhrůžkami ale je třeba odmítnout.

Biztweet: Aktuálně si v průzkumech ODS vede dobře. Je to však zapříčiněno spíše ztrátami velikých konkurentů. Na jaké preference si na podzim troufáte?

Petr Fiala: Číselný cíl nemáme, výsledek závisí i na tom, jak dopadnou ostatní a kolik stran se do parlamentu nakonec dostane. V každém případě chceme co nejsilnější mandát, abychom mohli prosadit co nejvíce z našeho Silného programu pro silné Česko.

 

Biztweet

 

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb