Hamé žaluje slovenskou Tatrakon. Kvůli boji o paštiky

Společnost Hamé právně napadla slovenskou firmu Tatrakon. Překáží jí podobnost prodávaného paštikového zboží.

Jde konkrétně o značky Májka, Pali a Morca-Della. "Hamé aktuálně podalo žalobu k soudu a až po rozhodnutí soudu bude jednoznačné, zda společnost Tatrakon může prodávat výrobky Májka, Pali a Morca-Della v Čechách,“ říká pro Biztweet marketingová manažerka společnosti Tatrakon Ivana Kacvinská.

Obě firmy vyráběly známé konzervy dlouhá léta bez toho, aby si překážely. Nepsanou dohodu však porušuje Hamé. Těsně po reklamní kampani, v rámci které Tatrakon upozorňuje na blížící se 86leté výročí vzniku firmy, Hamé požádalo české úřady, aby stáhly z trhu konzervy slovenské firmy.

Na podnět Hamé čeští celníci začátkem března zabavily v skladech 73767 údajně padělaných paštik a masných výrobků značek Májka, Morca Della a Pali. Šlo právě o konzervy Tatrakonu, který přišel celní akcií o 1,36 milionu korun.

„Celní správa ČR uvolnila zboží do oběhu, protože po předložení platných licenčních smluv, neviděli důvod nadále zadržovat zboží. Majku, Pali a Morca-Dellu aktuálně prodávají naši obchodní partneři i v České republice,“ říká Kacvinská.

Společnost Hamé, která léta nenamítala teď ovšem tvrdí, že právo na výrobu známých značek mají pouze potravináři z jejich závodu v Kunovicích. "Pokud se dozvíme o pokusu zneužít naše ochranné známky, vždy se důrazně a transparentně bráníme," uváděl v tiskovém prohlášení mluvčí společnosti Hamé Petr Kopáček.

Čtěte také:

Deutsche Börse zmrazila nábor lidí. Nerozvine ani Prahu

Britská Carclo koupila ostravskou FLTC

Europapier-Bohemia kupuje plzeňskou Tykvart

Paštiky Májka patří spolu se zavařeninami Znojmia a kečupem OTMA k nejznámějším a nejcennějším značkám české potravinářské firmy. Hamé loni převzala norská skupina Orkla. V Česku a na Slovensku má vedoucí pozici na trhu paštik, hotových jídel, kečupů, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Společnosti loni stouply tržby o 2,7 procenta na 5,23 miliardy korun.

Historie Tatrakonu sahá až do roku 1931. Po znárodnění bývalého podniku TATRA rozšířila konzervárna sortiment výrobků o masové pomazánky, cestovní občerstvení a hotová jídla.

První výrobu známé pomazánky PALI a paštiky Májka spustila v září 1984 a v březnu 1985 přidala výrobu omáčky na špagety Morca-Della. Nad podnikem s téměř 40 výrobky drží ochranní ruku slovenský stát. Ten konzervárnu díky 75 procentům surovin domácího původu štědře dotuje. Společnost loni dosáhla tržeb 9,4 milionu eur, tedy asi 255 milionů korun.

 

Biztweet

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb