Babiš v biopalivech ztrácí. Podíl jeho firem v dodávkách pro Čepro výrazně klesl

Společnosti patřící do impéria ministra financí výrazně snížily dodávky do státní společnosti Čepro. Podniku ovládanému Babišovým resortem dodaly o 20 procent bionafty méně.

Zatímco v červnu 2016 dodávaly společnosti Preol a Primagra patřící do holdingu Agrofert Andreje Babiše do státního podniku Čepro 87 procent dodávek biopaliv, celkové údaje za loňský rok mluví o výrazném snížení dodávek ve druhé polovině roku 2016. Firmy dopravily státní společnosti 68,6 procenta bionafty.

„Pro nákup biosložek je využíván institut „Rámcových smluv“, kdy společnost ČEPRO, a.s. prostřednictvím výběrového řízení uzavře Rámcovou smlouvu s co nejširším okruhem potenciálních dodavatelů biosložek. Tito účastníci Rámcových smluv pak navzájem soutěží o možnost realizovat konkrétní dodávky biosložek, dle požadavků společnosti ČEPRO,“ říká pro Biztweet mluvčí Čepro Lenka Svobodová.

Čtěte o konfliktu zájmů Andreje Babiše u biopaliv: Biopaliva: Český či Babišův výklad?

Jak uvádí, kritéria pro výběr dodavatelů přešly letos změnami. Jediným kritériem pro výběr dodavatele konkrétních dodávek byla do konce roku 2016 výše nabízené ceny, od roku 2017 je dalším kritériem také hodnota úspory emisí skleníkových plynů.

„Uvedený postup umožňuje společnosti ČEPRO získat maximální množství potenciálních dodavatelů, zefektivnit konkurenční prostředí a získat tak dodávky biosložek v požadované kvalitě za co nejnižší cenu,“ říká Lenka Svobodová.

Čtěte také: 

OPEC si vylámal zuby. Americká břidlice opět nabírá na síle

PKN Orlen: dozorčí rada vůči nákupu Spolany nenamítala

Malí akcionáři jdou žalovat vedení Unipetrolu. Kvůli Spolaně

V situacích, kdy účastníci Rámcových smluv nepodají nabídku na konkrétní dodávky biosložek, jako třeba po krachu Kratolia Trade, spájené se známým podnikatelem Tomášem Pitrem, řeší Čepro vzniklou situaci tím, že se pokouší poptat chybějící dodávky biosložek u různých tržních subjektů, zejména v zahraničí.

„V roce 2016 jsme na základě nejvýhodnější ceny nakoupili od dodavatelů celkem 48,450.000 litrů bioethanolu a 156,484.600 litrů RME. V roce 2017 máme v plánu nakoupit cca 49.140 litrů a 148.040 litrů RME,“ dodává technické údaje Lenka Svobodová.

 

 

Bioethanol

Dodavatel

% podíl

Tereos TTD

40,79

Ethanol Energy

32,54

MOL ČR

26,67

celkem

100,00

 

FAME

 

Dodavatel

% podíl

 

 

Preol

62,06

MOL (expedice z Meroco)

15,75

Primagra

6,63

MEROCO

5,63

P3CHEM

3,12

Glencore

2,86

PETROLTRANS

2,03

CHEMOPROJEKT Chemicals

1,93

celkem

100,00Biztweet

 

Odemknout článek

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
Top

Byznys Biztweet Byznys

  • 5 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb

Golden Biztweet Golden

  • 10 Kreditů
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu
  • Objednávka služeb