Kdo měnil pravidla hry: Milovaný i nenáviděný Mikuláš Dzurinda

Mikuláš Dzurinda trpěl na kontroverze koaličních partnerů a definitivní knockout dostal spisem Gorila. Slovensko však odpoutal od Ruska a vrátil na mapu Evropy

 
Mikuláš Dzurinda trpěl na kontroverze koaličních partnerů a definitivní knockout dostal spisem Gorila. Slovensko však odpoutal od Ruska a vrátil na mapu Evropy.
 
Rodák ze Spišského Čtvrtka při Levoči je absolventem Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině. Absolvoval také stáž na Institutu Adama Smith v Londýně.
 
V letech 1991-1992 byl Mikuláš Dzurinda náměstkem ministra dopravy a spojů Slovenské republiky pro ekonomiku, pak, ve vládě Josefa Moravčíka ministrem dopravy, spojů a veřejných prací Slovenské republiky. V roce 1992 se stal Mikuláš Dzurinda poprvé poslancem. Od listopadu 1994 byl do roku 1998 i členem Výboru národní rady pro finance, rozpočet a měnu.
 
Politicky se začal Mikuláš Dzurinda angažovat v KDH jako jeden ze zakládajících členů hnutí, při kterém zakládal klub a svaz dopravy. Od roku 1993 do června 1998 byl místopředsedou KDH pro ekonomiku. Po vzniku Slovenské demokratické koalice - SDK - byl od 1. října 1997 její mluvčím a od 4. července 1998 jejím předsedou. Začátkem září 1999 oznámil Mikuláš Dzurinda svůj návrat do KDH a využil tehdy platný institut dvojího členství - SDK-KDH.
 
Od 30. října 1998 do 15. října 2002 byl Mikuláš Dzurinda poprvé předsedou vlády Slovenska. Znamenalo to historický krok porážky Vladimíra Mečiara a jeho kriminalizovaného režimu. Dzurinda sestavil vládu v koalici se stranami SMK, SDĽ a SOP. V tomto období byl dvakrát pověřen výkonem některých pravomocí prezidenta Slovenska. Poprvé v období od října 1998 do konce května 1999 a pak v souvislosti s nemocí prezidenta Slovenska Rudolfa Schustera od 3. července 2000 do 31. července 2000.
 
 
Politicky se začal Mikuláš Dzurinda angažovat v KDH jako jeden ze zakládajících členů hnutí
 
17. ledna 2000 avizoval veřejnosti vznik nového politického subjektu - Slovenské demokratické a křesťanské unie SDKÚ. 14. února 2000 vystoupil z KDH. Na ustavujícím kongresu SDKÚ 18. listopadu 2000 byl zvolen předsedou strany.
 
Prezident Schuster jmenoval 16. října 2002 po dalších volbách novou vládu, jejímž předsedou se podruhé stal Mikuláš Dzurinda. Jeho druhý koaliční kabinet byl složen ze zástupců KDH, SMK a ANO. V závěru roku 2005 ztratil podporu poslanců za křesťanskou demokracii a liberálů. V únoru 2006 na protest proti neschválení smlouvy o výhradě ve svědomí mezi Slovenskou republikou a Vatikánem odešlo KDH z vlády.
 
SDKÚ se v lednu 2006 spojila s Demokratickou stranou a nový politický subjekt dostal název SDKÚ-DS. Mikuláš Dzurinda zůstal jejím předsedou.
 
Po předčasných parlamentních volbách 2006 získala SDKÚ-DS pod vedením Mikuláše Dzurindy 18,35 procenta hlasů a 31 poslaneckých křesel v opozici vůči vítězi voleb Robertu Ficovi, který využil rozkol s KDH a kontroverze ministerstva hospodářství pod taktovkou kontroverzních postav Pavla Ruska a Jirka Malchárka.
 
Ve volbách do slovenského parlamentu 12. června 2010 získala SDKÚ-DS 15,42 procenta hlasů a 28 poslaneckých křesel. Zase vytvořila vládu společně s SaS, KDH a stranou Most-Híd. Oficiálním kandidátem SDKÚ-DS na post předsedy vlády byla od 15. června 2010 volební jednička Iveta Radičová. Na čelo vládního kabinetu se Radičová postavila 8. července 2010. Prezident Ivan Gašparovič následující den 9. července 2010 jmenoval do funkcí ministrů nové vlády, Mikuláš Dzurinda vedl resort zahraničních věcí a zůstal v pozici předsedy strany.
 
Vláda Ivety Radičové však brzy padla. Poslanci Národní rady totiž neschválili rozšíření dočasného eurovalu, který měl v rámci evropských předpisů podpořit sílu euro měny a kabinetu tak nevyslovili důvěru. Dodnes je známý konflikt jinak spřízněných liberálů SaS a konzervativních demokratů SDKÚ. SaS odmítla euroval i s vědomím, že ke kormidlu pustí Ficův SMER. SDKÚ zase utrpěla na svou hrdost a neschopnost dohody.
 
Mikuláš Dzurinda oznámil 12. března 2012 po jednání stranického prezidia, že se na stranickém kongresu nebude ucházet o post předsedy SDKÚ-DS. Důvodem byl nepříznivý volební výsledek. Dočasně ho nahradila Lucia Žitňanská, ale strana bez jeho vedení postupně ztrácí význam a dlouhodobě se drží na spodním okraji průzkumů.
 
Mikuláš Dzurinda, který je v současnosti hlavně pro podezřelé obchody resortů pod vedením jeho vládních kolegů diskvalifikován z veřejného dění se však do slovenské historie zapsal nesmazatelně.
 
Kromě toho, že porazil Vladimíra Mečiara, premiéra, který zkriminalizoval státní správu, izoloval Slovensko a neměl problém hrozit konkurentům prostřednictvím agresivních činů mafie, dokázal Dzurinda nasměrovat Slovensko k dočasnému nadprůměru a dnešnímu průměru, což je podstatné, Evropské unie. 
 
 
Mikuláš Dzurinda, který je v současnosti hlavně pro podezřelé obchody resortů pod vedením jeho vládních kolegů diskvalifikován z veřejného dění se však do slovenské historie zapsal nesmazatelně
 
 
Stála za tím řada reforem, které měl na svědomí buď on, nebo jeho pravá ruka Ivan Mikloš. Snížení sociální podpory, zavedení aktivačních prací a spolu s tím reforma zákoníku práce, který mimo jiné umožnil i nové, do té doby nestandardní formy pracovních smluv. To je jen zlomek z rozsáhlých pracovněprávních reforem, které atraktivitu Slovenska významně změnily.
 
Daňová reforma, zavedení jednotné sazby daně, takzvané rovné daně 19 procent přineslo výrazné zjednodušení a zprůhlednit daňového systému. Vedla k tisícům nových pracovních míst.
 
Čtěte také:
 
 
--
 
Reforma komerčních bank ve státním vlastnictví, tedy Všeobecné úvěrové banky, Slovenské spořitelny a Investiční banky přinesly kromě státních úspor i řešení kriminálních případů. Tyto banky často přes podplacené úředníky poskytovaly úvěry bez následné kontroly splácení a účelu členům podsvětí, politikům a vyvoleným podnikatelům.
 
Reforma ve zdravotnictví byla mezi lidmi nejméně oblíbená, dokončit se ji nepodařilo. Primárním cílem reformy bylo snížení zadluženosti nemocnic a zlepšení kvality služeb. Nakonec to celé zastavilo v polovině cesty a Ficovi vlády celou reformu postupně znegovaly na stav po skončení Mečiarovy poslední garnitury.
 
 
 
 
Biztweet